Krnov začne letos s opravami Střeleckého domu z roku 1906

Krnov začne letos s opravami Střeleckého domu z roku 1906

(10. 7. 2008)

 
 
 
 

Krnov začne letos s opravami Střeleckého domu z roku 1906

Krnovská radnice letos zahájí opravy Střeleckého domu, který v roce 1906 navrhl evropsky proslulý architekt Leopold Bauer. Rekonstrukce budovy, v níž sídlí městské středisko volného času, bude stát desítky milionů korun. Město začne během léta s postupnou výměnou oken, na níž získalo státní dotaci půl milionu korun. Za téměř dva miliony korun chce do konce roku opravit také inženýrské sítě, dvě terasy a cukrárnu. ČTK o tom informovala mluvčí radnice Dita Círová.

Celková rekonstrukce architektonického skvostu je podle Círové natolik finančně náročná, že ho město bude opravovat po etapách. Nejméně milion korun si vyžádá první výměna hlavních oken ve velkém sále a přilehlých kancelářích. "Je to ale jen třetina potřebných nákladů, takže okna na terasách přijdou na řadu později," uvedl Vlastimil Štverák z městského úřadu.
Při jejich výměně budou firmy postupovat podle archivních fotografií Střeleckého domu. "Chtěli bychom dodržet částečně vyklápěcí okna s neprůhlednými skly osazenými jako šachovnice. Barevně jsme vycházeli z prvků, které Bauer použil v roce 1929 při úpravách krnovské Larischovy vily," upřesnil Štverák.
Nejméně sto let starý Střelecký dům s bohatou štukovou a sochařskou výzdobou patří k Bauerovu architektonickému dědictví v Moravskoslezském kraji. V Krnově patří k unikátním dílům individualistické moderny, stejně jako Flemmichova vila z roku 1914 od architekta Otty Prutschera - rovněž žáka slavného vídeňského architekta Otto Wagnera.
Krnovský rodák Bauer přestavěl Střelecký dům ze starší empírové budovy. Zpočátku ho využívaly nejen střelecké spolky - kromě soutěží v přilehlé zahradě se v domě konaly večírky německé honorace. Během druhé světové války byl v domě umístěn hospic. Po roce 1945 byl dům zkonfiskován a o pět let později se z něho stal Dům pionýrů a mládeže. Po sametové revoluci pionýry v názvu nahradily děti a od roku 1997 v domě působí Středisko volného času Méďa.


Zdroj: ČTK, Hana Záveská snm, 9. 7. 2008.
Více na oficiálních stránkách města Krnova

Komentáře ke článku

 
 
 
 

Registrace k zasílání newsletteru

Stavbaweb.cz informuje o novinkách v oboru architektury a stavebnictví, představuje zajímavé objekty, projekty a materiály. Prostřednictvím tohoto formuláře se můžete přihlásit k odebírání newsletteru, a dostávat tak pravidelné informace přímo do své e-mailové schránky.

*Povinné položky
Vaše registrační údaje nebudou poskytovány třetím stranám a budou chráněny. Svou registraci můžete kdykoliv zrušit zde nebo prostřednictvím odkazu v zápatí každého newsletteru.
 
 
Nové komentáře
 
© 2007–2020 Business Media One, s. r. o. Nádražní 762/32, 150 00 Praha 5, e-mail: stavbaweb@bmone.cz