Liberecký kraj hledá nejlepší stavbu uplynulých 100 let

Liberecký kraj hledá nejlepší stavbu uplynulých 100 let

(2. 8. 2018) Lidé ji mohou vybírat do 21. září 2018 v internetové anketě

 
 
 
 

Liberecký kraj hledá nejlepší stavbu uplynulých 100 let

(ČTK) - Nejlepší stavbu, jaká vznikla na území Libereckého kraje od roku 1918 do současnosti, mohou lidé vybírat v internetové anketě. Soutěž vyhlásil kraj v rámci oslav 100. výročí od vzniku Československa. V nominaci je 55 staveb. ČTK o tom informovala mluvčí Libereckého kraje Lenka Klimentová.

"Kritériem pro nominaci byl celospolečenský význam a přínos stavby," uvedla Klimentová. Mezi vybranými objekty nemůže chybět televizní věž a hotel Ještěd, který je národní kulturní památkou a lidé ho v republikové anketě zvolili českou stavbou 20. století.

V nominaci je i kabinová lanovka, jež vede na vrchol Ještědu, či již zaniklý obchodní dům Ještěd, který stál v centru Liberce. Stavby z krajského města jsou v soutěži zastoupené nejčastěji, tvoří skoro polovinu nominovaných. Mezi nimi jsou prvorepublikové obchodní domy a paláce, kino Varšava, lázně i novější stavby, kam patří krajská knihovna, netradiční bytové domy, kulturní dům nebo stavby univerzity včetně rektorátu a kolejí. V nominaci je i prvorepubliková tělocvična se sprchovými a vanovými lázněmi v Beskydské ulici v Liberci nebo tunel na libereckém průtahu.

V soutěži je zastoupena také řada vil hlavně z Jablonce a Liberce, Schowankova továrna v Jiřetíně, zchátralé můstky v Harrachově i vysloužilé sluneční lázně v Jablonci. V nominaci jsou i budova radnice v Jablonci, semilské krematorium nebo turnovská smuteční síň. Církevní stavby zastupuje jablonecký kostel Nejsvětějšího Srdce Ježíšova a semilský Sbor Dr. Karla Farského. Do nominace se dostalo i několik zdravotnických staveb, nemocnice v České Lípě, léčebna ve Cvikově a ozdravovna v Radostíně.

Hlasování potrvá do 21. září, anketa je součástí 14. ročníku soutěže Stavba roku Libereckého kraje. Do ní je přihlášeno deset staveb.
Výsledky obou hlasování kraj vyhlásí 9. října.

 
 
 
 

2. 8. 2018 15:36:39. Re: Liberecký kraj hledá nejlepší stavbu uplynulých 100 let. jadran

  Tak proboha - co by tady asi mohli vybrat, že?

8. 8. 2018 13:55:32. Re: Re: Liberecký kraj hledá nejlepší stavbu uplynulých 100 let. Jitka

  Zajímavější bude, na jaké místo se dostane obchodní dům Ještěd.

9. 8. 2018 15:10:32. Re: Re: Re: Liberecký kraj hledá nejlepší stavbu uplynulých 100 ... Jadran

  Myslím, že na žádném. Zbourané stavby jsou neexistující stavby a nemá smysl se k nim vracet. Stalo se stalo. Jestli to bylo špatně nebo dobře se nedá z tak krátkého odstupu vůbec objektivně zhodnotit. Otázka je, zda tento objekt nebyl tak trochu artefaktem, ačkoliv to měla být primárně utilitární stavba pro obchod. A otázka taky je, zda by bylo bývalo možné ho uzpůsobit současným potřebám. Protože architektura není ani umění samo o sobě, ani prostředek sebevyjadřování části jejích tvůrců (v tomto případě architektů), ale především musí plnit svoji utilitární funkci. Jenom skutečně málo je staveb, které i přes užitkovou a užitnou zastaralost jsou natolik výjimečné, že jsme povinni je zachovat bez ohledu na náklady a další negativní dopady.

Registrace k zasílání newsletteru

Stavbaweb.cz informuje o novinkách v oboru architektury a stavebnictví, představuje zajímavé objekty, projekty a materiály. Prostřednictvím tohoto formuláře se můžete přihlásit k odebírání denního newsletteru, a dostávat tak pravidelné informace přímo do své e-mailové schránky.

*Povinné položky
Vaše registrační údaje nebudou poskytovány třetím stranám a budou chráněny. Svou registraci můžete kdykoliv zrušit zde nebo prostřednictvím odkazu v zápatí každého newsletteru.
 
 
 
© 2007–2018 Business Media CZ, s. r. o.