Dům na konci města

Dům na konci města

(15. 3. 2016) Jiří Weinzettl, Barbora Weinzettlová

   
 
 
 
 

Dům na konci města

Parcela poměrně úzkého trojúhelníkového půdorysu se nachází na konci klidné příměstské čtvrti. Za ní, směrem severovýchodním, následuje už jen prudký svah a krásný výhled do údolní nivy Vltavy. Dům jsme navrhli vůči přístupu na pozemek do protilehlé, rozšiřující se části, ne však na její samotný okraj. Takovým umístěním jsme rozdělili zahradu na dvě, atmosférou se lišící, partie. Přední z nich se stává dějištěm odpoledních aktivit u bazénu, společenským prostorem potkávání příchozích a přítomných. Zejména při západu slunce nad siluetou zámku získává jedinečnou atmosféru. Zadní je intimním místem vnímání všudypřítomných barev, zvuků a vůní přírody. Tomu napomáhá zejména absence plotu – optické bariéry, která by krásy okolí oddělila.

Hmotové a dispoziční řešení objektu předurčila krom neobvyklého tvaru pozemku a orientace vůči světovým stranám zejména snaha o propojení interiéru s exteriérem a to včetně začlenění zmíněných panoramatických prvků coby významných interiérových spolupůsobitelů. Krom hlavního obytného prostoru a místností podružných funkcí se v přízemí nachází i ložnice a koupelna rodičů. Dětské pokoje, druhou koupelnu a terasu jsme umístili o patro výš. Dispoziční návrh představuje kompaktní dům pro čtyřčlennou rodinu, pouhým přepažením v chodbě za schody však můžeme docílit toho, že se z druhého podlaží stane samostatná bytová jednotka.

Autorská zpráva

 

Místo: Hluboká nad Vltavou - Zámostí

Základní informace o objektu

 
 
 
 

Kategorie

Novostavby

Dokončení

2015

Komentáře ke článku

 
 
 
 

Registrace k zasílání newsletteru

Stavbaweb.cz informuje o novinkách v oboru architektury a stavebnictví, představuje zajímavé objekty, projekty a materiály. Prostřednictvím tohoto formuláře se můžete přihlásit k odebírání denního newsletteru, a dostávat tak pravidelné informace přímo do své e-mailové schránky.

*Povinné položky
Vaše registrační údaje nebudou poskytovány třetím stranám a budou chráněny. Svou registraci můžete kdykoliv zrušit zde nebo prostřednictvím odkazu v zápatí každého newsletteru.
 
 
Nové komentáře

17. 12. 2021 15:41:37

Re: Česká města se jednoznačně shodla na potřebě okamžité úpravy...

Pamatuju si, jak těsně po revoluci probíhala diskuse o potřebě novýho stavebního zákona. Bavili jsme se o tom, že potřebujeme zákon logickej, přehlednej, stručnej, funkční. Padl názor, že jeden z nejlepších systémů stavebního práva má Bavorsko, navíc je nám kulturně a historicky blízký. Nabízí se tedy řešení prostě bavorský právo převzít a přizpůsobit. Vypadalo to tenkrát v tý euforii, že to je logická cesta a že po ní půjdeme. Pak do toho vstoupily ty naše obvyklý komplexy z "cizáků", malost, neschopnost inspirovat se tam, kde věci fungují, potřeba prosadit si svoje zájmy a zájmečky, potřeba vyšlapat si tu svojí jedinečnou českou cestičku, přece nám někdo nebude radit... Výsledkem byl stavební zákon horší a delší, než byl ten socialistickej. A od tý doby je k horšímu každá další změna. Ja to k pláči, vůbec se městům nedivím. Stát za třicet let demokracie a slibů o zeštíhlení a racionalizaci svých funkcí nabobtnal do obludných rozměrů a zdá se, že není moci, která by s tím něco dokázala udělat. Ideály maximální svobody nejen jednotlivce, ale i obcí a (mikro)regionů, vzaly dávno za svý. Aktuální stavební zákon má 335 paragrafů, 142 stran. Ten předchozí měl paragrafů 198, stran 95. Socialistickej stavební zákon měl 145 paragrafů a 52 stran. Není výmluvnějšího svědectví o tom, kam tahle země směřuje, v přímým rozporu se sliby a proklamacemi každý další politický garnitury. A já se ptám spolu s klasikem a Vávrou: "Musí to bét, Maryšo?!"

 
© 2007–2020 Business Media One, s. r. o. Nádražní 762/32, 150 00 Praha 5, e-mail: stavbaweb@bmone.cz