iQlandie - nové obří zábavně-naučné centrum v Liberci

iQlandie - nové obří zábavně-naučné centrum v Liberci

 
 
 
 

iQlandie - nové obří zábavně-naučné centrum v Liberci

Liberec 6. prosince (ČTK) - V Liberci vyroste obří zábavní vědecké centrum za více než 400 milionů korun. Jeho výstavbu připravuje obecně prospěšná společnost Labyrint Bohemia, která většinu potřebných prostředků získala z evropských fondů. Z vlastního přidá zhruba 20 milionů korun. ČTK to dnes řekl ředitel společnosti Pavel Coufal. Labyrint Bohemia nyní hledá dodavatele stavby, jejíž náklady odhadli projektanti na 330 milionů korun. Dalších bezmála 80 milionů bude stát vybavení.
Autory stavby jsou Jiří Palas a Miluše Suchardová  - AGP-PJ projektová a inženýrská kancelář (doplněno Stavbaweb).

Vizualizace iQlandie (zdroj: Labyrint Bohemia)
Nové centrum zábavného poznání vyroste v Liberci proti Centru Babylon na místě zchátralého areálu bývalé Desty. Část objektů projde rekonstrukcí, v areálu ale vyroste i zcela nová budova. Betonový monolit bez oken má být inteligentním pasivním domem bez radiátorů a klimatizace. Vytápění mají zajistit tepelná čerpadla. Dvě samostatná křídla propojí pětipodlažní prosklená věž tvarem připomínající chladicí věže elektráren.

Autoři projektu se inspirovali v obdobných zařízeních v západní Evropě i zámoří, srovnávat se chtějí například s obdobným vědeckým centrem La Villette v Paříži. Liberecké centrum nabídne mimo jiné planetárium, ale také nejmodernější exponáty popularizující vědu. Návštěvníkům centrum nabídne i simulátor velkého třesku nebo průlet galaxií, umožní nahlédnout do nitra lidského těla a poznat, jak funguje lidský mozek. "Část expozic vznikne ve spolupráci s libereckou univerzitou," řekl Coufal.

Stavba nového zábavního centra by měla začít na jaře příštího roku a slavnostní otevření je naplánováno na březen 2014. Podle odhadů by mohlo v prvních letech centrum ročně navštívit kolem čtvrt milionu lidí, v dalších letech Coufal očekává, že návštěvnost poroste. Labyrint Bohemia už má s podobnými projekty zkušenosti, od roku 2007 buduje a provozuje v Centru Babylon muzeum zábavného poznávání IQpark. Loni ho navštívilo téměř 130.000 lidí.

Vizualizace iQlandie (zdroj: Labyrint Bohemia) Vizualizace iQlandie (zdroj: Labyrint Bohemia)

Vizualizace iQlandie (zdroj: Labyrint Bohemia) 

 

Základní informace o objektu

 
 
 
 

Kategorie

Kultura

Komentáře ke článku

 
 
 
 

Registrace k zasílání newsletteru

Stavbaweb.cz informuje o novinkách v oboru architektury a stavebnictví, představuje zajímavé objekty, projekty a materiály. Prostřednictvím tohoto formuláře se můžete přihlásit k odebírání denního newsletteru, a dostávat tak pravidelné informace přímo do své e-mailové schránky.

*Povinné položky
Vaše registrační údaje nebudou poskytovány třetím stranám a budou chráněny. Svou registraci můžete kdykoliv zrušit zde nebo prostřednictvím odkazu v zápatí každého newsletteru.
 
 
 
© 2007–2018 Business Media CZ, s. r. o.