Filozofická fakulta Masarykovy univerzity v Brně

Filozofická fakulta Masarykovy univerzity v Brně

 
 
 
 

Filozofická fakulta Masarykovy univerzity v Brně

Autorem návrhu nové budovy je studio Pelčák a partner architekti.
Z autorské zprávy:
Nová budova B2 je navržena na místě provizorní stavby z roku 1922, která bude odstraněna.
Jejím prostorovým jádrem je přes všechna nadzemní podlaží otevřená komunikační hala s přímým schodištěm ve dvou „nůžkově“ uspořádaných ramenech přímo osvětlená střešním světlíkem. Kolem ní jsou podél východní a severní fasády umístěny učebny, podél západní pak pracovny doktorandů a výzkumných pracovníků. V přízemí je umístěno auditorium, v posledním podlaží a střešní "nástavbě" knihovna Katedry historie. Vnitřní klima stavby je řešeno "ekologickou" a úspornou technologií chlazeného betonového jádra a restrikcí počtu a velikostí prosklených ploch na slunečním svitem nejzatíženější západní fasádě.

Přestavba filozofické fakulty v Brně se zřejmě zpozdí
Brno 12. ledna (ČTK) - Plánovaná rekonstrukce Filozofické fakulty Masarykovy univerzity v Brně se zřejmě zpozdí. Ministerstvo školství stále definitivně nerozhodlo o uvolnění dotace z Operačního programu Věda a výzkum pro inovace. Škola přitom doufala, že o dotaci na rekonstrukci za 580 milionů korun bude jasno do konce roku 2010. Je možné, že ministerstvo uvolní peníze až v létě. Fakulta opravy nutně potřebuje.

Podle mluvčího ministerstva školství Václava Koukolíčka je projekt rekonstrukce filozofické fakulty doporučen k financování. "Projekt je tedy v zásobníku a čeká, kdy se na něj dostane dotace. Rozhodnutí o poskytnutí dotace by mohlo být v červenci letošního roku, ale jisté to není," řekl ČTK Koukolíček.

Univerzitě nezbývá než čekat. Čas před začátkem oprav využívá k přípravě. V Informačním systému o veřejných zakázkách škola zveřejnila předběžné informace k tendru na stavební část projektu. "Děláme teď vše proto, abychom byli připravení začít hned, jak to bude možné," uvedla mluvčí univerzity Tereza Fojtová.
Filozofická fakulta sídlí v nesourodém souboru budov nedaleko centra města. Chodby i učebny některých kateder vypadají stejně jako v době, kdy tam chodili rodiče dnešních studentů. Podle projektu mají dělníci strhnout trakt B2 a postavit na stejném místě nový objekt. Bude mít šest nadzemních podlaží a dvě suterénní. V nich se počítá s podzemními garážemi a depozitářem propojeným se současnou knihovnou, která je nejmodernější částí areálu.

Oprava čeká také sousední budovy A a B1. Původně sloužily městskému sirotčinci. Fakulta je začala postupně využívat v letech 1919 až 1923 a od té doby nebyly kompletně rekonstruovány. Objekt B2 vznikl v roce 1922 jako dočasná stavba a měl být do deseti let nahrazen novou budovou. Nakonec ale sloužil až do předloňského léta, kdy jej škola musela uzavřít kvůli narušené statice. Část fakulty se proto přesunula do náhradních prostor.
Rekonstrukce by v případě brzkého přidělení dotace mohla skončit v roce 2014. Stavební práce přinesou řadu změn a omezení pro vyučující i studenty.
 

Základní informace o objektu

 
 
 
 

Kategorie

Škola, věda

Komentáře ke článku

 
 
 
 

Registrace k zasílání newsletteru

Stavbaweb.cz informuje o novinkách v oboru architektury a stavebnictví, představuje zajímavé objekty, projekty a materiály. Prostřednictvím tohoto formuláře se můžete přihlásit k odebírání denního newsletteru, a dostávat tak pravidelné informace přímo do své e-mailové schránky.

*Povinné položky
Vaše registrační údaje nebudou poskytovány třetím stranám a budou chráněny. Svou registraci můžete kdykoliv zrušit zde nebo prostřednictvím odkazu v zápatí každého newsletteru.
 
 
 
© 2007–2018 Business Media CZ, s. r. o.