Josep Lluís Mateo: Katalánské kino, Barcelona

Josep Lluís Mateo: Katalánské kino, Barcelona

 
 
 
 

Josep Lluís Mateo: Katalánské kino, Barcelona

Leckomu připomíná stavba polotovar - prostě jenom beton.V roce 2004 vyhrála kancelář Mateo Arquitectura s tímto návrhem architektonickou soutěž. Byl postaven kinopalác pro Institut Català de les Indústries Culturals, krátce ICIC. Stojí uprostřed staroměstské čtvrti El Raval na náměstí Salvadora Segúi. Tak jak je nehotový, představuje pro architekty současnou interpretaci ruin římského fora. Novostavbu určují hmota a objem, je to jen proříznutá kostka, vystavěná konstrukce bez obložení. Betonová fasáda se "rozpadá" stejně jako omítka starých sousedních domů.Novostavba o ploše 7500 m2, která se jako městská figura do staré čtvrti dobře hodí, ukrývá hmotu kinosálů pod zemí - je to jako sestup do tmy. V přízemí se  filmové divadlo otevírá a vtahuje uliční prostor do sebe. Po filmovém představení se návštěvníci dostanou zase na světlo po elegantních eskalátorech.

Budovu strukturují dva vnitřní dvory, které také komplex kina osvětlují. Ve vyšších podlažích jsou muzeum filmu, archiv, knihovna a kanceláře.

Fotografie: Adrià Goula

Základní informace o objektu

 
 
 
 

Kategorie

Kultura

Komentáře ke článku

 
 
 
 

Registrace k zasílání newsletteru

Stavbaweb.cz informuje o novinkách v oboru architektury a stavebnictví, představuje zajímavé objekty, projekty a materiály. Prostřednictvím tohoto formuláře se můžete přihlásit k odebírání denního newsletteru, a dostávat tak pravidelné informace přímo do své e-mailové schránky.

*Povinné položky
Vaše registrační údaje nebudou poskytovány třetím stranám a budou chráněny. Svou registraci můžete kdykoliv zrušit zde nebo prostřednictvím odkazu v zápatí každého newsletteru.
 
 
 
© 2007–2018 Business Media CZ, s. r. o.