Josef Pleskot: Dolní oblast VÍTKOVICE, 1. část

Josef Pleskot: Dolní oblast VÍTKOVICE, 1. část

 
 
 
 

Josef Pleskot: Dolní oblast VÍTKOVICE, 1. část

Interaktivní videopřednáška na www.gaaleriie.net od 27. 10. 2010
La Fabrika, Praha 7 - Holešovice, Komunardů 30

O.s. gaaleriie.net provozuje internetovou galerii pro současnou architekturu www.gaaleriie.net, novou formu prezentace současné architektury, která v sobě spojuje výstavy a přednášky. Projekty jsou založené na principu interaktivních videopřednášek. Návštěvníci stránek si mohou ze seznamu projektů nebo ze seznamu témat vytvořit svou vlastní verzi videa. Na stránkách gaaleriie.net jsou projekty doplněné fotografiemi, plány, vizualizacemi a texty. Projekty jsou určené především mladým architektům a designérům. Jsou mezinárodní, v angličtině a v češtině.

4. projektem gaaleriie.net je první část videopřednášky Josefa Pleskota o revitalizaci Dolní oblasti Vítkovice
Dolní oblast Vítkovice je rozlehlý průmyslový areál z 19. století. V r. 1998 zde byla po 170 letech ukončena výroba surového železa. Tato část Vítkovických železáren byla spolu se sousedním dolem Hlubina prohlášena v r. 2002 za Národní kulturní památku a v r. 2008 se stala součástí Evropského kulturního dědictví. Díky získané dotaci ze strukturálních fondů EU je možné tuto oblast nejen zachovat a zpřístupnit veřejnosti, ale dát tomuto areálu novou, moderní podobu - postupnou proměnou prostoru a objektů NKP na vysokoškolské, vědecko-výzkumné a kulturní zázemí i zóny pro volný čas.
Revitalizace Dolní oblasti je zatím ve fázi projektování a hledání vhodných dodavatelů. Konverze plynojemu, Vysoké pece č. 1 a VI. energetické centrály musí být vzhledem k plnění programu EU hotovy do r. 2013.
Jména zúčastněných architektů – Josef Pleskot (AP atelier), Zdeněk Fránek (FAED), Peter Lacko, Filip Tittelbach A.LT ARCHITEKTI – jsou zárukou kvalitních projektů.
Zájmové sdružení právnických osob „Dolní oblast VÍTKOVICE“ bylo založeno v roce 2007 za účelem realizace projektů obnovy a znovuzpřístupnění národní kulturní památky (NKP) „Důl Hlubina, vysoké pece a koksovna Vítkovických železáren“.

 

Členy sdružení jsou:
VÍTKOVICE, A.S.
VÍTKOVICE HEAVY MACHINERY, A.S.
VÍTKOVICE REVMONT, A.S.
VYSOKÁ ŠKOLA BÁŇSKÁ – TECHNICKÁ UNIVERZITA OSTRAVA

Významnými partnery projektu jsou:
MORAVSKOSLEZSKÝ KRAJ
STATUTÁRNÍ MĚSTO OSTRAVA
NÁRODNÍ PAMÁTKOVÝ ÚSTAV na základě memoranda o spolupráci při řešení obnovy areálu

www.dolnioblastvitkovice.cz/36/cs/node/1019
www.kultura-evropa.eu/projekty/23-ostrava-vitkovice.htm


 

Základní informace o objektu

 
 
 
 

Kategorie

Komerční stavby

Komentáře ke článku

 
 
 
 

Registrace k zasílání newsletteru

Stavbaweb.cz informuje o novinkách v oboru architektury a stavebnictví, představuje zajímavé objekty, projekty a materiály. Prostřednictvím tohoto formuláře se můžete přihlásit k odebírání denního newsletteru, a dostávat tak pravidelné informace přímo do své e-mailové schránky.

*Povinné položky
Vaše registrační údaje nebudou poskytovány třetím stranám a budou chráněny. Svou registraci můžete kdykoliv zrušit zde nebo prostřednictvím odkazu v zápatí každého newsletteru.
 
 
 
© 2007–2018 Business Media CZ, s. r. o.