Funkcionalistický hotel Avion v Brně čeká oprava podle Jiřičné

Funkcionalistický hotel Avion v Brně čeká oprava podle Jiřičné

(22. 4. 2009)

 
 
 
 

Funkcionalistický hotel Avion v Brně čeká oprava podle Jiřičné

Hotel Avion postavil v roce 1928 známý architekt Bohuslav Fuchs. Významná památka Brna je rovněž jedním z nejužších hotelů v celé Evropě.
Ve funkcionalistické stavbě dnes začne měsíční výstava špičkového českého designu, poté budovu ozdobí Magdalena Jetelová, jejíž objekt posléze ustoupí rekonstrukci Avionu.

Funkcionalistický hotel Avion v centru Brna chce jeho majitel Stanislav Berousek začít letos opravovat. Hotel z 20. let minulého století od architekta Bohuslava Fuchse by se měl po obnově víc přiblížit svému původnímu duchu, ale zároveň získat standardy současných hotelových služeb včetně sociálního zařízení u každého z pokojů. Na rekonstrukci spolupracuje majitel s architektkou českého původu Evou Jiřičnou. Stavba tak ponese její rukopis, řekl majitel novinářům.

Podle Berouska by měl hotel po opravě víc fungovat jako v době krátce po dokončení. V přízemí by měla vzniknout samoobslužná jídelna - naváže na bufet, který byl v místě ještě v 80. letech. V prvním patře zřídí majitel restauraci, nově přístupnou i výtahem, a ve druhém patře kavárnu a vinný bar.


Přestavbou osmého patra vzdá hold architektce. Dnešní terasa, která je nevyužívaná a lze ji třeba jako restaurační zahrádku použít jen za pěkného počasí, bude zasklena. Využije se tak celoročně. "Kavárna bude podle paní Jiřičné pojmenovaná Eva," řekla ředitelka hotelu Martina Hoskovcová.


Jiřičná se podle majitele o projekt na rekonstrukci hotelu sama přihlásila. Přímé kontaktování architektů nevedlo k dohodě, proto Berousek záměr rekonstrukce zveřejnil na serveru Archiweb. "Ozvala se spousta architektů i ze zahraničí a zaujala mě právě paní Eva," řekl.


Rekonstrukci
chce majitel zahájit v září, náklady odhaduje na desítky milionů korun. Přesnou částku nechtěl uvést, prý kvůli výběrovým řízením, která chystá. Hotel by chtěl v opravené podobě otevřít příští rok, dodal však, že dosud se termíny vždy posouvaly. Přestavěný Avion by se měl blížit vybavením čtyřhvězdičkovým hotelům, žádnou hvězdu však podle Berouska neponese. "Chceme být Design Hotel," uvedl.

Zdroj: Zpráva ČTK 21.4.2009, doplněno Stavbaweb

Brněnský hotel Avion hostí výstavu designérských prací
V brněnském hotelu Avion si od 22.4.2009  mohou lidé prohlížet loňské nejlepší počiny českých designérů, módních tvůrců a dalších umělců. V prostorách funkcionalistické památky jsou vystaveny objekty, za které jejich tvůrci získali ocenění Czech Grand Design 2008. Panely s fotografiemi už byly v Praze. V Brně jako druhém výstavním místě se je však podařilo ukázat v zajímavém prostoru, řekl novinářům za pořadatele Rostislav Koryčánek.

Podle Koryčánka hledal pořadatelský Dům umění města Brna pro výstavu vhodné prostory dlouho. V jeho mateřském objektu ji uskutečnit nešlo, protože se opravuje a je zavřený. "Trpíme nedostatkem místa a z toho důvodu jsme hledali alternativu," uvedl. Pracovníci domu umění se prý nejdřív zamýšleli nad pasáží Jalta, která patří městu a je nevyužitá. S radnicí se však nedohodli.
Vstřícný byl naopak k záměru umístit designérskou výstavu majitel hotelu Avion Stanislav Berousek. Podle Koryčánka jsou prostory funkcionalistického objektu, který vznikl ve 20. letech podle návrhu architekta Bohuslava Fuchse, pro výstavu mimořádně vhodné. "Když jsem si to tady procházel, ten prostor byl naprosto uchvacující," řekl Koryčánek. Ještě před výstavou hoteliér ze 2. a 3. podlaží nechal vystěhovat veškerý vestavěný nábytek a koberce, takže panely s fotografiemi jsou jedinými objekty v prostoru. Hotel bude letos stejně rekonstruovat.

Akademie designu ČR vybírala letos nejlepší práce designérů a dalších tvůrců potřetí. Jako vítěze zvolili kurátoři, teoretici a novináři Jana Čtvrtníka za jeho vázy a kolekci sedacího nábytku.

Zdroj: Zpráva ČTK 21.4.2009

Více informací a fotografie z této výstavy naleznete zde.

Doplněno Stavabweb:
V druhém ročníku projektu Sochy v ulicích Brno art open 2009  vnější tvář Avionu ozdobí  Magdalena Jetelová objektem  "Dýchající dům" připraveným speciálně pro Brno. Na oknech se budou pomocí ventilátorů nafukovat a splaskávat velké růžové vaky. Na Avionu prostě vyrostou nezvyklé velké plíce....
Více informací o této akci naleznete zde.

Komentáře ke článku

 
 
 
 

Registrace k zasílání newsletteru

Stavbaweb.cz informuje o novinkách v oboru architektury a stavebnictví, představuje zajímavé objekty, projekty a materiály. Prostřednictvím tohoto formuláře se můžete přihlásit k odebírání denního newsletteru, a dostávat tak pravidelné informace přímo do své e-mailové schránky.

*Povinné položky
Vaše registrační údaje nebudou poskytovány třetím stranám a budou chráněny. Svou registraci můžete kdykoliv zrušit zde nebo prostřednictvím odkazu v zápatí každého newsletteru.
 
 
Nové komentáře

19. 1. 2020 11:37:05

Re: Re: Praha bude chránit panorama města, střech a podpoří stav...

Praha patří mezi nejkrásnější města světa díky jedinečnému urbanismu - celkovému uspořádání historického jádra i fantastické architektuře - málo kde najdeme tak bohatou směs stylů od románského po slohy 19.století. Za Karla IV. to byla jedna z největších metropolí Evropy a v době baroka již tehdy uznávaná svou jedinečnou krásou. Proč bychom jako Češi neměli být hrdí na tak úžasnou hodnotu? Praha zůstala jedinečná jen proto, že jsme v minulosti neměli dost peněz ji přestavět a tedy zničit, jak se to stalo v jiných evropských metropolích. Teď víceméně bez naší zásluhy vlastníme velkou devízu. Tohle vše ale neznamená, že v Praze musí být šmelina a kriminalita, To s tím nijak nesouvisí, spíše bych řekl, že zatímco krásná Praha možná ani není tak přímo vizitka českých schopností, to, co se děje dnes, česká vizitka je. Také se v Praze můžou stavět mrakodrapy, jen ne do historického panoramatu, to přece není nic hrozného. Proč bychom neměli jedinečnou starou Prahu a vedle rostly moderní čtvrtě. Jen to dělejme rozumně, ne tak, jako v mnoha zničených městech a vesnicích za komunistů, ale bohužel i za dnešní doby. Management je první vlaštovkou rozumného přístupu k rozvoji Prahy a pokud bude trend pokračovat, můžeme se dočkat i dalších rozumných opatření, jako vytěsnění šmeliny a grázlovství. Ale to je běh na dlouhou trať a nezapomínejme, že všechno, co se v Praze děje, je víceméně výsledek českých poměrů. Tak se snažme, abychom nemusely pořád jen koukat na ty Němce, Francouze nebo Švýcary.

 
© 2007–2020 Business Media One, s. r. o.