K zavedení elektronického deníku staveb je vláda neutrální

K zavedení elektronického deníku staveb je vláda neutrální

(13. 6. 2019) Ministryně Dostálová uvedla, že neutrální stanovisko vychází z obecného souhlasu vlády se zavedením deníku

 
 
 
 

K zavedení elektronického deníku staveb je vláda neutrální

(ČTK, Stavbaweb) - Zavedení elektronického stavebního deníku u staveb, které vznikají na základě veřejné zakázky, vnímá vláda jako z principu potřebné, k poslanecké iniciativě skupiny poslanců se dne 10. června 2019 proto postavila neutrálně. Podle ministryně pro místní rozvoj Kláry Dostálové (za ANO) má nicméně kabinet řadu připomínek. Návrh podle ní například nezaručuje, že zápisy nebudou měněny. Po jednání vlády Dostálová také poznamenala, že připravuje komplexní změnu stavebního řádu.

Vládní legislativa doporučovala návrh, pod kterým jsou podepsaní poslanci z klubů Pirátů, ANO, KSČM, KDU-ČSL, TOP 09, STAN a SPD a také někteří nezařazení poslanci, nepodpořit. Dostálová uvedla, že neutrální stanovisko vychází z obecného souhlasu vlády se zavedením deníku.

Elektronický dokument by měl být písemným záznamem o průběhu stavby, ve kterém mají být obsažené informace o osobách pracujících na staveništi, klimatických podmínkách, provedených pracích a dodávkách materiálů. Přístupný by měl být na staveništi všem oprávněným osobám, záznamy se mají provádět průběžně každý den a nelze vynechávat volná místa.

Podle Pirátů by elektronické vedení stavebních deníků mělo téměř nulové náklady, ale umožnilo by přidávání obrazových příloh, automatickou dostupnost či dálkový přístup. Piráti si od deníků slibují zefektivnění, zrychlení a centralizaci kontroly stavebních prací. "V minulosti se odehrálo několik případů, kdy při havárii stavební deník záhadně zmizel a investor - stát - se tak dostal do slepé uličky, kdy není schopen dílo reklamovat, ani se soudit," řekl již dříve poslanec Pirátů Ondřej Polanský. Předkladatelé uvádějí, že často se zápisy v deníku zpětně mění nebo se vede víc deníků současně.

Povinnost vést elektronický stavební deník chtějí poslanci vložit do zákona o zadávání veřejných zakázek. Vláda ale poukazuje na to, že tento zákon by neměl upravovat povinnosti stavebníka upravené stavebním zákonem. Navrhovaná změna stavebního zákona podle vlády pro změnu nezohledňuje skutečnost, že platný zákon již elektronickou formu stavebního deníku připouští. Podmínkou ale je, aby všechny osoby, které k němu mají přístup, měly i elektronický podpis. Také navrhovaná tříměsíční lhůta od vyhlášení zákona po jeho účinnost je podle vlády nepřiměřeně krátká.

Související články:
Piráti navrhují elektronické vedení stavebních deníků  13.5.2019Komentáře ke článku

 
 
 
 

Registrace k zasílání newsletteru

Stavbaweb.cz informuje o novinkách v oboru architektury a stavebnictví, představuje zajímavé objekty, projekty a materiály. Prostřednictvím tohoto formuláře se můžete přihlásit k odebírání denního newsletteru, a dostávat tak pravidelné informace přímo do své e-mailové schránky.

*Povinné položky
Vaše registrační údaje nebudou poskytovány třetím stranám a budou chráněny. Svou registraci můžete kdykoliv zrušit zde nebo prostřednictvím odkazu v zápatí každého newsletteru.
 
 
 
© 2007–2019 Business Media CZ, s. r. o.