ArcelorMittal Orbit

ArcelorMittal Orbit

 
 
 
 

ArcelorMittal Orbit

Stavba nazvaná ArcelorMittal Orbit bude vysoká 115 metrů (o 15 metrů vyšší než socha Svobody). Plastika z trubkové oceli ponese ve vrchní části vyhlídkovou terasu, kam se dostane výtahem 700 návštěvníků za hodinu.

Věž olympijské vesnice by se měla stát jednou z dominant Londýna

Londýn 7. ledna (zpravodaj ČTK) - Ocelová věž, která bude jednou z dominant londýnské olympiády v roce 2012, by měla po hrách přitahovat milion návštěvníků ročně. Uvedli to organizátoři her, kteří vyhlásili tendr na provozování první stavby v olympijském parku na východě Londýna.
Futuristickou věž z ocelových trubek navrhl známý výtvarník indického původu Anish Kapoor. Bude měřit 115 metrů a přijde na 22,3 milionu liber (asi 650 milionů korun), které z největší části zaplatí indický ocelářský magnát Lakšmí Mittal. Stavba nazvaná ArcelorMittal Orbit bude v jižní části olympijského parku mezi 59 metrů vysokým centrálním stadionem a plaveckým areálem.

Organizátoři věří, že věž s vyhlídkovou terasou bude nejen atrakcí olympiády, ale stane se i jedním ze symbolů Londýna, podobně jako Eiffelova věž v Paříži. "Mohla by přitáhnout v prvním roce až milion návštěvníků a bude jedním ze symbolů olympijského parku královny Alžběty," řekl Andrew Altman, šéf společnosti OPLC, která zajišťuje využití olympijských staveb po hrách. Podle něj by věž mohla přinášet příjem kolem deseti milionů liber za rok.

Je to první nabídka na kontrakt pro využití některé ze staveb v olympijském parku ve Stratfordu na východě Londýna. V následujících týdnech OPLC vypíše tendry na správu dalších zařízení, včetně plaveckého areálu a multifunkční házenkářské haly, stejně jako na správu celého parku pojmenovaného po britské panovnici. OPLC již také sondovala zájem o olympijské tiskové středisko.

Rozhoduje se také, kterému londýnskému fotbalovému klubu připadne po hrách olympijský stadion - zda to bude West Ham United, nebo Tottenham Hotspur. V prosinci organizátoři také oznámili devět investorů, mezi nimiž se rozhodne o prodeji bytů v olympijské vesnici.


Doplněno Stavbaweb:
Architekt: Anish Kapoor a Cecil Balmond 
Konstrukce: Arup
Vlastník: Olympic Park Legacy Company  
Developer: Arcelor Mittal a London Development Agency

Podrobnější informace o tvůrcích i věži naleznete zde.
Na YouTube Vám věž představí Anish Kapoor
zde.

Související články:

Základní informace o objektu

 
 
 
 

Kategorie

Ostatní

Komentáře ke článku

 
 
 
 

Registrace k zasílání newsletteru

Stavbaweb.cz informuje o novinkách v oboru architektury a stavebnictví, představuje zajímavé objekty, projekty a materiály. Prostřednictvím tohoto formuláře se můžete přihlásit k odebírání denního newsletteru, a dostávat tak pravidelné informace přímo do své e-mailové schránky.

*Povinné položky
Vaše registrační údaje nebudou poskytovány třetím stranám a budou chráněny. Svou registraci můžete kdykoliv zrušit zde nebo prostřednictvím odkazu v zápatí každého newsletteru.
 
 
 
© 2007–2018 Business Media CZ, s. r. o.