Česká cena za architekturu 2017 představuje nominace

Česká cena za architekturu 2017 představuje nominace

(13. 7. 2017) 2 nominovaná díla z Libereckého kraje

   
 
 
 
 

Česká cena za architekturu 2017 představuje nominace

Česká komora architektů v lednu 2017 vyhlásila 2. ročník České ceny za architekturu (ČCA). Architekti do ní přihlásili téměř 250 realizací. Sedmičlenná mezinárodní odborná porota (Marianne Loof – předsedkyně poroty, Matija Bevk, Eelco Hooftman, Jiří Oplatek, Doris Wälchli, Jakub Szczęsny a Ľubomír Závodný) do užšího výběru nominovala 42 děl, ze kterých na konci listopadu 2017 vzejde zhruba deset finalistů a držitel historicky druhé České ceny za architekturu. Nominační večer se konal 12. června 2017 v kulturní zóně Pragovka v pražských Vysočanech. V nominacích poroty je zastoupeno 9 regionů České republiky a hlavní město Praha. Liberecký kraj v soutěži reprezentují 2 architektonická díla: Chata u jezera blízko obce Doksy od studia FAM Architekti a Pomník Archima Šipla v lese poblíž Bílého Potoka, který navrhl Rudolf Hůlka.

Do soutěžní přehlídky bylo možné přihlásit díla realizovaná v letech 2012–2016, z nominovaných staveb jich však byla převážná většina dokončena v období posledních dvou let (22 nominací bylo dokončeno v roce 2016 a pět v roce 2015). ČKA si současně váží velké aktivity Akademie České ceny za architekturu složené z tří stovek odborníků, která České komoře architektů pomáhá vytipovávat zajímavá díla, jejichž autory ČKA následně oslovuje s žádostí o přihlášení do soutěžní přehlídky. V letošním roce 16 z těchto doporučení akademiků postoupilo mezi nominované.

Zda některá z realizací nacházející se v Libereckém kraji osloví porotce natolik, že se zařadí mezi finalisty, bude jasné 27. listopadu na slavnostním galavečeru v Místě pro nové umění – Jatka 78 v Praze. Na akci budou rovněž vyhlášeny výsledky výjimečného počinu a mimořádné ceny. Úkol to bude jistě nelehký, s řadou děl se však porota seznámí přímo v terénu na začátku září. Den po galavečeru se v Galerii Jaroslava Fragnera uskuteční vernisáž výstavy Česká cena za architekturu. Výstava bude v Praze vystavena až do 10. ledna 2018, poté se přesune do brněnské Galerie Architektury.

Realizace v Libereckém kraji
1.    Chata u jezera
Adresa: Doksy
Autoři: FAM Architekti, Ing. arch. Mga. Pavel Nasadil, Ing. arch. Mga. Jan Horký

Náhrada starší chaty na břehu jezera v borovicovém lese respektuje unikátní přírodní charakter místa a kopíruje zastavěnou stopu původního objektu. Cílem stavby bylo vytvořit prostor k celoroční rekreaci a jachtingu včetně souvisejícího zázemí, a to vše v minimální typolgii a v maximálním propojení s jezerem. Štít svou výškou kompozičně navazuje na kotevní molo, jehož směrovou osu jezero – pevnina pohledově ukončuje. Potvrzuje se tím význam mola jako hlavního přístupu z protějšího břehu plachetnicí po vodní hladině. Interiér je řešen jako kontinuální obytný prostor otevřený do podkroví. Do prostoru je vestavěna galerie na spaní, pod níž je v černém boxu umístěno kompaktní hygienické a kuchyňské zázemí. Celý interiér je materiálově sjednocen obkladem z drásaných smrkových palubek opatřených bílým olejem.

2.   Pomník Archima Šipla
Adresa: Bílý Potok
Autoři: RH faktor, Rudolf Hůlka

„V lese poblíž Bílého Potoka náhle zemřel Achim Šipl, rodák, horolezec, znalec a patriot Jizerských hor. Obrátil se na mě jeho syn Achim Šipl, zda bych chtěl navrhnout přímo v místě jeho skonu pomníček, nejlépe nekonvenčním způsobem. Když jsem zjistil, že na místě samém teče malý potok v malebném údolí bukového lesa, napadlo mě vytvořit most. Je to praktická věc a zároveň věčná symbolika spojení dvou břehů, místo přechodu,“ říká autor projektu Rudolf Hůlka.

K realizaci svého záměru použil cca 4 metry dlouhý monoblok z granitu. Kámen je druhotně použitý, před více než 200 lety byl vyrobený a používaný jako chodník a je tedy ohlazený dlouhodobým používáním. Na místě vytváří přirozenou součást přírody a dojem lávky, která je tam odnepaměti. Aby bylo zřejmé, že jde o pomník a pietní místo, je na bocích vysekán nápis, který je zvýrazněn zlatou barvou, tak jak se to tradičně dělá na náhrobky. „Mým cílem bylo nenarušit přírodní ráz, vytvořit nenápadný harmonický celek s přírodou a tím připomenout člověka, který celý život zasvětil Jizerským horám. Ostatně Jizerské Hory jsou známé svými pomníčky, ke kterým se vážou různé legendy a pověsti,“ uvádí Rudolf Hůlka.

SLEDUJTE ČESKOU CENU ZA ARCHITEKTURU
Na novém portálu ceskacenazaarchitekturu.cz a na Facebooku ceny. 
tisková zpráva

Komentáře ke článku

 
 
 
 

13. 7. 2017 14:42:55. Re: Česká cena za architekturu 2017 představuje nominace. Grigorijj Parma

 
 
 
 

13. 7. 2017 14:42:55. Re: Česká cena za architekturu 2017 představuje nominace. Grigorijj Parma

  Je zajimava skutecnost, ze prvni oceneni Chaty u jezera bylo Grand Prix Architektu Obce Architektu. Je to doopravdy zajimava stavba.

Registrace k zasílání newsletteru

Stavbaweb.cz informuje o novinkách v oboru architektury a stavebnictví, představuje zajímavé objekty, projekty a materiály. Prostřednictvím tohoto formuláře se můžete přihlásit k odebírání denního newsletteru, a dostávat tak pravidelné informace přímo do své e-mailové schránky.

*Povinné položky
Vaše registrační údaje nebudou poskytovány třetím stranám a budou chráněny. Svou registraci můžete kdykoliv zrušit zde nebo prostřednictvím odkazu v zápatí každého newsletteru.
 
 
 
© 2007–2018 Business Media CZ, s. r. o.