Carta Associés: Historické muzeum v Marseille

Carta Associés: Historické muzeum v Marseille

 
 
 
 

Carta Associés: Historické muzeum v Marseille

Rekonstrukce a rozšíření Historického muzea v Marseille.

Místo: Marseille, Francie
Architekti: Carta Associés
Hlavní architekt: Roland Carta
Muzeografie: Studio Adeline Rispal
Dodavatel: Léon Grosse
Plocha: 6300 m2
Realizace: 2013
Foto: Carta Associés / Studio Adeline Rispal – Serge DemaillyArcheologické naleziště starověkého přístavu, které se nachází vzadu za starým přístavem (Vieux-Port de Marseille), je materiálním důkazem, že město má řecké kořeny sahající až do roku 600 před naším letopočtem. Během stavebních prací ve čtvrti Bourse v roce 1967 odhalily archeologické vykopávky starověký marseilleský přístav vedle nekropole a opevnění sahajících až do řeckého období, a také přístaviště, nádrž na sladkou vodu a kousek dláždění z římských dob. Nálezy daly vzniknout novému muzeu, které bylo zbudováno jako archeologická zahrada pod nákupním centrem a otevřeno pro veřejnost v roce 1983.


Město Marseille nedávno zahájilo projekt na obnovu a rozšíření muzea, což vyžadovalo restrukturalizaci 6300 m2 plochy. Vznikla nová stálá výstavní plocha (3380 m2), která se rozšiřuje i do dvou ze tří neobsazených podlaží spodní části centra Mediterraneen du Commerce International (CMCI), umístěného podél severní strany areálu.Návštěvníci mají nyní na výběr ze dvou vchodů do muzea: jeden přes horní recepci a muzejní obchod z hlavní galerie nákupního centra, druhý přes dolní recepci, přístupnou rovněž z nákupního centra na jihu areálu. Tento vstup vede do druhé (vyšší) úrovně zahradního sálu, která je s nižší první úrovní spojená schodištěm a výtahem. Z druhé úrovně je tak umožněn přístup k archeologické zahradě i vstup do stálých výstavních prostor, sálů pro dočasné výstavy i do přednáškového sálu.Soužití muzea a nákupního centra se zdá nepravděpodobné, představuje však obrovskou příležitost pro muzeum, neboť díky tomu, že je z nákupního centra velmi dobře vidět a snadno přístupné, přitáhne nové návštěvníky. Navíc, nezapomínejme, že starověký přístav a nákupní centrum představují ústřední místa pro směnu zboží.Archeologické naleziště samo o sobě je výjimečný objekt, umístěný v centru dispozice muzea. Nová fasáda ho obklopuje ze tří stran, odděluje ho od ostatního architektonického prostředí (nákupní centrum Bourse, CMCI, věžáky) a vysoce zviditelňuje celý muzejní komplex. Přístup pro pěší ze současné městské přízemní úrovně (z Cours Belsunce přes nákupní centrum Bourse) byl rekonstruován a začleněn do muzea. Stal se hlavním přístupem a výhledem na archeologické zahrady, podobně jako molo vyvýšené nad vodou a sloužící různým přístavním funkcím.


Základní informace o objektu

 
 
 
 

Kategorie

Rekonstrukce

Komentáře ke článku

 
 
 
 

Registrace k zasílání newsletteru

Stavbaweb.cz informuje o novinkách v oboru architektury a stavebnictví, představuje zajímavé objekty, projekty a materiály. Prostřednictvím tohoto formuláře se můžete přihlásit k odebírání denního newsletteru, a dostávat tak pravidelné informace přímo do své e-mailové schránky.

*Povinné položky
Vaše registrační údaje nebudou poskytovány třetím stranám a budou chráněny. Svou registraci můžete kdykoliv zrušit zde nebo prostřednictvím odkazu v zápatí každého newsletteru.
 
 
 
© 2007–2018 Business Media CZ, s. r. o.