Má vlast cestami proměn

Má vlast cestami proměn

(15. 4. 2019) Proměny zanedbaných míst na severu Čech ukazuje putovní výstava v Mostě

 
 
 
 

Má vlast cestami proměn

(ČTK) - Proměny zanedbaných míst Ústeckého a Libereckého kraje si mohou prohlédnout lidé v Mostě. Na plakátech uvidí fotografie objektů, církevních či kulturních památek a přírodních staveb před zásahem a po něm. Cílem putovní výstavy Má vlast cestami proměn je poukázat na úsilí, které vkládají do rekonstrukcí obyvatelé, obce, kraje či různé spolky. ČTK to řekla Anna Pavlíková Kutějová z pořádající Asociace Entente Florale CZ - Souznění.

Výstava je putovní a obce mohou zdarma jednotlivé kolekce prezentovat
. Zástupci Mostu uvedli, že chtějí prostřednictvím výstavy upozornit na zdařilé projekty, které se podařilo realizovat, ale také upozornit na ty, které město chystá. Z těch téměř hotových je to jezero Most, vzniklé revitalizací po těžbě hnědého uhlí, z připravovaných pak obnova parku Střed, jenž se má stát reprezentativním odpočinkovým místem v centru.

Vedle jezera Most uvidí lidé i to, jak vypadá jezero Milada nedaleko Ústí nad Labem, které už využívají lidé ke koupání a které také vzniklo zatopením hnědouhelného dolu. Prezentována je rekonstrukce zámku Valdštejnů v sousedním Litvínově, záchrana zříceniny hradu Rýzmburk v Oseku, Labská stezka ve Velkých Žernosekách nebo Löschnerovo náměstí v Kadani.

Z Libereckého kraje se prezentuje proměna kavárny Union v České Lípě, restaurování kaple sv. Barbory v Grabštejně, rekonstrukce železniční výtopny v Kořenově či Vodní hrad Lipý v České Lípě. Kolekce ze severu Čech zahrnuje 26 proměn na devíti stojanech.

V parku u 1. náměstí si proměny míst v regionu mohou lidé prohlédnout až do konce dubna. Už nyní pořadatelé připravují další ročník. "Přihlášky mohou zájemci posílat do konce března. V květnu bude na Vyšehradě zahájen další ročník," uvedla Kutějová.

Zájem o prezentaci rekonstrukcí se podle Kutějové každý rok zvyšuje. "Začínali jsme několika projekty a tento ročník jich bylo už 121. V tom nadcházejícím máme 90 přihlášek, takže stovku určitě opět překročíme," uvedla. Roste také zájem ze strany obcí a měst o výstavu. "Je to určitě dobrý nástroj k publicitě proměn, za nimiž často stojí úsilí a moře práce jednotlivých obcí či spolků," řekla Kutějová.

Doplněno Stavbaweb:
Výstava Má vlast cestami proměn je neustále v pohybu. Po slavnostním zahájení v Praze na Vyšehradě, které probíhá vždy v květnu, se rozdělí do několika kolekcí a cestuje po celé zemi.
Často ji můžete vidět v obcích, ve kterých se jedna z proměn přímo nachází. Proto doporučujeme spojit návštěvu výstavy s výletem za nějakou z proměn. Každá kolekce představuje příběhy proměn z jednoho nebo více krajů. Výstavní panely potkáte ve venkovních prostorách jako jsou náměstí a parky. Speciální plakátové kolekce putují také celoročně po knihovnách.
Svou návštěvu si naplánujte podle harmonogramu, který najdete ZDE.

Aktuálně výstavu můžete vidět zde:
Most - park u 1.náměstí
do 30.4.2019

Čechy pod Kosířem
do 7. 4. 

Brno / Botanická zahrada
do 30.4.2019

Praha 10 - Heroldovy sady
do 30.4.2019

Újezd nade Mží
do 30.4.2019

Slavnostní zahájení již 11. ročníku národní putovní výstavy Má vlast cestami proměn - příběhy domova proběhne 18. 5. 2019 v Praze na Vyšehradě.
Více informací najdete na http://cestamipromen.cz/.

Související články:
Má vlast cestami proměn  11.5.2018
Má vlast cestami proměn hledá 100 projektů  29.11.2017
Má vlast cestami proměn 2017  18.5.2017
Má Vlast cestami proměn  10.2.2017

Komentáře ke článku

 
 
 
 

Registrace k zasílání newsletteru

Stavbaweb.cz informuje o novinkách v oboru architektury a stavebnictví, představuje zajímavé objekty, projekty a materiály. Prostřednictvím tohoto formuláře se můžete přihlásit k odebírání denního newsletteru, a dostávat tak pravidelné informace přímo do své e-mailové schránky.

*Povinné položky
Vaše registrační údaje nebudou poskytovány třetím stranám a budou chráněny. Svou registraci můžete kdykoliv zrušit zde nebo prostřednictvím odkazu v zápatí každého newsletteru.
 
 
 
© 2007–2019 Business Media CZ, s. r. o.