Architektonická soutěž: Břehy řeky Berounky v Třebani spojí nová lávka

Architektonická soutěž: Břehy řeky Berounky v Třebani spojí nová lávka

(19. 7. 2018) Odevzdání žádostí o účast v soutěži zahrnující portfolio prací je možné do 13. 8. 2018

 
 
 
 

Architektonická soutěž: Břehy řeky Berounky v Třebani spojí nová lávka

„… Stojí před námi úkol postavit lávku., která zde přetrvá 100 let, možná i déle. Chceme lávku sloužící našim potřebám, ale současně vhodně zakomponovanou do okolní krajiny a také krásnou. Proto jsme se rozhodli pro vyhlášení architektonické soutěže. Jde nám především o soulad krajiny se stavbou, ale i o potvrzení slov písně Ivana Mládka „Hlásná Třebaň je krásná„. Přestože leží na katastru Zadní Třebaně, je naše. Chceme. Aby i kolem lávky vznikl prostor, ve kterém bude nám místním i návštěvníkům, všem generacím dobře. Přivítáme Vaši aktivní spoluúčast při utváření tohoto prostoru. Chceme propojit oba břehy novou lávkou a současně upravit okolí tak, aby nám všem přinášelo radost i v budoucnosti.“
Vnislav Konvalinka – starosta obce

Obec Hlásná Třebaň se nachází na levém břehu řeky Berounky, na druhém břehu řeky leží její „sesterská“ vesnice Zadní Třebaň. Oba břehy jsou pak propojeny lávkou pro pěší z roku 1960. Lávka je vinnou špatné údržby a několika povodní ve velmi špatném technickém stavu a bude nutné je v nejbližší době nahradit. Lávka je důležitá především pro obyvatele Hlásné Třebaně, protože ji spojuje s nádražím v Zadní Třebani, které mnozí využívají pro každodenní cesty do práce nebo do školy. Po lávce vede i frekventovaná cyklostezka z Prahy do Karlštejna. Po lávce proto každý den projde mnoho místních i turistů a to z ní dělá důležitý bod, který vytváří tvář obce a je součástí okolní krajiny náležící z velké části do CHKO Český kras. Je to největší stavba obce, která předurčí její charakter na desetiletí dopředu.

Předmětem soutěže je zpracování architektonického a konstrukčního návrhu na novou pěší a cyklistickou lávku přes řeku Berounku. Vyhlašovatelem soutěže je obec Hlásná Třebaň. Soutěži byla udělena regulérnost ČKA. Ode dne vyhlášení soutěže 16. 7. 2018 naleznete podmínky i zadání na webu vyhlašovatele: http://www.hlasnatreban.cz/architektonicka-soutez/

Odevzdání žádostí o účast v soutěži zahrnující portfolio prací je možné do 13. 8. 2018. Z přihlášených účastníků bude vybráno šest, kteří budou zpracovávat návrh lávky. Nezávislá část poroty je složena s architektů a odborníků na mostní konstrukce Prof. Ing. Arch. Mirko Bauma, Ing. Akad. Arch. Jana Šépky, Ing. Milana Komínka. Ing arch. Tomáše Pavlase a Dr. Ing. Petra Vítka. Soutěžícím budou rozděleny ceny v hodnotě 585 tis. Kč.

Ing. arch. Zuzana Kučerová – organizátorka soutěže
souteztreban@gmail.com
+420 607 636 867

Komentáře ke článku

 
 
 
 

Registrace k zasílání newsletteru

Stavbaweb.cz informuje o novinkách v oboru architektury a stavebnictví, představuje zajímavé objekty, projekty a materiály. Prostřednictvím tohoto formuláře se můžete přihlásit k odebírání denního newsletteru, a dostávat tak pravidelné informace přímo do své e-mailové schránky.

*Povinné položky
Vaše registrační údaje nebudou poskytovány třetím stranám a budou chráněny. Svou registraci můžete kdykoliv zrušit zde nebo prostřednictvím odkazu v zápatí každého newsletteru.
 
 
 
© 2007–2018 Business Media CZ, s. r. o.