Habiter Autrement + Ateliers Jean Nouvel: Bytové domy v Lormontu

Habiter Autrement + Ateliers Jean Nouvel: Bytové domy v Lormontu

 
 
 
 

Habiter Autrement + Ateliers Jean Nouvel: Bytové domy v Lormontu

Pro bytový projekt v Lormontu jsou klíčovými prvky místa mimořádné výhledy na řeku Gironde a Akvitánský most. S cílem optimalizovat výhledy a zároveň minimalizovat viditelnost mezi sousedy navzájem má každý z 26 bytů jedinečný tvar. Výsledkem toho je celkový pilovitý tvar budovy.

Architekti: Habiter Autrement + Ateliers Jean Nouvel
Místo: Lormont, Francie
Klient: Foncière Logement
Developer: ING Real Estate Development
Hlavní architekti: Mia Hägg, Sandrine Forais / Jean Nouvel
Manažer projektu: Aude Lerpinière
Architektonický konzultant: Jean-Jacques Raynaud
Tým: Aimée Lau, Lina Lagerström, Félix Medina Mathilde Jauvin, Louis Mangin, Nicolas Métro, Marcel Züger
Soutěžní tým: Pawel Krzeminski, Lina Lagerström, Kasia Jackowska, Noélie Sénéclauze
Krajinářští architekti: Ewen Le Rouic, Irène Djao Rakitine, Céline Aubernias
Grafika: Natalie Saccudefranchi
Konzultant trvalé udržitelnosti: Franck Boutté, Transsolar (soutěžní návrh)
Statika: Khephren Ingénierie
Fasáda: DVVD
TZB: LBE fluides
Rozpočet: Georges Ventre
Technický dozor: Socotec
Plocha: 3514 m2
Realizace: 2011
Foto: Philippe Ruault

Pro bytový projekt v Lormontu jsou klíčovými prvky místa mimořádné výhledy na řeku Gironde a Akvitánský most. S cílem optimalizovat výhledy a zároveň minimalizovat viditelnost mezi sousedy navzájem má každý z 26 bytů jedinečný tvar. Výsledkem toho je celkový pilovitý tvar budovy.Orientace pozemku předurčuje budově dvě dlouhé strany na východ a západ, každá s velmi odlišnými vlastnostmi. Podél skládaného západního průčelí se neprůhledné panely se střídají s plnou výškou oken, která nabízejí panoramatický výhled na řeku, a která při otevření umožňují přeměnit obytný prostor na terasu. Sekční provedení zvyšuje zážitek z velkolepé přítomnosti 60 metrů vysokého mostu.


Dvě úrovně bytů nad přízemím jsou vyskládány z dvou a třípatrových mezonetů. Každá úroveň se příčně posune, takže se část střechy odhalí; to umožňuje mít okna na plnou výškou od podlahy ke stropu. Tento přechod ze svislých pásů skla na fasádě do horizontálně orientovaných světlíků zvyšuje účinek „spodního záběru“ věží mostu – použijeme-li kinematografický termín.


Na východní straně chrání budovu před hlučnou ulicí kovová fasáda s relativně malými otvory, jejichž velikost a poloha se určuje podle potřeby bytů. Ale i zde řeka vábí. Příčné pasáže, obložené reflexním materiálem, zesilují dopadající světlo a vytvářejí rozpitý, snový obraz řeky, která je vidět z uliční strany; průchody se rozšiřují, a tak zvou k přístupu k řece.

 

Základní informace o objektu

 
 
 
 

Kategorie

Bytové domy

Komentáře ke článku

 
 
 
 

Registrace k zasílání newsletteru

Stavbaweb.cz informuje o novinkách v oboru architektury a stavebnictví, představuje zajímavé objekty, projekty a materiály. Prostřednictvím tohoto formuláře se můžete přihlásit k odebírání denního newsletteru, a dostávat tak pravidelné informace přímo do své e-mailové schránky.

*Povinné položky
Vaše registrační údaje nebudou poskytovány třetím stranám a budou chráněny. Svou registraci můžete kdykoliv zrušit zde nebo prostřednictvím odkazu v zápatí každého newsletteru.
 
 
 
© 2007–2018 Business Media CZ, s. r. o.