Kengo Kuma & Associates: Shiseikan, nová budova v kampusu v Kjótu

Kengo Kuma & Associates: Shiseikan, nová budova v kampusu v Kjótu

 
 
 
 

Kengo Kuma & Associates: Shiseikan, nová budova v kampusu v Kjótu

Zaujalo nás, co si Kengo Kuma myslí o navrhování uměleckých škol1): Při navrhování uměleckých škol jsme vždy chtěli pozdvihnout ducha studentů. Nyní ale vidíme mnoho suchých, deprimujících školních budov, možná kvůli požadavku na snadnou údržbu budovy? Jako protiváha takové tendenci, musí nová budova fakulty umění a designu Kjótské univerzity předvést něco nového.


Místo: Sakyo-ku, Kyoto-shi, Kyoto Prefecture, Japonsko
Architekt: Kengo Kuma & Associates
Realizace: 2008
Plocha kampusu: 65 892,34 m2
Celková podlažní plocha: 5002,529 m2
Foto: Fujita Syashin Kobo

Ovšem projekt se ukázal jako extrémně náročný. První problém byl pozemek, který je takřka útes. Postavit v takovém prostředí budovu velkého měřítka se zdálo technicky neproveditelné. Architektura se objevila díky myšlence našeho statika Norihide Imamury spojit budovu a ostroh 67 silnými zemními kotvami. Protože budova stojí v srdci kampusu, druhým úkolem bylo zajistit hladký proud různých pohybů dovnitř, ven či kolem. Spíše než navrhnout těžkou a pevnou budovu, jak je obvyklé, jsme se drželi konceptu, kdy sama architektura by byla tak flexibilní, aby mohla plnit různé role – mostu, svahu nebo díry. Stejný prncip jsme aplikovali při návrhu fasády budovy.
Sousední budova Ningenkan byla masivní, obložená kamenem. Kdybychom opakovali stejný model u Shiseikan, dopad kolonády našeho souseda by byl v troskách. Vyhnuli jsme se kolonádám a zkusili jsme uchovat sílu a hrubost kamene. Vztyčení ztrojených žulových sloupků (25 cm x 60 cm x 4.5 m) na jižní straně byl sice bezprecendentní detail, který ale dobře korespondoval s kolonádou Ningenkanu, a na západní stranu jsme postavili kamenné pilíře s průchodem mezi nimi. Tyto prvky jsou dobře viditelné při pohledu z Shirakawa-Dori a dost silné na to, aby se staly symbolem univerzity, přesto dost jemné, jako by přirozeně patřily do krajiny, která je krajinnou památkovou zónou. Studenti mají tendenci kolísat ve výběru mezi „těžkostí“ nebo „lehkostí“ v architektuře. Chtěli jsme je povzbudit k přijetí třetí cesty.
Tímto způsobem jsme opustili styl „celosti“ klasické architektury a předložili návrh, který je dokonalým kompromisem s okolním prostředím.
 
1) King , Victoria . "Shiseikan / Kengo Kuma & Associates" 13 Feb 2012. ArchDaily. Accessed 19 Feb 2012. <http://www.archdaily.com/199896>

 

Základní informace o objektu

 
 
 
 

Kategorie

Škola, věda

Komentáře ke článku

 
 
 
 

Registrace k zasílání newsletteru

Stavbaweb.cz informuje o novinkách v oboru architektury a stavebnictví, představuje zajímavé objekty, projekty a materiály. Prostřednictvím tohoto formuláře se můžete přihlásit k odebírání denního newsletteru, a dostávat tak pravidelné informace přímo do své e-mailové schránky.

*Povinné položky
Vaše registrační údaje nebudou poskytovány třetím stranám a budou chráněny. Svou registraci můžete kdykoliv zrušit zde nebo prostřednictvím odkazu v zápatí každého newsletteru.
 
 
 
© 2007–2018 Business Media CZ, s. r. o.