21er Haus

21er Haus

 
 
 
 

21er Haus

Klenot ze Světové výstavy 1958 bude na podzim 2011 znovu otevřen.
...Vídeň otevře nové muzeum.

Foto © Schreiner & Kastler
V architektonickém mistrovském díle z roku 1958 bude tento podzim otevřen nový výstavní prostor pro rakouské umění od roku 1945 do současnosti. Rakouský pavilón, který vznikl pro Světovou výstavu v Bruselu v roce 1958 navrhl architekt Karl Schwanzer. Po svém postavení ve Vídni se stal v roce 1962 prvním muzeem moderního umění ve městě.
Od roku 1962 prezentoval tzv. 20er Haus (Muzeum 20.století) až do roku 2001 hlavní tendence mezinárodního soudobého umění. Stavba patří od roku 2002 k Belvederu a byla v roce 2008 začla být renovována. Na podzim 2011 bude tento kulturní klenot otevřen jako 21er Haus. Stane se výstavním prostorem rakouského umění zaneseného do mezinárodního kontextu a to v období od roku 1945. V jeho čele stane ředitelka Agnes Husslein-Arco a kurátorky Cosima Rainer a Bettina Steinbrügge. Nynější sanace a úpravy stavby se ujal architekt Adolf Krischanitz, žák Karla Schwanzera (www.krischanitz.at/main.html). Se svým světlým, jednoduše strukturovaným prostorem bude ideálním domovem pro výstavy a další kulturní akce a společně s kinem nabídne nové interdisciplinární zázemí rakouské metropole. Prostor bude také sloužit jako artotéka a přehlídka sbírky nadace Wotruba-Stiftung.

21er-Haus
Arsenalstraße 1, 1030 Wien
www.belvedere.at

21er Haus, pohled z venku
Courtesy MUMOK © Museum Moderner Kunst Stiftung Ludwig Wien
21er Haus
Foto: Hertha Hurnaus


tisková zpráva (com)
Zdroj:
Belvedere

 

Základní informace o objektu

 
 
 
 

Kategorie

Kultura

Komentáře ke článku

 
 
 
 

Registrace k zasílání newsletteru

Stavbaweb.cz informuje o novinkách v oboru architektury a stavebnictví, představuje zajímavé objekty, projekty a materiály. Prostřednictvím tohoto formuláře se můžete přihlásit k odebírání denního newsletteru, a dostávat tak pravidelné informace přímo do své e-mailové schránky.

*Povinné položky
Vaše registrační údaje nebudou poskytovány třetím stranám a budou chráněny. Svou registraci můžete kdykoliv zrušit zde nebo prostřednictvím odkazu v zápatí každého newsletteru.
 
 
 
© 2007–2018 Business Media CZ, s. r. o.