Fakulta architektury ČVUT

Fakulta architektury ČVUT

 
 
 
 

Fakulta architektury ČVUT

Autor: Šrámková architekti / Alena Šrámková, Tomáš Koumar a Lukáš Ehl
Interiéry: Markéta Cajthamlová
Generální projektant: VPÚ Deco, a.s.
TDI: Gleeds Česká republika, s.r.o.
Koordinátor bezpečnosti práce: Mirro, s.r.o.
Generální dodavatel: sdružení firem Metrostav a.s. (divize 1)  a VCES a.s.
Zastavěná plocha: 7000 m2
Celková odlažní plocha: 34 584 m2
Obestavěný prostor: 147 041 m3
 

ČVUT otevřelo novou budovu fakulty architektury za 1,2 miliardy
zdroj: šrámková architekti / foto: Tomáš SoučekPraha 22. února (ČTK) - České vysoké učení technické (ČVUT) v pražských Dejvicích otevřelo novou budovu fakulty architektury. Mladí architekti a architektky se tak od nynějška budou učit řemeslu v objektu z ateliéru "první dámy české architektury" Aleny Šrámkové. Z jednoduché budovy železobetonové konstrukce obložené cihlami vystupují tři barevné kvádry sloužící jako učebny, dominují jí tři shora zasklená vnitřní atria, v interiéru převládá beton a sklo. Stavba s osmi nadzemními podlažími přišla na 1,2 miliardy korun. Slavnostního otevření se zúčastnil i prezident Václav Klaus.

"Pro ČVUT je (budova) největší stavební investicí za posledních 35 let, pokud jde o budovy využívané pro vědu, výzkum a pedagogické účely," řekl rektor školy Václav Havlíček. Ze státního rozpočtu získali téměř miliardu, zbytek zaplatili z vlastních zdrojů univerzity. Nová budova stojí v dejvickém kampusu ČVUT v blízkosti fakulty stavební, Studentského domu a Národní technické knihovny. Kromě budoucích architektů se zde budou učit i studenti fakulty informačních technologií.

Podle architektky Šrámkové, kterou proslavila například budova ČKD v Praze na Můstku či odbavovací hala Hlavního nádraží, má nový dům působit jednoduše, až trochu obyčejně, aby vedl studenty ke skromnosti. Přísný tvar minimalistické hlavní budovy narušují vystupující kvádry poslucháren, které jsou opláštěny plechy fialové, červené a oranžové barvy. Dům s celkovou podlažní plochou 34.500 metrů čtverečních má vedle osmi nadzemních podlaží tři podzemní, kde jsou převážně parkoviště.zdroj: Šrámková architekti / foto: Ivan Němec zdroj: šrámková architekti / foto: Ivan Němec zdroj: Šrámková architekti / foto: Ivan Němec

zdroj: Šrámková architekti / foto: Tomáš Souček zdroj: Šrámková architekti / foto: Tomáš Souček zdroj: Šrámková architekti / foto: Tomáš Souček

Na slavnostní otevření zavítal kromě rektorů ostatních pražských univerzit nebo pražského arcibiskupa Dominika Duky také prezident Klaus. Ten před nabitou halou pochválil práci architektky Šrámkové, zároveň uvedl, že o nové budově nebude vynášet soudy tak jako v případě plánované Národní knihovny, takzvané chobotnice z dílny architekta Jana Kaplického, kterou prezident ostře kritizoval.

"Jednoduché, minimalistické, s výtečným vyzněním," zhodnotil nové prostory i předseda České komory architektů Jan Vrana. Ten ČTK řekl, že studenti budou konečně v tvůrčím prostředí, dosud se mladí architekti vzdělávali v protější výškové budově či na nedaleké fakultě stavební. Studenti přitom 79 nových učeben a poslucháren testují od minulého týdne, kdy začal letní semestr.

Světlému interiéru z dílny architektky Markéty Cajthamlové dominují atria s ochozy v patrech, přes prosklené příčky je možné vidět do učeben, ateliérů, ale i pracoven pedagogů. Nosné betonové stěny jsou přiznané a jednotlivé bloky budovy jsou rozlišeny výraznými barvami, například ostře růžovou a oranžovou. Interiér tak může připomínat z architektonického hlediska ceněnou budovu Národní technické knihovny. V jednom z atrií je zase schodiště ukryté v obrovském betonovém válci.

"Celá dispozice je přes atria přirozeně provětrávána a v letním období v noci řízeně nachlazována. Intenzita umělého osvětlení je automaticky regulována a celý objekt je z hlediska provozních nákladů navržen jako energeticky vysoce úsporný," upozornila autorka, která dílo vytvořila ve svém ateliéru Šrámková architekti spolu s Tomášem Koumarem a Lukášem Ehlem.

Kromě poslucháren pro 80 až 300 studentů jsou v každém patře také učebny vybavené dvojitou projekcí, dále se zde nacházejí počítačové učebny, modelárny a ateliéry.

Jednaosmdesátiletá Alena Šrámková patří k nevýraznějším osobnostem české architektury. Od 70. let minulého století realizovala řadu zajímavých počinů, které charakterizuje hlavně střídmost, až minimalismus.


Novostaveb pro školství či kulturu vzniká v Praze poskrovnu
Praha 22. února (ČTK) - Nová budova Fakulty architektury ČVUT, která byla včera slavnostně otevřena, je jednou z nejvýznamnějších novostaveb ve školství v Praze posledních desetiletí. V metropoli v posledních letech vznikají především komerční budovy, bytové domy a dopravní stavby, nekomerčních novostaveb sloužících například školství či kultuře je poskrovnu. Výběr nekomerčních novostaveb v Praze otevřených po roce 2000:

Nový areál Univerzity Karlovy (UK) v Jinonicích
Nový areál UK, který slouží především studentům Fakulty humanitních studií UK, byl v pražských Jinonicích otevřen v roce 2000. V šestipatrové výukové budově sídlí i některé katedry a ústavy filozofické fakulty a fakulty sociálních věd a Centrum pro otázky životního prostředí. Celkové náklady na výstavbu objektu přesáhly 300 milionu korun. Areál byl původně budován pro (po Praze roztroušené) úřady ministerstva školství a pedagogické muzeum Jana Amose Komenského, v roce 1998 však rozestavěné budovy ministerstvo věnovalo univerzitě.


Národní archiv v Praze - Chodovci
Nový archivní areál, který se stavěl od roku 1992 a přišel daňové poplatníky na 1,7 miliardy korun, byl otevřen v září 2001. Autorem komplexu, který archiváři označili za jeden z nejmodernějších a nejrozsáhlejších archivů v Evropě, byl Centroprojekt Zlín. Centrální administrativní část, která je určena pro styk s veřejností a je vybavena studovnami, kinosálem a výstavními prostorami, projektoval architekt Miroslav Pilař. V areálu sídlí útvar ředitele, kromě jednoho všechna oddělení archivu, jedna ze dvou studoven a knihovna.


Národní technická knihovna (NTK)
Oválná novostavba NTK za více než dvě miliardy korun vyrostla na parkovišti v areálu dejvických vysokých škol (ČVUT a VŠCHT) takřka bez zájmu médií v době, kdy politiky i novináře zaměstnával spor o jinou knihovnu - novou budovu Národní knihovny dle návrhu architekta Jana Kaplického. Odborníky ceněná budova obklopená strohou betonovou plochou byla postavena v letech 2006 až 2008 dle projektu studia AK Architekti (nyní Projektil Architekti). Knihovna byla otevřena 9. září 2009. V šesti nadzemních podlažích jsou veřejné prostory a administrativní zázemí, které propojuje atrium. V přízemí je vstupní dvorana, kavárna, městská knihovna, konferenční a výstavní sál. V podzemí je depozitář a parkoviště. Budova ukrývá několik originálních řešení, unikátní je například systém vytápění a chlazení. O financování stavby se postarala dodavatelská firma Sekyra Group, které bude stát knihovnu do roku 2014 splácet.


Fakulta architektury ČVUT
Novostavba vyrostla v kampusu Českého vysokého učení technického (ČVUT) v pražských Dejvicích na parkovišti mezi Národní technickou knihovnou a Stavební fakultou ČVUT. Stavba za více než jednu miliardu korun (asi 200 milionů investovala škola, zbytek byl ze státního rozpočtu) byla zahájena v červnu 2009 a dokončena letos v únoru. Univerzálně řešenou budovu navrhla známá česká architektka Alena Šrámková, která je spoluautorkou například budovy ČKD v Praze na Můstku či odbavovací haly pražského Hlavního nádraží. Součástí nové školní budovy jsou tři posluchárny, do největší se vejde 300 studentů.

 

Základní informace o objektu

 
 
 
 

Kategorie

Škola, věda

Komentáře ke článku

 
 
 
 

Registrace k zasílání newsletteru

Stavbaweb.cz informuje o novinkách v oboru architektury a stavebnictví, představuje zajímavé objekty, projekty a materiály. Prostřednictvím tohoto formuláře se můžete přihlásit k odebírání denního newsletteru, a dostávat tak pravidelné informace přímo do své e-mailové schránky.

*Povinné položky
Vaše registrační údaje nebudou poskytovány třetím stranám a budou chráněny. Svou registraci můžete kdykoliv zrušit zde nebo prostřednictvím odkazu v zápatí každého newsletteru.
 
 
 
© 2007–2018 Business Media CZ, s. r. o.