Aleksandra Czupkiewicz, Maria Wawer, Patryk Kusz: pawilony_pavilions (Future Architecture Talks)

Aleksandra Czupkiewicz, Maria Wawer, Patryk Kusz: pawilony_pavilions (Future Architecture Talks)

(21. 5. 2019) Galerie VI PER Vás zve na přednášku kolektivu pawilony – 23. května 2019.

 
 
 
 

Aleksandra Czupkiewicz, Maria Wawer, Patryk Kusz: pawilony_pavilions (Future Architecture Talks)

KDY: 23. 5. 2019, 19:00 hod
KDE: Galerie VI PER, Vítkova 2, Praha 8

Iniciativa pawilony_pavilions se zaměřuje na objevování zapomenutých budov, které nabízely obchody a služby a které byly postaveny v 60. letech na sídlištích v polské Vratislavi. Jako objekty se tyto stavby dotýkají dvou podstatných témat polské diskuse o architektuře, které postupně mizí z krajiny polských měst: jde o problematiku poválečného moderního dědictví a místních služeb. V přednášce budeme uvažovat o tom, proč je v Polsku jen málo budov postavených po roce 1945, které mají statut památky, a proč tyto „pavilony“ mají přes svou jedinečnou architekturu jen malou šanci tento titul získat. Zaměříme se na příběh několika takových výjimečných objektů. V 60. letech, kdy monumentální architektura byla již daleka od toho, aby vytvářela ulice (jako tomu bylo v průmyslové éře), se pavilony staly náhražkou ulic a zárukou identity daného sousedství. Fungovaly jako místa setkávání, nakupování, ale i využívání služeb, jako jsou třeba kadeřnictví nebo krejčovství. Dnes jsou některé z těchto staveb opuštěné nebo je čeká demolice. Jiné prospívají, a to i přesto, že jsou pokryté reklamou a plakáty. Ukážeme, jak si pavilony představujeme po jejich renovaci, a zamyslíme se nad možnostmi, jak by měl vypadat jejich nový program fungování a jaké akce a aktivity by jim mohly pomoci být znovu „cool“. Aleksandra Czupkiewicz (1991) působí jako architektka ve studiu Maćków Pracownia Projektowa. Vystudovala Fakultu architektury na Technické univerzitě ve Vratislavi. Je spoluautorkou knih o Stefanu Müllerovi a Janu Szpakowiczovi a její práce se často objevuje v polských architektonických časopisech, včetně Architektura Murator či Zawod Architekt. Navrhuje také scénografii a různé instalace. Loni vedla v rámci konference Młodzi do Łodzi panel Ženy v architektuře a zahájila sérii přednášek s názvem Architektonické zápletky ve filmu, které byly součástí filmového festivalu MIASTOmovie ve Vratislavi.

Maria Wawer (1991) je architektka, pracuje v ateliéru Ch+ Architekci. Vystudovala Fakultu architektury na Technické univerzitě ve Vratislavi. Má rovněž zkušenost ze zahraničí: v Belgii pobývala během své stáže v bruselském architektonickém studiu JDS Architects (Julien de Smedt Architects), v Portugalsku pro změnu studovala na Fakultě architektury Lisabonské univerzity (Faculdade de Arquitetura da Universidade de Lisboa). Navrhuje instalace a a věnuje se především kulturním projektům středního rozsahu, vzdělávacím a komunitním centrům.

Patryk Kusz (1992) je architektem ve studiu Major Architekci. Vystudoval Fakultu architektury na Technické univerzitě ve Vratislavi. Spolupracoval s nadací Jednostka Architektury a s VROA Architekci na několika výstavách, jako například Patchwork: Architektura Jadwigy Grabowské-Hawrylakové, a na projektech revitalizace poválečné modernistické architektury. Zajímá se o fotografii, jeho snímky se objevily v Designboom, Fresh from Poland a v polských architektonických časopisech (ARCH, Architektura Murator či Architektura & Biznes).

Od roku 2018 tvoří neformální skupinu pawilony_pavilions. Katalogizují tyto objekty fotografiemi a projekty a ukazují, jak by mohly vypadat po renovaci, a debatují o těchto výsledcích.

Přednáška je součástí celoročního programu Galerie VI PER v rámci platformy Future Architecture.

vipergallery.org

podle podkladů pořadatele

Komentáře ke článku

 
 
 
 

Registrace k zasílání newsletteru

Stavbaweb.cz informuje o novinkách v oboru architektury a stavebnictví, představuje zajímavé objekty, projekty a materiály. Prostřednictvím tohoto formuláře se můžete přihlásit k odebírání denního newsletteru, a dostávat tak pravidelné informace přímo do své e-mailové schránky.

*Povinné položky
Vaše registrační údaje nebudou poskytovány třetím stranám a budou chráněny. Svou registraci můžete kdykoliv zrušit zde nebo prostřednictvím odkazu v zápatí každého newsletteru.
 
 
 
© 2007–2019 Business Media CZ, s. r. o.