Architektura jako věc veřejná: Městští architekti, městské architektky

Architektura jako věc veřejná: Městští architekti, městské architektky

(28. 4. 2022) Série přednášek a diskuzí o veřejném rozměru architektury odstartuje úvodním dílem již dnes od 18 hodin v kreativní zóně DEPO2015

   
 
 
 
 

Architektura jako věc veřejná: Městští architekti, městské architektky

Jarní přednáškový a diskusní cyklus pořádaný plzeňským spolkem Pěstuj prostor představí různé aspekty vztahu zástupců architektonické profese a veřejné správy. Úvodní díl, který se uskuteční ve čtvrtek 28. dubna od 18:00 v kreativní zóně DEPO2015, se zaměří na východiska, role a možnosti městských architektek a městských architektů. 

Své zkušenosti z víceletého působení v této pozici budou sdílet Eva Brandová Kováříková za město Klatovy, René Dlesk pracující pro Vimperk a Ondřej Busta působící v Českém Krumlově, uvádí dramaturg cyklu Petr Klíma z pořádajícího spolku. Cennou reflexi tématu „z druhého břehu“ nabídne klatovský místostarosta Václav Chroust, který vystoupí po boku Evy B. Kováříkové. Ve svých příspěvcích hosté představí mj. uskutečněné či plánované projekty, a poskytnou tak porovnání situací tří menších měst pošumavského regionu. 

Jak upozorňuje Eva Brandová Kováříková, „rozsah činnosti městského architekta i forma jeho spolupráce s městem nejsou definovány žádnou legislativou, neexistuje metodika a na výkon této práce nepřipravuje žádná škola“. Jaké je tedy jeho postavení ve struktuře veřejné správy, co a jak může ovlivnit a naopak, kde jsou meze a limity jeho působení? Na hledání odpovědí na tyto otázky se soustředí moderovaná diskuse, která naváže na prezentace všech účastníků.

Vstupné na akci činí 50 Kč. Vstupenky budou k dispozici na místě a v předprodeji na www.plzenskavstupenka.cz a GoOut.cz

Druhý díl série Architektura jako věc veřejná, připravované s podporou Ministerstva kultury ČR, města Plzně a Nadace české architektury, proběhne ve středu 11. května od 18 hod. opět v zóně DEPO2015. Práci městských kanceláří a ateliérů architektury představí Karel Adamec (KAM Karlovy Vary), Jiří Janďourek (KAM Liberec) a Ondřej Vysloužil (MAPPA Ostrava).

podle podkladů pořadatele

Komentáře ke článku

 
 
 
 

29. 4. 2022 15:10:48. Re: Architektura jako věc veřejná: Městští architekti, městské a... Jitka

  Městští architekti/architektky mají maximálně takový vliv, jaký má město. To znamená, že v územním plánování mohou mít vliv na zastupitelstvo a v řízeních stavebních úřadů maximálně jednat za město jako účastníka řízení - a bez změny postavení obcí z účastníka na dotčený orgán se nic nezmění.
Mimochodem, proto také nedává smysl, proč se starostové tak brání vzniku centrálního stavebního úřadu - jak mohou tvrdit, že by přišli o vliv, když na druhou stranu tvrdí, že přece podle zákona žádný nemají, že systémová podjatost neexistuje? Proč se raději nechtějí stát dotčeným orgánem? A tím by mohla vzniknout i část pracovní náplně městských architektek a architektů.

Registrace k zasílání newsletteru

Stavbaweb.cz informuje o novinkách v oboru architektury a stavebnictví, představuje zajímavé objekty, projekty a materiály. Prostřednictvím tohoto formuláře se můžete přihlásit k odebírání denního newsletteru, a dostávat tak pravidelné informace přímo do své e-mailové schránky.

*Povinné položky
Vaše registrační údaje nebudou poskytovány třetím stranám a budou chráněny. Svou registraci můžete kdykoliv zrušit zde nebo prostřednictvím odkazu v zápatí každého newsletteru.
 
 
Nové komentáře
 
© 2007–2022 Business Media One, s. r. o. Nádražní 762/32, 150 00 Praha 5, e-mail: stavbaweb@bmone.cz