Belgická inspirace: BC architects + noAarchitecten

Belgická inspirace: BC architects + noAarchitecten

(15. 3. 2019) Další přednáška z cyklu pořádaného spolkem KRUH v CAMP dne 4. dubna 2019

   
 
 
 
 

Belgická inspirace: BC architects + noAarchitecten

noAarchitecten: Důvěrný vztah + BC archtects&studies: Akt budování 
KDY:
4. 4. 2019, 19:30
KDE: CAMP – Centrum architektury a městského plánování, vyšehradská 52, Praha 2

Vývoj nových stavebních materiálů i přestavba garáží na kulturní centrum. Jak vypadá současná vlámská architektura?

Ze sutě a odpadu nové stavební materiály, z bývalých garáží největší kulturní centrum v Bruselu. V dubnu přijedou na pozvání spolku KRUH do Prahy dvě progresivní belgická architektonická studia, představí se BC architects&studies a NoAarchitecten. Ve čtvrtek 4. dubna budou hovořit o svých projektech v Centru architektury a městského plánování (CAMP). Vstupenky jsou k prodeji přes GoOut.

Dubnové přednášející spojuje aktivní zájem o udržitelnou architekturu. Obě pozvaná studia experimentují s materiály a respektují prostor i kulturní prostředí, se kterým pracují. Poptávka po udržitelnosti a omezení plýtvání byla impulsem pro vznik studia BC architects & studies. Ateliér plný mladých architektů se jen pár let po ukončení studia věnuje upcyklaci stavebních materiálů. Ze sutě či nepotřebného odpadu vyrábí zcela nové materiály. Spolu s jejich rozsáhlým výzkumem jdou ruku v roce i inovativní stavební procesy, které aplikují ve svých projektech od Belgie přes Maroko po Etiopii.

Udržitelnost nespočívá jen ve vývoji a vzniku nových metod a materiálů, ale i ve využití a přestavbě stávajících budov, které přestaly sloužit svému účelu. Ukázkový příklad najdeme právě v Bruselu, kde z bývalých garáží Citroën vzniká nový multifunkční kulturní prostor KANAL, jež zaštiťuje pařížské muzeum Centre Pompidou. Díky rozloze 35 000 m2 se jedná o největší kulturní prostor v Bruselu, a tady i architektonickou výzvu, jejíž realizaci předcházela mezinárodní soutěž. V ní zvítězil subjekt spojující tři ateliéry noAarchitecten (Belgie), EM2N (Švýcarsko) and Sergison Bates architects (Velká Británie). Právě noAarchitecten zavítají v dubnu do Prahy.

Ateliér se od svých počátků soustředí na stavbu veřejných budov a klade důraz na jejich citlivé zasazení do historických center měst. „Studio často pracuje v památkově chráněných oblastech. Pro noAarchitecten neexistuje žádná přísná hranice mezi minulostí a současností – pracují s myšlenkou, že město se nepřetržitě vyvíjí a architekturu vnímají jako prostředníka mezi různými obdobími. Jejich práce je oceňována pro své současné aspekty i historický přístup,“ představuje ateliér Marcela Steinbachová, architektka a zakladatelka spolku KRUH. Příkladem takového pojetí je mimo jiné Textilní muzeum v Kortrijku, které vzniklo rekonstrukcí skladiště z roku 1912. Výrazný zlatý prvek na střeše odkazující ke žlutému lnu, jenž se v místě tradičně zpracovává, proměnil nenápadnou budovu v orientační bod města. „Muzeum textilu ukazuje, jak lze doplnit historickou stavbu o současné prvky, jak lze historii transformovat a doplňovat bez toho, aby se ztratila hodnota takového objektu,“ říká Marcela Steinbachová. Rekonstrukce v současném architektonickém pojetí tedy nemusí znamenat jen opravu zchátralé budovy, ale i její citlivou přestavbu, která nenabourá historickou hodnotu, ale naopak ji povýší.

Cílem přednášek pořádaných spolkem KRUH je zprostředkovat zahraniční zkušenost českému publiku a ukázat, že kvalitní současná architektura může vzniknut v malé zemi a projevovat se bez zbytečné okázalosti. Belgie je v tomto ohledu České republice velmi blízká, a proto ji KRUH představuje jako inspirativní příklad.

Přednáška ateliérů BC architects&studies a noAarchutecten se uskuteční ve čtvrtek 4. dubna od 19.30 hodin v CAMP – IPR Praha.
Vstupenky je možné si koupit přes GoOut za cenu 100 / 120 Kč, přednáška bude v angličtině.
Více informací najdete na www.kruh.info

Pořádá KRUH z. s.
Pod záštitou České komory architektů

tisková zpráva

Související články:
Belgická architektonická inspirace  21.1.2019

Komentáře ke článku

 
 
 
 

Registrace k zasílání newsletteru

Stavbaweb.cz informuje o novinkách v oboru architektury a stavebnictví, představuje zajímavé objekty, projekty a materiály. Prostřednictvím tohoto formuláře se můžete přihlásit k odebírání denního newsletteru, a dostávat tak pravidelné informace přímo do své e-mailové schránky.

*Povinné položky
Vaše registrační údaje nebudou poskytovány třetím stranám a budou chráněny. Svou registraci můžete kdykoliv zrušit zde nebo prostřednictvím odkazu v zápatí každého newsletteru.
 
 
 
© 2007–2019 Business Media CZ, s. r. o.