Goethova vyhlídka v Karlových Varech

Goethova vyhlídka v Karlových Varech

Goethova vyhlídka 244/2, 360 01 Karlovy Vary

(10. 5. 2019) Pseudogotická výletní restaurace s vyhlídkovou věží se po opravě otevřela veřejnosti

 
 
 
 

Goethova vyhlídka v Karlových Varech

(ČTK) - V Karlových Varech se po kompletní rekonstrukci 3. května 2019 otevřela veřejnosti Goethova vyhlídka. Kulturní památka postavená v 80. letech 19. století posledních 15 let chátrala. Oprava stála zhruba 40 milionů korun, dokončena byla už na podzim, řekl ČTK karlovarský radní Pavel Bouška (Karlovaráci).

"Když jsem byl naposledy na Goethově vyhlídce, byla to v podstatě život ohrožující ruina s padajícím zdivem. Takže je to fundamentální oprava celé té stavby včetně úpravy okolí,"
řekl Bouška.

Opravenou vyhlídku provozují Lázeňské lesy Karlovy Vary. Otevřená bude prozatím o víkendech od 12:00 do 17:00, doplnila radní Hana Zemanová (Karlovaráci). V objektu bude k dispozici sociální zařízení, lidé si tam budou moci koupit základní občerstvení, jako jsou nealko nápoje či zákusky. Vstupné se vybírat nebude. V blízkosti vyhlídky začíná Stezka strašidel. Zhruba tříkilometrový okruh směrem na Tři kříže a zpět je lemován modely různých lesních bytostí usazených na zemi i na stromech.

Využití vyhlídky zatím omezuje fakt, že na rekonstrukci město použilo evropskou dotaci. Pět let tak není možný komerční provoz. Do budoucna by pak v okolí mohly vzniknout další atrakce.

Vyhlídka původně nesla jméno princezny Stefanie, manželky rakouského korunního prince Rudolfa Habsburského, které se pohled na střed lázeňského města velmi zalíbil. Rozhledna pak měnila jména a teprve od roku 1957 nese jméno německého básníka, který ve městě často pobýval.

Doplněno Stavbaweb:
Podnět ke stavbě rozhledny na Výšině věčného života nad Karlovými Vary dala belgická princezna Stefanie, manželka rakouského korunního prince Rudolfa Habsburského, která byla ohromena zdejším výhledem při jedné ze svých procházek do okolí lázeňského města. Honosný objekt stylové výletní restaurace doplněný vyhlídkovou věží byl vystavěn v letech 1888 – 1889 podle projektu významných vídeňských architektů Ferdinanda Fellnera a Hermanna Helmera. Slavnostní otevření objektu, který dostal název Vyhlídka korunní princezny Stefanie, se konalo dne 21. července 1889.
Místo se ihned stalo velmi vyhledávaným cílem vycházek lázeňských hostů. K rozhledně však vedla dosti dlouhá trasa kopcovitým terénem, začalo se proto uvažovat o výstavbě lanové dráhy spojující výšinu s centrem lázní. Přípravné práce však zastavila první světová válka. V roce 1918 byla rozhledna přejmenována na Stifterovu vyhlídku a roku 1945 dostala název Stalinova. Od roku 1957 se rozhledna jmenuje Goethova vyhlídka.
Podrobné informace o historii rozhledny najdete ZDE.

Komentáře ke článku

 
 
 
 

Registrace k zasílání newsletteru

Stavbaweb.cz informuje o novinkách v oboru architektury a stavebnictví, představuje zajímavé objekty, projekty a materiály. Prostřednictvím tohoto formuláře se můžete přihlásit k odebírání denního newsletteru, a dostávat tak pravidelné informace přímo do své e-mailové schránky.

*Povinné položky
Vaše registrační údaje nebudou poskytovány třetím stranám a budou chráněny. Svou registraci můžete kdykoliv zrušit zde nebo prostřednictvím odkazu v zápatí každého newsletteru.
 
 
 
© 2007–2019 Business Media CZ, s. r. o.