David Kraus: Rodinný dům u Prahy

David Kraus: Rodinný dům u Prahy

(24. 2. 2014) Základní koncepcí a nápadem domu je vyjmutí obývacího prostoru z dispozice domu a jeho umístění „vně“ domu na jih – do zahrady.

 
 
 
 

David Kraus: Rodinný dům u Prahy

Základní koncepcí a nápadem domu je vyjmutí obývacího prostoru z dispozice domu a jeho umístění „vně“ domu na jih – do zahrady.


Hlavní část domu úplně vyjmout a vysunout do zahrady.
Jako by to byl samostatně stojící altán v zahradě, kolem kterého se točí slunce.
A z něhož lze vidět zeleň ze všech stran.

Analogie srdce na dlani.

Obývací prostor - srdce domu je otevřené a uvolněné od okolní zbývající dispozice, tvoří samostatný objekt (básnicky řečeno: srdce na dlani) prosvětlený po celý den postupně východním, jižním i západním sluncem. Díky tomuto řešení se venkovní obytná terasa ocitla „za domem“, od komunikace je odcloněna zadním traktem a vznikla celý den nezastíněná jihozápadní zahradní plocha. Příjezd na pozemek i vstup do domu je veden ze severu. Vnější netradiční architektonickou formu domu umocňuje umístění objektu na od severu k jihu svažitém pozemku.
Dům je dvoupodlažní s rovnou střechou v jeho zadním – severním traktu. Objem nad obývacím prostorem má střechu šikmou – valbovou. Dům není podsklepen.

Investor: soukromý investor
Autor: David Kraus
Dodavatel: KOČÍ GROUP s. r. o.
Zastavěná plocha: 230 m2
Projekt: 2010
Realizace:
Foto: Filip ŠlapalSituace
Situace
Přízemí, patro
Přízemí Patro

Příčný řez
Příčný řez
Pohledy
Pohledy

 

Základní informace o objektu

 
 
 
 

Kategorie

Rodinné domy

Komentáře ke článku

 
 
 
 

Registrace k zasílání newsletteru

Stavbaweb.cz informuje o novinkách v oboru architektury a stavebnictví, představuje zajímavé objekty, projekty a materiály. Prostřednictvím tohoto formuláře se můžete přihlásit k odebírání denního newsletteru, a dostávat tak pravidelné informace přímo do své e-mailové schránky.

*Povinné položky
Vaše registrační údaje nebudou poskytovány třetím stranám a budou chráněny. Svou registraci můžete kdykoliv zrušit zde nebo prostřednictvím odkazu v zápatí každého newsletteru.
 
 
Nové komentáře

8. 12. 2021 17:10:41

Re: Parkovací dům Černý Most

Tleskám! Radost trochu kalí, že zde vzniká první vzorová vlaštovka asi tak 30 let poté, co by bylo takové vlaštovky potřeba, ale zaplaťpánbu za ty dary. Bohužel tak je to s námi tady v české kotlině pořád a asi jenom výjimečně bychom hledali počiny a osobnosti, jež nereagují na minulost či v lepším případě horkotěžko dohánějí palčivou přítomnost, ale hledí do budoucnosti (jo, hned mě napadl Jan Antonín Baťa, dovedeme si vůbec představit někoho takového v současnosti?). A tak když vytrváme v úsilí, budeme snad za 50 let tam, kde je civilizovaný svět dnes... V mladickém optimismu 89. roku minulého století jsem si chvíli myslel, že by snad tohle prokletí mohla naše společnost konečně překonat a že bychom se snad konečně mohli stát skutečně moderním státem na evropské špičce. Ale dost rychle mě to přešlo (přišla doba žvástů o "spálené zemi" a následná dekadence "oposmlouvy") a dnes už ten optimismus nějak nenacházím. (Stavba 6 km obchvatu Horní Lukavice od zahájení bude trvat 4 roky... čtyři dlouhé roky...) Za 8 let vlády těch, co "nekecejí, ale makají", jsme viděli, že populismus diletantů, kteří chtějí řídit stát jako firmu, jenom k tomu bohužel nemají nejmenší kompetence, taky nikam nevede. Před všemi budoucími vládami (ale to platí i pro všechny firmy a lidi v nich) tu stojí obrovský úkol - začít to strašné zpoždění konečně nějak dohánět. K dluhu komunismu se bohužel začíná přičítat dluh neschopnosti naší generace, a to ten dluh komunismu ještě nebyl zahlazen ani zdaleka. A k tomu výzvy doby, které nás v devadesátkách ani omylem nenapadly...(A budou mnohem vážnější, než si kdo odváží dnes vyslovit nahlas.) Budete muset, milí třicátníci a mladší, asi opravdu zabrat. Budete lepší a úspěšnější, než jsme byli my? Moc bych vám to přál, opravdu ano.

 
© 2007–2020 Business Media One, s. r. o. Nádražní 762/32, 150 00 Praha 5, e-mail: stavbaweb@bmone.cz