Machoňova pasáž v Pardubicích se na několik hodin otevřela

(ČTK) – Machoňova pasáž v Pardubicích, která se téměř dva roky opravuje, se včera na několik hodin otevřela veřejnosti. Na vzácnou památku se přišly podívat desítky lidí, kteří se ještě před otevřením tísnili před vchodem. Oprava secesní stavby a přístavba s byty má vyjít přibližně na 177 milionů korun. V pasáži bude po rekonstrukci a dostavbě 26 nájemních bytů, deset prodejen, další čtyři nebytové prostory a 70 parkovacích míst.

Původní podoba pasáže Machoňova pasáž - foto z rekonstrukce

Památka má po rekonstrukci získat původní podobu – na zemi už je mozaika složená z téměř 800.000 malých dlaždiček, která je replikou původní dlažby, a atmosféru 30. let minulého století má umocnit také štukatérská výzdoba s kopiemi původních světel. Jediné, co se zachovat nepodařilo, jsou fresky, které zdobívaly vnitřní průčelí pasáže. "Vlivem dlouhodobého zatékání jsou prakticky zničené. Podle restaurátorů ale nejde o cenná díla, která by stála za nákladnou záchranu. Zatím budou zakryty a uvidíme, jak s tímto prostorem naložíme dál," uvedl ředitel pardubického Rozvojového fondu Martin Charvát. Rozvojový fond je městskou firmou, která je investorem oprav.

Pasáž se opravuje téměř dva roky, což je podstatně delší doba, než jaká se původně plánovala. Město nyní počítá s tím, že se otevře k 1. dubnu 2013, předtím by měl být zkušební provoz. Rekonstrukcí prošly celé historické prostory, na východní část pasáže navázala nová dostavba s byty a komerčními prostory. Součástí dostavby je také 35 parkovacích míst pro návštěvníky a 35 pro rezidenty.

Pardubická pasáž vznikla v polovině 30. let 20. století. Po vzoru pasáží typických zejména pro Paříž ji vyprojektoval ve stylu art deco architekt Ladislav Machoň. Po mnohaletém chátrání se památka počátkem roku 2011 začala rekonstruovat.
zdoj foto: Magistrát města Pardubic

Doplněno Stavabweb:
"Ladislav Machoň a Pasáž"
Námětem jednoho
ze sešitů z edice AB – Zet Pardubicka, které vydává Klub přátel Pardubicka,  je významný architekt první poloviny 20. století Ladislav Machoň a především jeho stavby, které dodnes zdobí Pardubice.

Pasáž domu čp. 60 na tř. Míru v Pardubicích
 je asi nejznámějším Machoňovým dílem ve městě. Byla postavena v letech 1924-1925 ve stylu art deco podle plánů arch. Ladislava Machoně z Prahy; sochy na průčelí (rybář, textilák, truhlář, tavič) jsou od sochaře Karla Dvořáka z Prahy, keramickou výzdobu fasády vytvořil pražský sochař Karel Pokorný.
Tehdy byla opravdu chloubou města.


Související články:

 

Zadejte komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

*