BFLS: novostavba welšské národní konzervatoře v Cardiffu

BFLS: novostavba welšské národní konzervatoře v Cardiffu

 
 
 
 

BFLS: novostavba welšské národní konzervatoře v Cardiffu

V tomto měsíci se pro studenty otevírá nově dokončený komplex budov národní konzervatoře - Royal Welsh College of Music & Drama in Cardiff. Vznikl na základě soutěže, uspořádané v roce 2007, a zahrnuje akusticky vynikající komorní koncertní sál pro 450 posluchačů (recitálový Dora Stoutzker Hall), divadlo Richarda Burtona pro 180 diváků, čtyři zkušební studia, výstavní galerii (Linbury Gallery) a také prostorné foyery, terasu s výhledem do parku Bute a novou kavárnu. Leží v centru města v blízkosti jedné ze starobylých budov Cardiffské univerzity.

Foto Nick Guttridge Foto Nick Guttridge

Projekt za 22,5 mil. liber byl financován z grantu welšské vlády, úvěru a dobročinných darů (4 miliony liber). Návrh byl projektován s cílem obhájit certifikaci BREEAM v kategorii „excellent“. Novostavby jsou situovány v památkově chráněném parku Bute, naproti přes silnici je veřejné centrum Cardiffu (Cathays Park) s řadou chráněných budov.
Jason Flanagan, hlavní architekt projektu vysvětluje: „Náš přístup byl dvojí – navrhnout vnitřní divadelní etc. prostory takříkajíc „zevnitř ven“ s ohledem na nejlepší akustickou a divadelní funkčnost, a současně jsme navrhovali „zvenku dovnitř“, promýšleli jsme veřejnou existenci budovy v jejím městském kontextu.“

Foto Joe Clark

Hilary Bouldingová, ředitelka konzervatoře, dodává: „Toto nové zařízení zcela proměnilo naši konzervatoř. Prostory jsou inspirativní pro pedagogy i studenty, v budovách máme ty nejlepší podmínky k trénování mladých talentovaných umělců. Navíc se komplex konzervatoře velmi rychle stal novou ikonou welšské metropole, která k nám přitahuje nové posluchače, a tak nám pomáhá významně vylepšit náš obraz.“

Foto Nick Guttridge Foto Nick Guttridge Foto Joe Clark
Foto Nick Guttridge Foto Nick Guttridge

Návrh se soustředí na řešení hlavních potřeb konzervatoře, totiž na akusticky účinnou sérii divadelních, koncertních a vyučovacích prostor, které by studenty podporovaly a inspirovaly je k uměleckým výkonům. Klient již od počátku trval na tom, aby nové budovy působyly jako katalyzátor pozitivních kulturních změn a pomohly rozvíjet větší uměleckou spolupráci uvnitř instituce. Ačkoliv budova vypadá jako jediná struktura, ve skutečnosti jsou to tři oddělené nové budovy a jedna stávající renovovaná. Každý divadelní, resp. koncertní prostor byl koncipován samostatně; individuální prvky komplexu sjednocuje jediná plovoucí střecha, jejíž výšku určilo divadelní provaziště.


Foto Nick Guttridge Foto Joe Clark Foto Joe Clark

Nová fasáda do North Road ukazuje dramatickou tvář budovy, zatímco komorní koncertní hala, která leží zcela mezi vzrsotlou zelení parku, má dřevěné obložení ze světlých cedrových prken. Kamenné a dřevěné povrchy v interiérech tvoří sled teplých a pro dotyk příjemných prostorových ohraničení.

Foto Joe Clark Foto Nick Guttridge

Nový vchod do koleje je otevřen do parku Bute a arkády o výšce přes tři patra tvoří novou páteř mezi starou a novou konzervatorní kolejí; propojují základní prvky komplexu a fungují jako exhibiční prostor pro řadu tvůrčích děl. Galerie také funguje jako plíce celého schématu, vytvářejí dostatečnou zásobárnu vzduchu, jímž se provětrávají veřejné prostory.


Tým:
Client Royal Welsh College of Music & Drama
BFLS tým: Jason Flanagan, Paul Bavister, Jason Sandy, Anne Heucke, Kibwe Tavares, Armando Elias
Akustika: Arup Acoustics
Stavební profese: Mott MacDonald
Osvětlení: Equation Lighting
Divadelní konzultace: Theatre Projects Consultants

Plocha: 4.400 m2
Dokončení stavby: 2011

Zdroj: BFLS, 19 October 2011


 

Základní informace o objektu

 
 
 
 

Kategorie

Kultura

Komentáře ke článku

 
 
 
 

Registrace k zasílání newsletteru

Stavbaweb.cz informuje o novinkách v oboru architektury a stavebnictví, představuje zajímavé objekty, projekty a materiály. Prostřednictvím tohoto formuláře se můžete přihlásit k odebírání denního newsletteru, a dostávat tak pravidelné informace přímo do své e-mailové schránky.

*Povinné položky
Vaše registrační údaje nebudou poskytovány třetím stranám a budou chráněny. Svou registraci můžete kdykoliv zrušit zde nebo prostřednictvím odkazu v zápatí každého newsletteru.
 
 
 
© 2007–2018 Business Media CZ, s. r. o.