Historické oranžerii na zámku Sychrov se vrátila někdejší podoba

Historické oranžerii na zámku Sychrov se vrátila někdejší podoba

 
 
 
 

Historické oranžerii na zámku Sychrov se vrátila někdejší podoba

Sychrov (Liberecko) 27. dubna (ČTK) - Oranžerii v areálu sychrovkého zámku se vrátila podoba, kterou měla v polovině 19. století. Památka se slavnostně otevřela po náročné rekonstrukci. Na její obnovu výrazně přispěly i takzvané norské fondy. Nyní by měla budova sloužit nejen pro odpočinek návštěvníků zámku, ale i pro pořádání nejrůznějších společenských, kulturních či gastronomických akcí. Veřejnost ji bude moci poprvé navštívit o víkendu 7. a 8. května.

Neorenesanční oranžerie Sychrov - s arkádovou chodbou postavena roku 1852 (foto: Ivana Filipová )

Oranžerie tvoří přirozený protějšek zámku, nachází se na protilehlé straně anglického parku. Budova pochází z 30. let 19. století. "Je výjimečná tím, že nikdy jako oranžerie nesloužila. A pokud ano, bylo to jen na krátkou chvíli," upozornila při otevření rekonstruované památky Naďa Goryczková, generální ředitelka Národního památkového ústavu (NPÚ). Na zámku byla využívána spíše jako jakýsi společenský letohrádek.

V minulosti zchátralé budově několikrát hrozil zánik a například i během nynějších oprav stavebníci zjistili, že má silně narušenou statiku. Nový kabát oranžerie získala na základě archivního průzkumu a dochovaných dobových pramenů.

Práce na obnově památky, kterou kdysi navštívili i císařové Ferdinand Dobrotivý a František Josef I., začaly v roce 2007, rekonstrukce se ale začala připravovat už o několik let dříve. Urychlila ji i možnost získat peníze z norských fondů. Z celkových nákladů, které činily asi 30 milionů korun, pokryla tato dotace asi 17 milionů.

"Jsem velmi rád, že mohl být podpořen i tento projekt. Výsledek na pohled vypadá úžasně a já věřím, že bude přínosem pro celý region,"
poznamenal dnes velvyslanec norského království Jens Eikaas. Další peníze na obnovu oranžerie šly z dotačního programu ministerstva kultury a z výnosů zámku.

Podle sychrovského kastelána a ředitele libereckého pracoviště NPÚ Miloše Kadlece bude oranžerie sloužit návštěvníkům zámku i společenskému životu. "Samozřejmě to bude místo odpočinkové a relaxační, které je dáno polohou oranžerie jako protipólu sychrovkého hlavního parkového průčelí," řekl Kadlec. Lidé tu budou mít možnost dát si například kávu nebo zmrzlinu.

Pořádat se v ní však budou i nejrůznější společenské akce, a to nejen hudební či literární. "Počítáme i s propojením kultury a gastronomie," dodal sychovský kastelán. Příkladem by podle něj mohl být mozartovský večer spojený s večerem salcburské kuchyně. Návštěvníky čekají i ochutnávky vín ve sklepích oranžerie.

Zámek Sychrov, spjatý se šlechtickou rodinou Rohanů, patří k nejznámějším památkám v Česku, v Libereckém kraji je nejnavštěvovanější. Veřejnost si jej může prohlédnout celoročně. Loni zámek navštívilo 122.522 lidí.

Oranžerie na Sychrově - PDF

Související články:
Oranžerie na Sychrově
Sychrovská oranžerie se opravuje 

Základní informace o objektu

 
 
 
 

Kategorie

Veřejný prostor/landscaping

Komentáře ke článku

 
 
 
 

Registrace k zasílání newsletteru

Stavbaweb.cz informuje o novinkách v oboru architektury a stavebnictví, představuje zajímavé objekty, projekty a materiály. Prostřednictvím tohoto formuláře se můžete přihlásit k odebírání denního newsletteru, a dostávat tak pravidelné informace přímo do své e-mailové schránky.

*Povinné položky
Vaše registrační údaje nebudou poskytovány třetím stranám a budou chráněny. Svou registraci můžete kdykoliv zrušit zde nebo prostřednictvím odkazu v zápatí každého newsletteru.
 
 
 
© 2007–2018 Business Media CZ, s. r. o.