E15: Správa železnic opraví pražský Negrelliho viadukt

E15: Správa železnic opraví pražský Negrelliho viadukt

 
 
 
 

E15: Správa železnic opraví pražský Negrelliho viadukt

(ČTK) - Správa železniční dopravní cesty (SŽDC) se rozhodla opravit pražský Negrelliho viadukt, který je technickou kulturní památkou. "Příští rok to vyhlásíme," sdělil deníku E15 generální ředitel SŽDC Jiří Kolář. Akce si podle něj vyžádá asi 800 milionů korun. Až 80 procent celkových nákladů může činit příspěvek Evropské unie.

Negrelliho viadukt v Karlíně. Lept Josefa Rybičky podle předlohy Karla Brantla z roku 1854. Muzeum hlavního města Prahy. (zdroj: Věstník Klubu Za starou Prahu)
Oprava nejdelšího pražského mostu a zároveň nejstaršího železničního mostu přes Vltavu na území hlavního města je náhradním projektem pro čerpání evropských peněz. Evropská komise totiž neuznala projekty za více než deset miliard korun, ale stát má stále šanci je vyčerpat na jiných projektech.

V balíku s Negrelliho viaduktem bude podle informací E15 i rekonstrukce kolejiště a nástupiště Masarykova nádraží, obnova stanice Bubny, která by se měla posunout blíže k metru, a celková modernizace tratě z Ruzyně do Veleslavína. Na tu už má správa železnic kladné stanovisko k vlivu stavby na životní prostředí (EIA). Celkové náklady na zmíněné akce odhadují železničáři na 3,5 miliardy korun.

"Když to dobře půjde, tak se pustíme i do rekonstrukce stanice Kladno," doplnil Kolář. Aby SŽDC získala unijní peníze, musí vše dokončit do konce roku 2015.

Komentáře ke článku

 
 
 
 

Registrace k zasílání newsletteru

Stavbaweb.cz informuje o novinkách v oboru architektury a stavebnictví, představuje zajímavé objekty, projekty a materiály. Prostřednictvím tohoto formuláře se můžete přihlásit k odebírání denního newsletteru, a dostávat tak pravidelné informace přímo do své e-mailové schránky.

*Povinné položky
Vaše registrační údaje nebudou poskytovány třetím stranám a budou chráněny. Svou registraci můžete kdykoliv zrušit zde nebo prostřednictvím odkazu v zápatí každého newsletteru.
 
 
 
© 2007–2018 Business Media CZ, s. r. o.