Jihlava chystá architektonickou soutěž na úpravu náměstí

Jihlava chystá architektonickou soutěž na úpravu náměstí

(4. 1. 2018) Soutěž by měla být vypsána na jaře

   
 
 
 
 

Jihlava chystá architektonickou soutěž na úpravu náměstí

(ČTK) - Jihlavská radnice se chystá uspořádat architektonickou soutěž k revitalizaci centrálního Masarykova náměstí. Architekti by měli mimo jiné navrhnout lepší dopravní řešení v historickém středu Jihlavy. Kritizované budovy obchodního centra Prior by se návrhy týkat neměly, protože jde o soukromý majetek. Novinářům to 22. prosince 2017 řekl náměstek primátora Radek Popelka (ANO).

Radní vzali na vědomí přípravu architektonické soutěže, která by měla být vypsána na jaře. Zabývali se i složením výběrové komise a výběrem odborníků, kteří by měli pomoci se zadáním soutěže. "Aby architekti měli dostatečné podklady, které by na jedné straně řekly, co od nich čekáme a na druhé straně je nesvazovaly v tvůrčím rozletu až tak moc," řekl primátor Rudolf Chloupek (ČSSD).

Radní mluvili i o tom, zda má město zadat studii na možné změny Prioru. Podle Popelky dospěli k názoru, že do studie město investovat nemůže, protože by asi stála statisíce korun.

Masarykovo náměstí patří k největším v Česku. Masivní stavba obchodního domu Prior vznikla v důsledku politického rozhodnutí začátkem 80. let. Nahradila historicky cennou skupinu renesančních domů. O možných změnách nebo zbourání Prioru se ve městě vedou debaty léta. "Podle mě je lepší, aby se majitel o svůj majetek staral," řekl Popelka. Míní, že by definitivní ukončení snah města o odkup nebo demolici Prioru mohlo otevřít cestu úpravám soukromým kapitálem.

"Je to vřed na náměstí, který asi odstranit neumíme, protože ty náklady by byly obrovské," uvedl Chloupek. Náměstí má podle něj ale více funkcí. Dožívají lípy u morového sloupu, kritizované jsou stánky s občerstvením i parkování a řešení dopravy; spodní část náměstí často ucpávají auta.

Doplněno Stavbaweb:
Wikipedie udává, že Masarykovo náměstí v Jihlavě je jedno z největších náměstí v Česku a třetí největší v bývalém Československu. Více ZDE.
Masarykovo náměstí: Jihlava

Komentáře ke článku

 
 
 
 

Registrace k zasílání newsletteru

Stavbaweb.cz informuje o novinkách v oboru architektury a stavebnictví, představuje zajímavé objekty, projekty a materiály. Prostřednictvím tohoto formuláře se můžete přihlásit k odebírání denního newsletteru, a dostávat tak pravidelné informace přímo do své e-mailové schránky.

*Povinné položky
Vaše registrační údaje nebudou poskytovány třetím stranám a budou chráněny. Svou registraci můžete kdykoliv zrušit zde nebo prostřednictvím odkazu v zápatí každého newsletteru.
 
 
 
© 2007–2018 Business Media CZ, s. r. o.