Jihlava chce do podzimu vybrat architekta na úpravy náměstí

Jihlava chce do podzimu vybrat architekta na úpravy náměstí

(21. 5. 2018) Radní města schválili zadávací podmínky soutěže

 
 
 
 

Jihlava chce do podzimu vybrat architekta na úpravy náměstí

(ČTK) - Jihlava chce do podzimu vybrat architekta, který zpracuje dokumentaci pro úpravy historického Masarykova náměstí. Radnice očekává, že odborníci navrhnou lepší řešení v oblasti dopravy, mobiliáře i zeleně. Zadávací podmínky architektonické soutěže dne 17. května 2018 schválili radní města. Novinářům to řekl náměstek primátora Radek Popelka (ANO).

"Máme ambice, abychom na podzim vyhodnotili pořadí a potom podle pořadí bude jednáno s jednotlivými uchazeči o možné další spolupráci," uvedl Popelka. Podotkl, že jihlavské náměstí je třetí největší v Česku. "Nechceme vyřešit jen nějaký malý kousek, ale skutečně komplexně, aby to bylo náměstí a centrum města na dalších sto let," uvedl.

Náklady spojené s architektonickou soutěží a zhotovením projektové dokumentace budou do deseti milionů korun. Zadávací podmínky jsou podle náměstka Vratislava Výborného (ČSSD) široké. "Je tam určitá volnost otevřít to co nejvíce nápadům," řekl. Jako příklad uvedl kritizovanou budovu obchodního centra Prior. "Když architekt vymyslí něco s Priorem a projedná si to s vlastníkem, tak je to dobré. A když se nějaký architekt Prioru úplně vyhne, tak ho taky nevyloučíme," uvedl.

Dalším sporným bodem podle Výborného mohou být i lípy kolem morového sloupu v horní části náměstí. "Část lidí si to bez nich nedokáže představit, zrovna tak je jiná skupina, která říká, (že) ty (lípy) tady historicky nebyly," podotkl. Návrhy mohou obsahovat třeba i předláždění části plochy či vybudování veřejných toalet. Úpravy by se pak zřejmě uskutečňovaly po etapách. Další kroky už ale budou v rukách politiků, kteří vzejdou z podzimních komunálních voleb.

Doplněno Stavbaweb:
Vyhlašovatelem soutěže je Statutární město Jihlava:
Masarykovo náměstí 97/1, 586 01 Jihlava 1
Zplnomocněný zástupce zadavatele: Ing. Vratislav Výborný
Tel: +420 565 591 601
E-mail: vratislav.vyborny@jihlava-city.cz 

Informace o soutěži najdete na stránkách města Jihlava ZDE.

Wikipedie udává, že Masarykovo náměstí v Jihlavě je jedno z největších náměstí v Česku a třetí největší v bývalém Československu.
Více ZDE.
Masarykovo náměstí: Jihlava

Související články:
Jihlava chystá architektonickou soutěž na úpravu náměstí   4.1.2018Komentáře ke článku

 
 
 
 

Registrace k zasílání newsletteru

Stavbaweb.cz informuje o novinkách v oboru architektury a stavebnictví, představuje zajímavé objekty, projekty a materiály. Prostřednictvím tohoto formuláře se můžete přihlásit k odebírání denního newsletteru, a dostávat tak pravidelné informace přímo do své e-mailové schránky.

*Povinné položky
Vaše registrační údaje nebudou poskytovány třetím stranám a budou chráněny. Svou registraci můžete kdykoliv zrušit zde nebo prostřednictvím odkazu v zápatí každého newsletteru.
 
 
 
© 2007–2018 Business Media CZ, s. r. o.