Jak mohou drony pomáhat ve stavebnictví?

Jste stavař nebo vás jen zajímá, kam se ubírají moderní bezpilotní technologie? Pojďte se proletět nejnovějšími trendy ve stavebnictví, které ztělesňuje právě masivní nasazení dronů, a to do všech fází stavby od plánování přes samotnou stavbu až po monitoring jejího průběhu a zhodnocení výsledné kvality. Drony se pak dále využívají v následné údržbě.

Drony kralují v oblasti letecké fotogrammetrie
Profesionální drony s RTK modulem se nejčastěji využívají už pro plánování stavby a průzkum terénu. Dron nasnímá stovky snímků daného prostředí a „slepí“ z nich 2D nebo 3D model krajiny, kde se bude stavět, nebo třeba model budovy, která se bude opravovat. U takových dronů je nejdůležitější přesné pozicování, aby byl každý snímek opatřen bezchybnými metadaty o poloze dronu vzhledem k terénu, pro tvorbu maximálně věrného modelu v postprodukci. Jedním z prvních takových dronů, který se také chlubil kompaktním tělem a přijatelnou cenovkou, byl dron DJI Phantom 4 RTK, který hromadně nasadil na své projekty třeba firma STRABAG. Postupně ho doplnil DJI Mavic 2 Enterprise Advanced a nejnověji DJI Mavic 3 Enterprise, který pořídíte ve 2 variantách – variantě s optickou kamerou a telekamerou a ve variantě, která navíc ještě přidává termální senzor.

Při výškových a hlubinných inspekcích drony šetří peníze i zdraví
Když už jsme zmínili telekameru v předchozím odstavci, tak se plynule dostáváme k další oblasti, kde drony prokázaly svou šikovnost a úspornost. Jde samozřejmě o výškové inspekce budov, komínů, věží, vysílačů, sloupů elektrického napětí, větrných elektráren atp., kam před drony musel technik fyzicky vylézt. To bylo samozřejmě zdlouhavé, drahé a nebezpečné. Teď si operátor UAV vylétne s dronem pro průmyslové inspekce k místu, které ho zajímá, důkladně ho prozkoumá pomocí telekamery nebo kvalitní kamery s několikanásobným optickým zoomem, natočí nebo nafotí, na zemi v klidu materiál prozkoumá a navrhne opravy. 

Možná vás překvapí, že drony ve stavebnictví nepřijdou ke slovu, jen když je potřeba něco pořešit „tam nahoře“. Speciální indoor drony Flyability Elios jsou navrženy pro let stísněnými prostory, jako jsou kanály, jeskyně, nádrže nebo komíny. Takové drony mají kolem sebe ochrannou klec a jsou uzpůsobeny k natáčení ve tmě. I ovládání dronu v takových stísněných prostorách, kde často chybí signál, je chytře vymyšleno – k dronu vám od ovladače vede dlouhý kabel, takže dron můžete úkolovat na velkou vzdálenost i pod zemí.

Drony staví domy pro uprchlíky nebo swarmují
A umí už ty drony něco postavit? To víte, že umí, ale vzhledem k jejich omezené nosnosti se zatím osvědčily jen při pomocných pracích nebo při stavbě provizorních lehkých přístřešků třeba pro uprchlíky nebo oběti přírodních katastrof. Tým inženýrů z Belgie vytvořil třeba speciálního droního zedníka, na který dal trysku rozprašující mokrý jíl. Ten funguje jako lepidlo, které po nánosu na slaměnou konstrukci jakéhosi iglú z hranolů uschne, a vytváří se tak pevná fasáda. Dron tak umí za pár desítek minut dokončit „fasádu“, která nepropouští žádnou vlhkost. Ručně by to trvalo několik dní.

Velkým zdrojem inspirace pro stavební inženýry snažící se co nejchytřeji využit drony při konstrukci staveb je i tzv. swarming, tedy rojové chování. Britové například vyvinuli roj naprogramovaných dronů, který po vzoru včel společně tiskne malé komíny, a to autonomně a za letu. Podobně jako u hmyzu, také drony ve flotile jsou specializované. Tzv. BuilDrony mají na starosti vlastní stavbu a skupina ScanDronů kontroluje kvalitu. Vedoucí projektu profesor Mirko Kovac říká: „Dokázali jsme, že drony mohou pracovat autonomně v roji při stavbě a opravách budov, alespoň v laboratoři. Naše řešení je škálovatelné a mohlo by nám v budoucnu pomoci stavět a opravovat budovy v těžko dostupných oblastech.“

Drony hledají úniky a tepla a úspory při správě budov
Když už je postaveno, drony opět vylétají, aby hledaly tepelné úniky, tepelné mosty nebo praskliny na plochých střechách, které by mohly budovy poškodit nebo minimálně prodražit majiteli správu a vytápění. Byla by proto škoda zavírat nad možnostmi dronů ve stavebnictví oči s tím, že „takhle“ to děláme odjakživa. Bezpilotní letouny nám mohou ušetřit spoustu peněz, omezit pracovní úrazy a v neposlední řadě nám umožnit stavět i na těch nejdivnějších a nejhůře přístupných místech.

Komerční prezentace
Foto: DronPro


Zadejte komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

*