K čemu jsou architekti

K čemu jsou architekti

(6. 5. 2019) Ilustrovaná kniha pro čtenáře od 10 let

   
 
 
 
 

K čemu jsou architekti

Nová kniha z nakladatelství jakost (www.jakost.net)
Ilustrace: Ondřej Dušek
Texty: Ondřej Dušek a Karolina Jirkalová
Koncepce: Karolina Jirkalová a Ondřej Dušek
Grafický design: Jana Vahalíková (Studio Marvil)
Pro čtenáře od 10 let
Počet stran: 248
MOC: 399 Kč včetně DPH
Kniha vyšla za podpory Ministerstva kultury ČR a společností Sipral a ZAPA beton.
ISBN: 978-80-270-2710-1

Architekti a architektky vytvářejí prostředí, ve kterém se pohybujeme, bydlíme, odpočíváme, učíme se, pracujeme… zkrátka ve kterém žijeme. Mají ale trochu nevděčnou roli. Každého nejvíc zajímá, jak výsledky jejich práce vypadají. Architektura přitom musí sloužit svému účelu, je důležité, jak se v ní cítíme a jak ovlivňuje své okolí.

Kniha K čemu jsou architekti chce navést čtenáře k tomu, aby architekturu vnímali i jinak než jen „líbí – nelíbí“, protože mnohem větší dobrodružství je odhalovat, proč jsou domy a prostory vymyšleny a navrženy zrovna takhle. Je určena pro mladé čtenáře od 10 let.

„Na počátku projektu K čemu jsou architekti byla myšlenka na televizní cyklus o současné architektuře pro mladé diváky, kterým jsme se s Karolinou Jirkalovou nějakou dobu zaobírali. Z různých důvodů jsme se nakonec rozhodli záměr přetavit do knižní podoby. Od začátku jsme chtěli, aby knížka byla ilustrovaná, proto bylo klíčové najít vhodného autora. Ve chvíli, kdy do projektu vstoupil architekt Ondřej Dušek, měli jsme vyhráno, protože jsme v jedné osobě našli nejen skvělého kreslíře, ale i spoluautora konceptu a textů.“ Jana Kostelecká, nakladatelka  

"Mám pocit, že řada lidí má dost zkreslenou představu o tom, jak architekti pracují, co všechno řeší a k čemu jejich úsilí směřuje. Podmínkou vzniku kvalitní architektury je přitom nejen dobrý architekt, ale také poučený a vnímavý klient a uživatel, politik i úředník. Zájem o prostředí, ve kterém žijeme, i schopnost vnímat komplexnější kvality architektury se dá podněcovat už od dětství. Chtěli jsme proto mladým čtenářům v co největší úplnosti představit práci a přemýšlení dnešních architektů a poodhalit cesty vedoucí ke konkrétním řešením a formám. Do knihy jsme vybrali takové stavby, na nichž lze dobře ukázat základní postupy a principy současné architektury, a snažili jsme se také představit co nejširší škálu úloh, které architekti řeší. A doufáme, že kromě starších dětí a studentů se na průzkumnou výpravu do světa architektury vydají i jejich rodiče." Karolina Jirkalová, spoluautorka konceptu a textu knihy

Úvodní část knihy přibližuje způsob práce dnešních architektů. Druhá část na čtrnácti konkrétních realizacích ukazuje, jak autoři došli k výslednému řešení a jaký má smysl, přičemž výběr projektů představuje širokou škálu úloh, situací a tvůrčích postupů současné architektury. Celou knihou pak prostupuje slovníček odborných pojmů. Všechny představené projekty stojí na území České republiky a téměř všechny jsou veřejně přístupné, zvídavý čtenář je tedy může i navštívit. 

„K čemu jsou architekti? Nejsou naše představy o jejich práci zkreslené? Co dnes vlastně dělají? A hlavně jak při své práci přemýšlí? Za hotovým projektem se skrývá spousta přemítání, úvah i skicování. Prostřednictvím knihy necháváme nakouknout do hlav tvůrců. Výběr realizací není žádnou hitparádou a nechtěli jsme ani ukázat kabinet kuriozit.  Chtěli jsme pokrýt širokou škálu témat, přístupů a myšlenkových pochodů. 
Psát pro cílovou skupinu 10+ znamená vyvarovat se infantilností. Knihu jsme se tedy snažili psát skoro jako pro dospělé. Přitom jsme si dávali pozor na to, abychom nepoužívali méně známé a abstraktní výrazy a aby vše bylo důkladně vysvětlené. I proto jsme k vlastním kapitolám přidali obrazový slovníček pojmů. Ilustrace mají být především názorné a také architektonické. Měly by vtáhnout dovnitř, do světa prostorů.“
Ondřej Dušek, ilustrátor a spoluautor konceptu a textu

Architekt Ondřej Dušek vystudoval FA ČVUT v Praze a školu Emila Přikryla na pražské AVU.  Pracoval v ateliéru Hnilička Císler architekti, od roku 2010 působí na volné noze. Podílel se na přípravě výstavy Baugruppe ist super! kurátorů Heleny Doudové a Marka Kopeće.

Karolina Jirkalová je novinářka, kritička a editorka se zaměřením na architekturu. Vystudovala bohemistiku na FF UK v Praze, v současnosti je doktorandkou teorie a dějin umění na pražské UMPRUM. Je redaktorkou časopisu Art+Antiques, podílela se na publikacích Architekti SIAL, nebo Město mezi domy, byla editorkou výzkumného projektu Panelová sídliště v ČR jako součást městského životního prostředí.

Kniha vyšla za podpory Ministerstva kultury ČR a společností Sipral a ZAPA beton.

Nakladatelství jakost se zaměřuje na non-fiction literaturu pro děti a mládež.
www.jakost.net

tisková zpráva

Související zprávy:

K čemu jsou architekti  12.4.2019

Komentáře ke článku

 
 
 
 

7. 5. 2019 01:06:21. K čemu jsou architektky?. Eva H.

 
 
 
 

7. 5. 2019 01:06:21. K čemu jsou architektky?. Eva H.

  Už podle obálky knihy to bohužel vypadá, že ženy v architektuře hrají až třetí housle, To není šťastný začátek,,,

Registrace k zasílání newsletteru

Stavbaweb.cz informuje o novinkách v oboru architektury a stavebnictví, představuje zajímavé objekty, projekty a materiály. Prostřednictvím tohoto formuláře se můžete přihlásit k odebírání denního newsletteru, a dostávat tak pravidelné informace přímo do své e-mailové schránky.

*Povinné položky
Vaše registrační údaje nebudou poskytovány třetím stranám a budou chráněny. Svou registraci můžete kdykoliv zrušit zde nebo prostřednictvím odkazu v zápatí každého newsletteru.
 
 
 
© 2007–2019 Business Media CZ, s. r. o.