„Biotechnologický pavilon M a X“ - dva nové pavilony Mendelovy univerzity v Brně

„Biotechnologický pavilon M a X“ - dva nové pavilony Mendelovy univerzity v Brně

 
 
 
 

„Biotechnologický pavilon M a X“ - dva nové pavilony Mendelovy univerzity v Brně

Mendelova univerzita začne ještě v březnu s výstavbou dvou nových budov ve svém kampusu v Brně-Černých Polích. Poslouží jako zázemí pro biotechnologické obory.
Autorem projektu je ArchDesign.

Mendelova univerzita postaví dva nové pavilony za 619 milionů Kč
Brno 7. března (ČTK)
Celkové náklady činí asi 619 milionů korun, 85 procent částky zaplatí Evropská unie. Ministr školství Josef Dobeš (VV) již koncem února podepsal rozhodnutí o poskytnutí dotace, řekla dnes ČTK mluvčí univerzity Kateřina Brettschneiderová.

Oba pavilony budou v provozu zřejmě v druhé polovině roku 2013. "Nové prostory nahradí stávající, které již nevyhovují současným požadavkům na výuku, vědu a výzkum jak svoji velikostí, tak technickým vybavením," uvedl prorektor Miroslav Havlíček.

Nové vícepatrové budovy vyrostou mezi Drobného a Erbenovou ulicí v sousedství nejmodernější stavby v kampusu univerzity - pavilonu Q s knihovnou, archivem a učebnami. Navrhl je stejný architektonický tým. Prvním krokem při budování nových pavilonů se stane demolice menších a již nepoužívaných objektů na místě výstavby. Jde například o staré skleníky, pitevnu a zázemí pro chov hospodářských zvířat.

V nových budovách se usídlí například ústav, jehož oblastí zájmu je rybářství. K výzkumu a výuce potřebuje akvária, nádrže a složité zázemí pro filtraci vody. Škola v budovách umístí také pitevnu, stáj a další prostory, které využije ústav morfologie, fyziologie a genetiky zvířat.

Mendelova univerzita se od svého vzniku věnovala především zemědělským, zahradnickým a lesnickým oborům. V posledních letech stále rozšiřuje portfolio nabízených oborů, má provozně ekonomickou fakultu a také fakultu regionálního rozvoje a mezinárodních studií. Škola od založení sídlí v kampusu v Černých Polích, který stále rozšiřuje. Část výuky je soustředěna v Lednici na Břeclavsku, kde působí zahradnická fakulta.

Doplněno Stavbaweb:
ArchDesign: Mendelu (původně MZLU) - biotechnologické pavilony M a X
Zadáním zakázky bylo zpracování projektové dokumentace na novostavbu dvou biotechnologických pavilonů (ozn. M a X) v areálu Mendelovy univerzity v Brně. Architektura objektu vycházela z původního koncepčního návrhu Ing. arch. Chlupa z Ateliéru Chlup. Projektová dokumentace se zpracovávala ve stupních pro stavební povolení, výběr dodavatele a realizační dokumentace. Zakázka byla zpracována v ateliéru A1 pod zkušeným vedením Ing.arch. Pavla Plška. Architektonické řešení objektů v rámci zpracovávaných stupňů PD mělo na starosti trio kmenových architektů - Radek Novotný, Jiří Dřevikovský a Veronika Medková.


Pavilon M je koncipován účelově pro převažující výzkumnou a badatelskou činnost s přímou návazností na výuku. Objekt je konstrukčně řešen s použitím nosného monolitického skeletového systému doplněného montovaným obvodovým sendvičovým pláštěm. Pavilon má dvě podzemní a dvě nadzemní podlaží. Vstupy pro studenty a návštěvy do všech ústavů jsou centralizovány do kryté pasáže s vertikálním propojovacím výtahem a schodišti. Na střechu severní části nového pavilonu je umístěn reprezentativní ovál s jednacími sály.

Pavilon X je svojí polohou v rámci celého areálu předurčen být centrálním bodem života univerzity. Pavilon je členěn na podzemní technické podlaží s univerzitní serverovnou, vstupní podlaží se studovnou a 3 učebnami a 2. nadzemní podlaží s jídelnou a výdejnou jídel. Zázemí gastroprovozu bude z provozních důvodů spojeno se zázemím výdeje jídel ve stávajícím pavilonu O krytou lávkou. V ustupujícím 3NP je umístěna strojovna vzduchotechniky a chlazení a zázemí výdejny jídel. Nejvýraznějším prvkem objektu je prostorové řešení 2NP s výrazným organickým tvarem jídelny zdánlivě levitující nad prostory studovny a učeben. 2NP je příjemného oválného tvaru s celoprosklenou obvodovou stěnou, která je zastíněna z jihovýchodu, jihu, jihozápadu a západu vnějším vertikálním dřevěným stínícím roštem, který tvoří dominantní vizuální prvek objektu.


Kapacitní údaje:

Zastavěná plocha: 4 883 m2
Plocha řešeného území: 10 194 m2
Obestavěný prostor: 62 941 m3
Hrubá podlažní plocha: 13 717 m2
Čistá podlažní plocha: 11 862 m2

Ing. arch. Pavel Plšek - vedoucí projektu

Ing. Věroslav Gregor - autor článku

(zdroj: eZpravodaj ArchDesign)

Základní informace o objektu

 
 
 
 

Kategorie

Škola, věda

Komentáře ke článku

 
 
 
 

Registrace k zasílání newsletteru

Stavbaweb.cz informuje o novinkách v oboru architektury a stavebnictví, představuje zajímavé objekty, projekty a materiály. Prostřednictvím tohoto formuláře se můžete přihlásit k odebírání denního newsletteru, a dostávat tak pravidelné informace přímo do své e-mailové schránky.

*Povinné položky
Vaše registrační údaje nebudou poskytovány třetím stranám a budou chráněny. Svou registraci můžete kdykoliv zrušit zde nebo prostřednictvím odkazu v zápatí každého newsletteru.
 
 
 
© 2007–2018 Business Media CZ, s. r. o.