2. ročník České ceny za architekturu vyhlášen!

2. ročník České ceny za architekturu vyhlášen!

(19. 1. 2017) Architekti mohou svá díla přihlašovat do 21. dubna 2017.

 
 
 
 

2. ročník České ceny za architekturu vyhlášen!

Česká Cena za architekturu vstupuje do 2. ročníku 
Česká komora architektů vyhlásila 2. ročník České ceny za architekturu. Architekti do ní mohou svá díla přihlašovat od 18. ledna do 21. dubna 2017. Držitel hlavní ceny a její finalisté budou představeni na slavnostním galavečeru, jenž se uskuteční na konci letošního roku. Stejně jako v úspěšném pilotním ročníku se cena ČKA opře o sedmičlennou mezinárodní porotu, odbornou akademii či celoroční a regionální propagaci architektury. Soutěžní přehlídka je otevřena architektonickým realizacím postaveným na území České republiky za posledních pět let. Přihlašování opět proběhne formou on-line formuláře a není spojeno s žádnými náklady ze strany soutěžících architektů. 

O výsledcích bude rozhodovat mezinárodní odborná porota, která v červnu 2017 do užšího okruhu vybere cca 50 nominovaných děl. Z tohoto okruhu porota následně vybere zhruba 5 až 10 prací, kterým bude uděleno čestné označení Finalista ČCA, a z nichž porota zvolí držitele hlavní ceny. Uděleny budou také ceny za výjimečný počin, jejichž výběr provádí Akademie a Grémium ČCA. Rozdány budou rovněž mimořádné ceny, jejich laureáty navrhují partneři ceny.

Mezinárodní odborná porota
Práci českých architektů bude opět hodnotit sedm erudovaných zahraničních expertů. Členem mezinárodní odborné poroty pro rok 2017 je slovinský architekt Matija Bevk, specialista na významné veřejné zakázky a architektonické soutěže. V současné době se rovněž připravuje projekt nové čtvrti v pražských Modřanech podle urbanisticko-architektonické studie ateliéru Bevk Perović Arhitekti. Dalším porotcem je architekt Jiří Oplatek, který patří mezi nejvýznamnější české architekty působící v zahraničí, konkrétně ve švýcarské Basileji. Švýcarsko bude dále reprezentovat architektka Doris Wälchli, kterou českému publiku v roce 2013 blíže představila Galerie Jaroslava Fragnera. Bezesporu výraznou osobností bude také polský architekt a ilustrátor Jakub Szczęsny. Jeho patrně nejznámější realizací je tzv. Keret House, varšavské útočiště pro spisovatele na cestách. Dům je postaven na téměř nemožném místě – uzoučké proluce ve stávající historické zástavbě v centru Varšavy, jejíž šířka se pohybuje mezi pouhými 92 a 152 centimetry! Sekci krajinářské architektury v porotě zastupuje Holanďan Eelco Hooftman, který je zakladatelem světově respektovaného krajinářského studia – GROSS.MAX. v Edinburghu. Druhou dámou v porotě bude Marianne Loof z Nizozemska, která je partnerkou velkého architektonického studia LEVS architecten v Amsterdamu. Českému publiku ji blíže představil cyklus přednášek Dutch Ladies z roku 2007, který uskutečnila Fakulta architektury ČVUT v Praze. Slovenská republika bude mít své zastoupení v podobě architekta Lubomíra Závodného, který má bohaté zkušenosti s porotováním podobných soutěžních přehlídek a současně je také držitelem několika slovenských oborových ocenění.
(Medailonky jednotlivých porotců najdete v příloze pod článkem)

Akademie České ceny za architekturu
Jako velmi významný institut se v pilotním ročníku ceny ukázala být Akademie České ceny za architekturu. Ta zahrnuje více než 300 českých architektů, teoretiků či publicistů včetně finalistů České ceny za architekturu 2016. Úloha Akademie spočívá v tom, že kromě děl, jež přihlásí autoři sami, aktivně vyhledává díla dosud nepřihlášená a vyhlašovatele na ně upozorní. Tímto krokem je pokryta maximální šíře domácí architektonické produkce za dané období. V loňském roce akademie vytipovala 163 projektů, jejichž autory Česká komora architektů na doporučení Akademie následně vyzvala k přihlášení do soutěže. Mezi nominovanými projekty, které se z úctyhodného počtu 475 přihlášených děl probojovaly do užšího výběru poroty, jich pak více než polovina pocházela právě z doporučení akademiků. V gesci Akademie jsou rovněž nominace na výjimečný počin v oblasti architektury. Nominací na toto ocenění v loňském ročníku bylo 53, jejich seznam je k dispozici na webu ceny stejně tak jako jmenný seznam akademiků.

Kdo se může do České ceny za architekturu přihlásit?
Do soutěžní přehlídky mohou v roce 2017 autoři přihlásit svá díla realizovaná na území České republiky za posledních pět let. Jedná se tedy o stavby postavené od ledna 2012 až do prosince 2016. Z přihlášení do soutěže jsou přitom vyloučena ta díla, která se v loňském ročníku dostala do užšího okruhu 63 nominací. Česká komora architektů i nadále pokračuje v bezplatné registraci do soutěže. ČKA si od tohoto kroku slibuje zejména přístup mladých architektů a začínajících ateliérů, pro něž by registrační poplatek mohl představovat nemalou překážku při prezentaci jejich děl, a v neposlední řadě také objevení nových a kreativních tvůrců. Architekti mohou své realizace vložit do jednoduchého on-line formuláře. Elektronickou evidencí staveb rovněž zanikají další případné náklady soutěžících architektů na tisk panelů apod. Na rok 2017 Česká komora současně chystá regionální akce spojené jak s prezentací finalistů ročníku 2016, tak s budoucími nominovanými díly za rok 2017. 

Harmonogram České ceny za architekturu 2017
18. ledna 2017 Tisková konference – Vyhlášení 2. ročníku ČCA 2017
Otevření přihlášek realizací do ČCA 2017
2. března 2017 Vernisáž výstavy ČCA 2016, Galerie architektury Brno
3. března – 2. dubna 2017 Výstava ČCA 2016, Galerie architektury Brno
31. března 2017 Ukončení přijímání podnětů na přihlášení realizací od Akademie ČCA
21. dubna 2017 Ukončení přihlášek do ČCA 2017
Ukončení přijímání nominaci na Výjimečný počin od Akademie ČCA
24. dubna – 31. května 2017 Hlasování mezinárodní poroty o nominovaných projektech ČCA 2017
Červen 2017 NOMINAČNÍ VEČER ČCA 2017
Architekti na jedné lodi
Červen – říjen 2017 Jednání poroty ČCA 2017 v ČR, výběr finalistů a držitele hlavní ceny ČCA 2017
Hlasování Akademie ČCA o cenách za Výjimečný počin
Výběr držitelů mimořádných cen
Listopad 2017 GALAVEČER ČCA 2017
Výstava ČCA 2017

tisková zpráva ČKA

Cena za architekturu chce ukazovat kvalitní,ale méně známé stavby
(ČTK) - Česká komora architektů dne 18. ledna 2017 vyhlásila druhý ročník soutěže Česká cena za architekturu. Hlásit se do ní mohou autoři staveb postavených v České republice v posledních pěti letech. Pětileté období podle předsedy ČKA Ivana Plicky umožňuje vytvořit si širší a zevrubnější přehled o české architektonické produkci. Soutěžní podmínky také nahrávají i dílům, která od svého vzniku teprve "dozrávají", řekl na tiskové konferenci Plicka novinářům. V prvním ročníku soutěže, do kterého se přihlásilo 475 děl, ale byla celá třetina z roku 2015, tedy z posledního možného roku

Chceme ukazovat nejen mediálně známé stavby, ale i ty zdánlivě ne tak významné, ale lokálně důležité. Chceme ukazovat, jak je architektura rozmanitá," uvedl. "Ambicí soutěže bylo, aby ji měli rádi profesionálové, a také, aby si ji oblíbila i širší veřejnost, ti, kteří se o architekturu zajímají," uvedl s tím, že první ročník soutěže očekávání komory splnil.

Cena by také podle ČKA měla odstraňovat mýty s architekturou spojené - třeba ten, že stavby vznikající za účasti architekta nemusí být exkluzivní, že architekt není ten, kdo utrácí peníze. První ročník přinesl ukázky staveb, které dokládají, že kvalitní domy mohou vznikat i za nižší náklady.

Mluvčí komory Zuzana Hošková uvedla, že soutěž chtěla kromě veřejnosti zasáhnout také zadavatele veřejných zakázek. Komora dlouhodobě apeluje na to, aby státní správa a samospráva více uplatňovaly architektonické soutěže jako nejtransparentnější možnost vzniku nových staveb za veřejné peníze.

Z přihlášených téměř pěti set staveb v prvním ročníku ceny jich na základě architektonické soutěže vzniklo jen 13. Trend je ale podle Hoškové pozitivní, rok 2016 se dá podle ní nazvat rokem architektonických soutěží. "Komora udělila 54 soutěžím status regulérnosti, uskutečnilo se nejvíce soutěží v historii komory, rok předtím jich bylo jen 25," uvedla.

Hlavní cenu v prvním ročníku ceny získal dům a ateliér Zen-Houses od libereckého architekta Petra Stolína. Za výjimečné počiny na poli architektury byli mimo jiné oceněni autoři Pražských stavebních předpisů.

Každý ročník soutěže bude mít novou porotu. Není vyloučeno, že se vzhledem k pětiletému cyklu mohou některá díla přihlašovat opakovaně, chceme, aby je posuzovala nová porota, řekl Plicka. V té letošní jsou slovinský architekt Matija Bevk, nizozemský krajinářský architekt Eelco Hooftman, nizozemská architektka Marianne Loofová, ve Švýcarsku působící český architekt Jiří Oplatek, švýcarská architektka Doris Wälchliová, slovenský architekt Lubomír Závodný a polský architekt Jakub Szczesny, známý svým domem Keret House ve Varšavě.

  Dokumenty

Komentáře ke článku

 
 
 
 

Registrace k zasílání newsletteru

Stavbaweb.cz informuje o novinkách v oboru architektury a stavebnictví, představuje zajímavé objekty, projekty a materiály. Prostřednictvím tohoto formuláře se můžete přihlásit k odebírání denního newsletteru, a dostávat tak pravidelné informace přímo do své e-mailové schránky.

*Povinné položky
Vaše registrační údaje nebudou poskytovány třetím stranám a budou chráněny. Svou registraci můžete kdykoliv zrušit zde nebo prostřednictvím odkazu v zápatí každého newsletteru.
 
 
 
© 2007–2018 Business Media CZ, s. r. o.