Chystanou koncertní síň zakreslí letos projektanti do mapy Brna

Chystanou koncertní síň zakreslí letos projektanti do mapy Brna

(16. 4. 2009)

 
 
 
 

Chystanou koncertní síň zakreslí letos projektanti do mapy Brna

Chystaná stavba koncertní síně pro Brno, po které zhruba 100 let volají brněnští filharmonici, se o krok posunula. Městští radní tento týden schválili text smlouvy s architektonickou kanceláří, která zpracuje územní dokumentaci.

Zakázku získala architektonická skupina M1, která už na podobě Janáčkova kulturního centra pracovala. Před lety vyhrála mezinárodní architektonickou soutěž, řekl dnes novinářům primátorův náměstek Daniel Rychnovský (KDU-ČSL).
Dokumentace přijde na tři až čtyři miliony korun. Má být hotová letos. Územní dokumentace je pro budoucí stavbu podstatná. Bez územního rozhodnutí, o které s ní lze požádat, nelze získat evropské dotace, řekl Rychnovský.

Právě financování je přitom zatím nejslabším článkem záměru. Vybudování koncertní síně se zázemím má stát 1,2 miliardy korun, z toho třetina půjde na stavbu podzemních garáží, které by měl platit soukromý investor. Zbytek peněz však musí sehnat město. V jeho rozpočtu se dlouhodobě počítá se 200 miliony korun, stejnou částku by podle představitelů Brna mohl dát kraj. Další peníze však chybějí.

O stavbě Janáčkova kulturního centra se v Brně mluví léta. Kvůli finanční náročnosti vedení města v minulosti záměr odložilo. Rychnovský, který je ve funkci rok, však stavbu považuje za jeden z hlavních úkolů. "Abychom si mohli poslechnout třeba Glagolskou mši v novém koncertním sále," řekl dnes.

Janáčkovo kulturní centrum chce radnice postavit ve středu Brna vedle Besedního domu. Na místě je nyní parkoviště. Nová scéna se má stát domovskou pro Filharmonii Brno a operu a balet Národního divadla Brno. Nyní orchestr vhodné koncertní prostory nemá. "Vlastně vůbec nevíme, jak naše filharmonie zní, museli bychom jet do nějakého kvalitního sálu a poslechnout si ji tam," uvedla už dříve předsedkyně brněnského Spolku přátel hudby Alena Štěpánková Veselá.


Zdroj: Zrávy ČTK, 15. 4. 2009

Viz též: Plán brněnské koncertní síně se změní

Komentáře ke článku

 
 
 
 

Registrace k zasílání newsletteru

Stavbaweb.cz informuje o novinkách v oboru architektury a stavebnictví, představuje zajímavé objekty, projekty a materiály. Prostřednictvím tohoto formuláře se můžete přihlásit k odebírání denního newsletteru, a dostávat tak pravidelné informace přímo do své e-mailové schránky.

*Povinné položky
Vaše registrační údaje nebudou poskytovány třetím stranám a budou chráněny. Svou registraci můžete kdykoliv zrušit zde nebo prostřednictvím odkazu v zápatí každého newsletteru.
 
 
Nové komentáře

17. 12. 2021 15:41:37

Re: Česká města se jednoznačně shodla na potřebě okamžité úpravy...

Pamatuju si, jak těsně po revoluci probíhala diskuse o potřebě novýho stavebního zákona. Bavili jsme se o tom, že potřebujeme zákon logickej, přehlednej, stručnej, funkční. Padl názor, že jeden z nejlepších systémů stavebního práva má Bavorsko, navíc je nám kulturně a historicky blízký. Nabízí se tedy řešení prostě bavorský právo převzít a přizpůsobit. Vypadalo to tenkrát v tý euforii, že to je logická cesta a že po ní půjdeme. Pak do toho vstoupily ty naše obvyklý komplexy z "cizáků", malost, neschopnost inspirovat se tam, kde věci fungují, potřeba prosadit si svoje zájmy a zájmečky, potřeba vyšlapat si tu svojí jedinečnou českou cestičku, přece nám někdo nebude radit... Výsledkem byl stavební zákon horší a delší, než byl ten socialistickej. A od tý doby je k horšímu každá další změna. Ja to k pláči, vůbec se městům nedivím. Stát za třicet let demokracie a slibů o zeštíhlení a racionalizaci svých funkcí nabobtnal do obludných rozměrů a zdá se, že není moci, která by s tím něco dokázala udělat. Ideály maximální svobody nejen jednotlivce, ale i obcí a (mikro)regionů, vzaly dávno za svý. Aktuální stavební zákon má 335 paragrafů, 142 stran. Ten předchozí měl paragrafů 198, stran 95. Socialistickej stavební zákon měl 145 paragrafů a 52 stran. Není výmluvnějšího svědectví o tom, kam tahle země směřuje, v přímým rozporu se sliby a proklamacemi každý další politický garnitury. A já se ptám spolu s klasikem a Vávrou: "Musí to bét, Maryšo?!"

 
© 2007–2020 Business Media One, s. r. o. Nádražní 762/32, 150 00 Praha 5, e-mail: stavbaweb@bmone.cz