Dřevostavba s krytou terasou

Dřevostavba s krytou terasou

(23. 6. 2016) ARCHCON atelier

   
 
 
 
 

Dřevostavba s krytou terasou

Už je to pět let, kdy jsme tento dům začali navrhovat. Investoři měli jasnou představu o dispozici a my jsme vlastně fungovali jako jejich průvodci, kteří jejich představám dali tvar. Dům je trochu jiný než ostatní. Přístup na pozemek je z jižní strany a protože jsme ho chtěli maximálně využít, dům jsme umístili co nejvíce na východní a severní hranici a zvolili jsme přístup do domu z jihu.
Během let, která od návrhu uplynuly, jsem si vstupy do domu z jihu – ze zahrady, zamilovala. Také podle Feng-shui je pozitivní, pokud dům „hledí“ směrem na jih a do zahrady.  Za vstupem pohladí po duši hala s pohledovou dřevěnou stěnou, do které budou zafrézované „neviditelné dveře“.
V domě jsou dvě ložnice, orientované na sever. Na toto téma jsme s investory hovořili a vyvraceli toto řešení, ale v podstatě, proč by to tak být nemohlo. V ložnici trávíte pouze noci, a pokud právě nejste člověk, kterého musí budit šimrání slunečních paprsků, tak je vlastně ložnice na sever v pořádku. Velkou péči jsme věnovali návrhu kuchyně, která je pro tuto rodinu důležitá a v tomto případě skutečně tvoří jádro domu. Jejím benefitem je návaznost na krytou terasu, ta bude nejvíce prosluněna odpoledne. Obývací pokoj s krbem je v klidové zóně, zcela na konci dispozice. Příjemným místem bude vzdušná jídelna, vizuálně propojená se zahradou.  
Ráz dřevostavby podtrhují dřevěné konstrukce – v interiéru je to kromě vstupní haly také strop obytného prostoru s kuchyní, který bude trochu v selském stylu – masivní trámy zakryté palubkami. V exteriéru jsou přiznané přesahy střech a konstrukce nad terasou.

Jednoduchý jednopatrový dům má půdorys ve tvaru písmene L uspořádaného kolem kryté dřevěné terasy. Obě ramena se otevírají do zahrady. Jako důležitý prvek vnímáme vstupní prostor – halu s průhledy do zahrady. Do haly ústí obě ložnice. Z kratšího obytného ramene necháváme vystoupit bohatě prosklenou jídelnu. Elegantní a odlehčující prvek tvoří přesah pultových střech s přiznanými kontralatěmi, které budou z horní strany zaklopeny modřínovými prkny. Přesah střech tvoří zároveň úkryt před nepřízní počasí.
Hlavní hmotu domu navrhujeme z bílé omítky, servisní část s vodorovným dřevěným obkladem ze sibiřského modřínu. Jako ochrana před kroupami a vichřicí a zároveň jako zastínění objektu budou sloužit vodorovně členěné pojízdné dřevěné okenice. Kompozici fasády doplňujeme dalšími prvky zeleně, jako jsou například popínavky na ocelových lankách.
V hale bude pohledová dřevěná stěna, kterou bude členit nika s knihovnou, aby se prostor opticky rozšířil. V této stěně navrhujeme zapuštěné dveře s biodesek, které hranou lícují s pohledovou hranou stěny. Jako akcent ke dveřím z biodesek volíme skleněné posuvné dveře do haly. V obytném prostoru, kuchyni a ložnici budou stropy s přiznanými trámy s palubkovým záklopem z borovice.

Ing. Irena Truhlářová, ARCHCON atelier, s.r.o.

Výstavbu domu můžete sledovat v rámci akce Dřevostavba všemi smysly, stavbu můžete i navštívit.

http://www.archcon.cz/blog/drevostavba-vsemi-smysly-leto-2016/

Místo: Střední Čechy
Autor: ARCHCON atelier, s.r.o.
Stupeň dokumentace: studie, prováděcí dokumentace, výrobní dokumentace dřevostavby
Konstrukční systém: masivní dřevěné panely (CLT), pohledové i skryté krokve, dřevovláknitá tepelná izolace
Dokončení: 2016

Základní informace o objektu

 
 
 
 

Kategorie

Projekty

Dokončení

2016

Komentáře ke článku

 
 
 
 

11. 8. 2016 11:29:34. Re: Dřevostavba s krytou terasou. Milan Kučera

 
 
 
 

11. 8. 2016 11:29:34. Re: Dřevostavba s krytou terasou. Milan Kučera

  Celkově projekty od této firmy vypadají velice hezky, hlavně ty rezidenční..
Kdyby se chtěl někdo podívat, tak a href="http://www.archcon.cz/projekty"tady/a :)

Registrace k zasílání newsletteru

Stavbaweb.cz informuje o novinkách v oboru architektury a stavebnictví, představuje zajímavé objekty, projekty a materiály. Prostřednictvím tohoto formuláře se můžete přihlásit k odebírání denního newsletteru, a dostávat tak pravidelné informace přímo do své e-mailové schránky.

*Povinné položky
Vaše registrační údaje nebudou poskytovány třetím stranám a budou chráněny. Svou registraci můžete kdykoliv zrušit zde nebo prostřednictvím odkazu v zápatí každého newsletteru.
 
 
 
© 2007–2018 Business Media CZ, s. r. o.