Buďánka

Buďánka

(15. 2. 2016) Čtyři budovy na pražských Buďánkách budou mít novou střechu.

   
 
 
 
 

Buďánka

(ČTK) - Čtyři domy v kolonii Buďánka v Praze 5 budou mít ještě letos na jaře kompletně novou střechu. Další dvě budovy budou mít střechu provizorní. ČTK to řekli Martin Dvořák ze sdružení Odborníci a občané pro revitalizaci památkové osady Buďánka a starosta Prahy 5 Radek Klíma (TOP 09). Kompletní rekonstrukce se pak do léta dočká budova bývalé mlékárny, kde vznikne infocentrum. Buďánka je původní dělnická kolonie, a od roku 1991 je proto prohlášena památkovou zónou.

V současné době na Buďánkách dělníci zastřešují šest domů, z nichž čtyři budou mít definitivní střechu, u dvou domů bude vytvořeno dočasné zastřešení, které zabrání dalšímu chátrání zdí. Mezi těmi, které dostanou definitivní střechu, je například bývalá hospoda při ulici U Zámečnice. Tady budou zajištěny koruny stěn, udělány nové krovy a také střecha i s krytinou.

Co se týče kompletní rekonstrukce, bude jako první opravena budova Mlékárny při ulici Nad Zámečnicí. Tady bude odbouráno a znovu vystavěno první patro, které je tzv. špatně založeno a hrozí pádem. "Budova bude rovněž mít novou izolací a vloženo bude dovnitř nové patro," popsal Dvořák. Také mlékárna bude mít novou střechu. Uvnitř vznikne infocentrum. Samotná rekonstrukce domu vyjde na více než 800.000 korun, za vybavení centra sdružení zaplatí 498.000 korun. Infocentrum, kde se budou moci místní setkávat, bude provozovat sdružení.

V areálu Buďánek má vzniknout kulturní a komunitní centrum. Co konkrétně v tom kterém domku bude, ještě není rozhodnuto. "Záměrem ale je, aby to fungovalo jako celek a neztratil se ráz kolonie," řekl Dvořák s tím, že zachovány budou také původní cesty. Podle Klímy vznikne v rámci diskuse odborníků i občanů dohoda, co by se mělo na Buďánkách dít, následně pak bude městská část hledat v tendru projektanta, který vypracuje projekt již konkrétního využití domků. Kdy přesně bude hotov, zatím není jasné.

Svého času v kolonii žilo až 300 lidí.

Doplněno Stavbaweb:

Buďánka jsou bývalá dělnická osada, nyní ležící na pražském Smíchově v části přiléhající ke Košířům (a často považované za jejich součást), zejména v okolí ulice U Zámečnice, v oblasti mezi usedlostí Kavalírka a přírodní památkou Skalka. Na místě vinice ji mezi lety 1800-40 postavili pravděpodobně dělnící z blízkého pískovcového lomu. Bydleli v ní možná pak i mnozí dělníci Tatry Smíchov, břevnovské cihelny a další.
Osada měla okolo 20 domků, v nichž bydlelo až 300 obyvatel (podle některých údajů měla 24 domků). Jsou vesnickou památkovou zónou, avšak vzhledem k havarijnímu stavu je jejich celková záchrana nepravděpodobná.
Wikipedie: Buďánka 
Praha neznámá: Buďánka
Malé dějiny smíchova a Košíř: Usedlost a osada Buďánka
ČT: Příběhy domů - Buďánka 

Radní MČ Praha 5 na svém zasedání 13. 5. 2014 schválili záměr obnovy osady Buďánka dle projektu vypracovaného občanským spolkem „Odborníci a občané pro revitalizaci památkové zóny Buďánka a okolí“. 

Praha 5: Buďánka pro Prahu
V rámci probíhající revitalizace památkové zóny Buďánka byli osloveni občané Prahy 5 z bližšího i vzdálenějšího okolí, aby se vyjádřili a přispěli svými názory k projektu Buďánka pro Prahu.

Přátelé Buďánek
Zachraňme Buďánka
Fototuristika: Osada  Buďánka (fotogalerie z roku 2013)
Projekt Ateliéru P.H.A. z roku 2010 - Obnova a dostavba dělnické osady (investor: Geosan)

Související články:
Zastupitelé schválili studii na obnovu Buďánky 27.6.2008
Obnova kolonie Buďánka v Praze 5 by mohla začít za tři roky 13.3.2008

Základní informace o objektu

 
 
 
 

Kategorie

Rekonstrukce

Komentáře ke článku

 
 
 
 

Registrace k zasílání newsletteru

Stavbaweb.cz informuje o novinkách v oboru architektury a stavebnictví, představuje zajímavé objekty, projekty a materiály. Prostřednictvím tohoto formuláře se můžete přihlásit k odebírání denního newsletteru, a dostávat tak pravidelné informace přímo do své e-mailové schránky.

*Povinné položky
Vaše registrační údaje nebudou poskytovány třetím stranám a budou chráněny. Svou registraci můžete kdykoliv zrušit zde nebo prostřednictvím odkazu v zápatí každého newsletteru.
 
 
 
© 2007–2018 Business Media CZ, s. r. o.