Dům v sadu

Dům v sadu

(6. 2. 2017) Jan Šépka

   
 
 
 
 

Dům v sadu

Na severním svažitém pozemku, odkud je pěkný výhled do údolí, se nachází šest vzrostlých stromů. Stavba rodinného domu se snaží svým malým objemem i charakterem mezi tyto stromy začlenit. Ve zkratce by se tedy dal koncept označit jako dům v sadu. Kromě vlivu zahrady měla výrazný podíl na tvar a dispoziční řešení také orientace a svažitost pozemku. Pohled z obývacího pokoje je směrován k potoku Rokytka, další pokoje jsou orientovány na východ a jih. Díky vrchnímu světlíku získává obývací pokoj, situovaný severně, také jižní osvětlení.  Půdorys stavby vychází z kruhu, jenž na jižní straně přechází do podoby dvou čtverců. V nich jsou situovány ložnice, kuchyň a sociální zázemí stavby.
Dům byl navržen jako dřevostavba se železobetonovým založením, které je v prudkém svahu minimalizováno pouze na betonovou nohu. Vzhledem k obtížným podmínkám by klasické zakládání většího objemu bylo finančně náročnější. Ocelová lávka staticky spolupůsobí a vytváří zavětrování konstrukce. Dřevěná konstrukce se celá připravovala v počítači. Trámky se před realizací přesně vyřezávaly na 3D frézce a na stavbě se konstrukce už jen vyskládala jako stavebnice. Nepravidelný tvar stavby je rozložen do rovinných trojúhelníkových ploch, které zajišťují statickou tuhost dřevěné konstrukce, a zároveň umožnily i vložení březových překližkových desek. V interiéru je dřevěná konstrukce přiznána, z venkovní strany je stavba zateplena polyuretanem s vrchním ochranným nástřikem proti vodě.

Autorská zpráva

Autoři: Jan Šépka, Šépka architekti; spolupráce Vítězslav Kůstka, Jan Kolář
Obestavěný prostor: 342 m3
Užitná plocha: 80 m2
Projekt: 2011
Realizace: 2014 - 2016

Základní informace o objektu

 
 
 
 

Kategorie

Novostavby

Dokončení

2016

Komentáře ke článku

 
 
 
 

6. 2. 2017 14:59:18. Re: Dům v sadu. Pavel Voborník

 
 
 
 

6. 2. 2017 14:59:18. Re: Dům v sadu. Pavel Voborník

  Předkládám hloupou českou otázku, omlouvám se.....Na kolik by mě tato úžasná věc vyšla.
Můj mail : vobornikp@post.cz

S pozdravem
Voborník P.

Registrace k zasílání newsletteru

Stavbaweb.cz informuje o novinkách v oboru architektury a stavebnictví, představuje zajímavé objekty, projekty a materiály. Prostřednictvím tohoto formuláře se můžete přihlásit k odebírání denního newsletteru, a dostávat tak pravidelné informace přímo do své e-mailové schránky.

*Povinné položky
Vaše registrační údaje nebudou poskytovány třetím stranám a budou chráněny. Svou registraci můžete kdykoliv zrušit zde nebo prostřednictvím odkazu v zápatí každého newsletteru.
 
 
Nové komentáře
 
© 2007–2020 Business Media One, s. r. o. Nádražní 762/32, 150 00 Praha 5, e-mail: stavbaweb@bmone.cz