Husův sbor na Vinohradech od architekta Janáka

Husův sbor na Vinohradech od architekta Janáka

 
 
 
 

Husův sbor na Vinohradech od architekta Janáka

Husův sbor na Vinohradech bude po 75 letech osazen zvony.
Autor stavby - architekt Pavel Janák s nimi v plánech funkcionalistické budovy ve 20. letech původně počítal, nakonec ale z finančních důvodů z jejich výroby sešlo.
Objekt byl v posledních letech rekonstruován dle
projektu atelieru MCA.

Husův sbor na Vinohradech od architekta Janáka
 

Praha 5. září (ČTK) - Horní patra věže Husova sboru na Vinohradech budou osazena třemi zvony. Architekt Pavel Janák s nimi v plánech funkcionalistické budovy ve 20. letech původně počítal, nakonec ale z finančních důvodů z jejich výroby sešlo, informoval dnes ČTK mluvčí Prahy 10 Jan Charvát. Zvony budou Církev československou husitskou stát celkem 750 000 korun, 350 000 korun na koupi největšího zvonu věnuje městská část Praha 10, na jejímž území kostel stojí.
"Až v rámci rekonstrukce Husova sboru v uplynulých letech bylo zjištěno, že se zvony počítaly původní plány. Náboženská obec Církve československé husitské nás proto požádala o finanční dar na doplnění odkazu této kulturní památky a naší významné městské dominanty," uvedl starosta Prahy 10 Vladislav Lipovský.
Budova Husova sboru je jednou z posledních Janákových realizací architektury velkého měřítka. Dnes je význačnou památkou funkcionalistické architektury nejen v českém, ale i světovém měřítku, uvedl Charvát. "Vědecko funkcionalistický ráz stavby podtrhuje tovární osvětlení obřadní síně, tovární luxferové pásy na její podnoži i konstruktivistický skelet zvonice, připomínající konstrukce vodních rezervoárů v továrnách nebo na nádražích," napsal o Husově sboru Rostislav Švácha v publikaci Od moderny k funkcionalismu.
Svého "zkompletování" se v Praze 10 dočká letos také další významná kulturní památka - kostel svatého Václava na Čechově náměstí. Letos tam chce radnice ve spolupráci s farností instalovat sochu svatého Václava. S ní původní návrh architekta Josefa Gočára kdysi také počítal.

Související články:
Zvony do věže Janákova Husova sboru na Vinohradech

Husův sbor na Vinohradech od architekta Janáka

Základní informace o objektu

 
 
 
 

Kategorie

Ostatní

Komentáře ke článku

 
 
 
 

Registrace k zasílání newsletteru

Stavbaweb.cz informuje o novinkách v oboru architektury a stavebnictví, představuje zajímavé objekty, projekty a materiály. Prostřednictvím tohoto formuláře se můžete přihlásit k odebírání denního newsletteru, a dostávat tak pravidelné informace přímo do své e-mailové schránky.

*Povinné položky
Vaše registrační údaje nebudou poskytovány třetím stranám a budou chráněny. Svou registraci můžete kdykoliv zrušit zde nebo prostřednictvím odkazu v zápatí každého newsletteru.
 
 
 
© 2007–2018 Business Media CZ, s. r. o.