Architektonická soutěž na stavbu koncertní haly v Ostravě

Architektonická soutěž na stavbu koncertní haly v Ostravě

(24. 8. 2018) Zástupci města už oslovili tři světová studia, další architekti s dostatečnými zkušenostmi se mohou do soutěže přihlásit

 
 
 
 

Architektonická soutěž na stavbu koncertní haly v Ostravě

Ostravský magistrát vyhlásil dne 22. srpna 2018 architektonickou soutěž na stavbu koncertní haly. Zástupci města už oslovili tři světová studia, další architekti s dostatečnými zkušenostmi se mohou do soutěže přihlásit. Vítěz bude znám v červnu 2019. Projekt za 1,5 miliardy bez DPH by pak měl být dokončen do konce roku 2023. Novinářům to řekl primátor Tomáš Macura (ANO). V posledních dvou letech jde o pátou architektonickou soutěž vyhlášenou městem.

Koncertní hala by měla stát v sousedství Domu kultury města Ostravy. Zadání podle primátora pamatuje nejen na novou halu, ale i na její propojení s nynějším kulturním domem a na rekonstrukci domu kultury. Plánovaný rozpočet nezahrnuje podzemní parkoviště pro minimálně 350 aut, které může stát dalších 200 milionů korun.

Zástupci města oslovili tři světově uznávaná studia, která již účast v soutěži potvrdila. Návrhy na sál s kapacitou 1100 až 1300 míst předloží tým amerického architekta Stevena Holla, polské Konior Studio, které navrhlo koncertní halu v Katovicích, a dánský ateliér Henning Larsen Architects. Dánský účastník soutěže navrhl sídlo filharmonie se sálem v Reykjavíku. Tuto trojici doplní další tři zájemci o účast v soutěži. Porota je bude vybírat podle předložených portfolií. Podmínkou bude to, aby s podobnou stavbou už měli zkušenost. První návrhy architekti budou muset dodat do 1. února 2019. Ve druhé fázi soutěže pak porota vybere návrhy, které nechá detailněji rozpracovat.

"Jak oslovená studia, tak i samotná porota jsou světovou špičkou v tomto oboru. Jsem moc rád, že se nám soutěž podařilo takto dobře obsadit,"
řekl primátor. Nezávislými členy poroty budou například izraelský architekt Rafi Segal či irská architektka Valerie Mulvinová.

V roce 2017 město zřídilo speciální fond, kde na stavbu haly dává peníze. Předpokládá se, že město bude stavba stát 600 milionů korun. Stejnou částkou přislíbilo přispět ministerstvo kultury. Moravskoslezský kraj má zaplatit 300 milionů korun.

Doplněno Stavbaweb:
Rada města již schválila složení soutěžní poroty, kterou budou jako řádní závislí členové tvořit primátor Tomáš Macura, náměstek primátora Zbyněk Pražák a starostka obvodu Moravská Ostrava a Přívoz Petra Bernfeldová. Nezávislými členy poroty jsou architekti Krzysztof Ingarden (Ingarden&Ewy/ Krakow), Rafi Segal (RSAU/ Princeton// MIT Architecture/ Cambridge), Valerie Mulvin (mccullough mulvin architects/ Dublin), Jakub Szczęsny (SZCZ/ Warszawa), náhradníci Adam Rujbr (Adam Rujbr Architects/ Brno) a Tadeáš Goryzcka(Kabinet architektury/ Ostrava). Schváleni byli také tito přizvaní odborníci – ředitel NPÚ Ostrava Michal Zezula, historik umění NPÚ Ostrava Martin Strakoš, rozpočtář Jindřich Jansa, vedoucí odboru Útvar hlavního architekta MMO Cyril Vltavský, ředitel JFO Jan Žemla, akustik Martin Vondrášek a Jan Košulič, mistr zvuku a provozní specialista.
Další informace o soutěži najdete ZDE.

Související články:
Ostrava chystá soutěž na stavbu koncertní haly  12.4.2018

Komentáře ke článku

 
 
 
 
 
 
 
 

3. 9. 2018 07:26:54. Re: Architektonická soutěž na stavbu koncertní haly v Ostravě. Jiří Kalvach

  Magalomanství některých bláznů v Ostravě neustále pokračuje. Máme halu Gong, využitelnou pro různé i koncertní účely, nevyužité průmyslové plochy, kde by se mohlo po sanaci stavět, něco prospěšného pro lidi, tedy mj.sportovní plochy, ale to ne. Vykácí se třetina velkého parku v centru Ostravy v oblasti, která zeleň potřebuje. Co se to děje na Magistrátě Ostravy? To dokáže jeden šílený zakrslý človíček ovládnout rozumné zastupitele? Zdá se , že ano, díky hnutí ANO2011, které si tohoto podivína posadilo do čela úřadu. Byl bych rád, kdyby to byla pro ANO medvědí služba.

Registrace k zasílání newsletteru

Stavbaweb.cz informuje o novinkách v oboru architektury a stavebnictví, představuje zajímavé objekty, projekty a materiály. Prostřednictvím tohoto formuláře se můžete přihlásit k odebírání denního newsletteru, a dostávat tak pravidelné informace přímo do své e-mailové schránky.

*Povinné položky
Vaše registrační údaje nebudou poskytovány třetím stranám a budou chráněny. Svou registraci můžete kdykoliv zrušit zde nebo prostřednictvím odkazu v zápatí každého newsletteru.
 
 
 
© 2007–2018 Business Media CZ, s. r. o.