Dům se střešní terasou

Dům se střešní terasou

Trutnov

(25. 1. 2016) ROSA – ARCHITEKT

   
 
 
 
 

Dům se střešní terasou

Měli jsme k dispozici relativně úzký pozemek s přístupem z jižní strany, který se svažuje směrem k severovýchodu. Měli jsme danou uliční čáru, na které musel dům stát a podmínku sedlové střechy. K tomu jsme měli fantastický výhled na panorama Krkonoš. Abychom obývací pokuj posunuli co nejdál od ulice a zároveň měli jižní slunce a výhled na sever, zvolili jsme uspořádání domu do tvaru písmene L. Na uliční čáru jsme postavili garáž, obývací pokoj jsme odsunuli od komunikace o dalších deset metrů, čímž se pochopitelně zvětšila jižní část zahrady a zároveň se z pohledu obývacího pokoje odclonila příjezdová cesta.
Konfigurace terénu jsme využili k tomu, že jsme dům rozčlenili na tři úrovně: vstupní prostory s garáží a pokojem pro hosty, o 75 cm vyvýšený obývací pokoj s kuchyní a jídelnou a ložnicovou část. V domě nejčastěji užívaná trasa po schodišti z obytného prostoru do ložnicového podlaží se zkrátila na 12 stupňů. Svým umístěním se schodiště stalo páteří domu, ale zároveň prostorem, kterým se do domu dostává ranní a večerní slunce. Zároveň tak bylo možné zachovat rostlý terén, s výjimkou prostoru mezi domem a ulicí, kde jsme zpracovali zeminu vytěženou při hloubení základů.
Regulativ sedlové střechy jsme vyřešili napojením dvou pultových střech s různým sklonem. V obývacím pokoji jsme ponechali prostor otevřený do šikminy krovu, ale v části kuchyně a jídelny, už byla výška moc velká. Bylo nám líto ten prostor využít jen jako skladiště věcí a tak jsme diskutovali s klientem, jak nejlépe ho využít. Když jsme zjistili, že paní domu touží po nějakém místě, kde by mohla cvičit jógu, bylo rozhodnuto, že ve střeše ukryjeme terasu, která je jen pár kroků od ložnice.

Autorská zpráva
Foto: Ing. Petr Košťál


 
Autor: ROSA – ARCHITEKT - Ing. arch. Michal Rosa, Ing. arch. Martina Rosová
Interiéry: Ing. arch. Martina Rosová
Místo: Trutnov, Červený Kopec

Základní informace o objektu

 
 
 
 

Kategorie

Novostavby

Dokončení

2014

Komentáře ke článku

 
 
 
 

25. 1. 2016 15:16:30. Re: Dům se střešní terasou. Karel K4 s.r.o. www.studiok4.cz

 
 
 
 

25. 1. 2016 15:16:30. Re: Dům se střešní terasou. Karel K4 s.r.o. www.studiok4.cz

  Dobrý příklad jak se vypořádat s regulativem sedlové střechy- gratuluji k dobrým nápadům a k toleranci SÚ.

Registrace k zasílání newsletteru

Stavbaweb.cz informuje o novinkách v oboru architektury a stavebnictví, představuje zajímavé objekty, projekty a materiály. Prostřednictvím tohoto formuláře se můžete přihlásit k odebírání denního newsletteru, a dostávat tak pravidelné informace přímo do své e-mailové schránky.

*Povinné položky
Vaše registrační údaje nebudou poskytovány třetím stranám a budou chráněny. Svou registraci můžete kdykoliv zrušit zde nebo prostřednictvím odkazu v zápatí každého newsletteru.
 
 
 
© 2007–2018 Business Media CZ, s. r. o.