Masarykovo nádraží dráhy zřejmě opraví za vlastní peníze

Masarykovo nádraží dráhy zřejmě opraví za vlastní peníze

(4. 12. 2009)

 
 
 
 

Masarykovo nádraží dráhy zřejmě opraví za vlastní peníze

Praha 3. prosince (ČTK) - Českým drahám se nedaří opravovat nádraží ve spolupráci s partnerskými developery v projektech nazvaných Živá nádraží. Dosud například nezačala chystaná obnova pražského Masarykova nádraží, které je druhým nejvytíženějším v České republice. Jak ČTK sdělil náměstek ředitele ČD pro správu majetku Milan Matzenauer, dráhy se pokusí zahájit rekonstrukci za vlastní peníze.

Projekt Živá nádraží je založen na investici soukromých firem, které na oplátku dostanou objekt do dlouhodobého pronájmu. Ve velkých pražských stanicích navíc developeři chystají výstavbu nových obchodních a administrativních center, což je příklad "Masaryčky" nebo Smíchova.

Podle Matzenauera jsou však smlouvy s partnery chybně nastaveny, neboť jejich plnění začíná až v okamžiku schválení územního plánu. Ten prý zatím není ani pro Masarykovo nádraží, ani pro nádraží Smíchov a Žižkov. Dráhy by proto chtěly smlouvy změnit, potřebují ale souhlas partnerů.

"Ty projekty stojí a to mi vadí. Já jim říkám, vaše developerské projekty jsou sice príma, ale mně až tolik nezajímají. Já potřebuji opravit nádraží," řekl Matzenauer.

Dráhy se proto pokusí domluvit s partnerem prodej alespoň části pozemku u Masarykova nádraží kolem ulice Na Florenci, kde není kolejiště, a za získané peníze hodlají zahájit příští rok opravu nádražní budovy. Na místě se už začaly bourat dřevěné boudy a kácet náletové dřeviny kolem ulice.

Do projektu Živá nádraží dráhy zařadily zhruba dvacítku stanic, vesměs neúspěšně. Pro podnikatele jsou prý nádraží nezajímavá. "Ten projekt se ukazuje jako nerealizovatelný, ekonomika výpravních budov je pro podnikatele ztrátová a nedaří se najít nájemce. Například v Prostějově, což je relativně velké město, se právě zavírá obchod s květinami, protože mají měsíční tržbu 2000 korun," uzavřel náměstek.

Komentáře ke článku

 
 
 
 

Registrace k zasílání newsletteru

Stavbaweb.cz informuje o novinkách v oboru architektury a stavebnictví, představuje zajímavé objekty, projekty a materiály. Prostřednictvím tohoto formuláře se můžete přihlásit k odebírání denního newsletteru, a dostávat tak pravidelné informace přímo do své e-mailové schránky.

*Povinné položky
Vaše registrační údaje nebudou poskytovány třetím stranám a budou chráněny. Svou registraci můžete kdykoliv zrušit zde nebo prostřednictvím odkazu v zápatí každého newsletteru.
 
 
Nové komentáře

6. 8. 2020 16:56:21

Re: Nový koncertní sál v Ostravě

Byť to bude vypadat trochu přízemně, ale nemohu najít investiční náklady. Mělo by to být 2 mld. Kč. Jistě díky dobrému rattingu, jak nám sděluje primátor, si město může dovolit dost vysoké půjčky, zejména když uvážíme, že mezi investice s účastní rozpočtu města patří i parkovací plochy P+R, nový kampus-dílčí sportovně vzdělávací areál Ostravské Univerzity na Černé louce, stavba Černé kostky (technická knihovna) naproti Domu kultury v podzemními parkovišti a postupná modernizace tramvajových tratí v celém obvodu města s dodávkou nových švýcarských tramvajových souprav (jsou skvělé). Zatím jsem nečetl souhrnný investiční plán na příští roky s tím, jak se budou tyto úvěry splácet, a jak jsou plánovány příjmy města. Jak se s tímto neúplným výčtem (chybí několik miliardových akcí pro sport a další společenské účely, např. v Krásném Poli nebo v bývalém areálu Ostravské rafinérie u Fifejd) velkých akcí porovná pokus prosadit tragické prodloužení tramvajové trati od Slovanu kolem Duhy až ke Globusu a s tratí kolidující projektově rozpracovaný Severní spoj od D1 do Poruby. To nemá veřejnost tušení. A má ho Magistrát, tedy ambiciózní primátor? Není už postaveno nebo nachystáno dost památníků, které nám budou jeho "Macurovskou éru "vlády nad městem navždy připomínat? Musí to vše snad i dobré, co napáchal, zhatit jednou zbytečnou investicí i proti potřebám města a proti zásadnímu nesouhlasu dotčených městských obvodů v Porubě? I za cenu obrovského zadlužení města na roky dopředu? Doufám, že ho okolnosti včas zastaví, aby přestal vyhazovat peníze města na předem ztracenou a jasně hloupou akci, jako je tato tramvajová trať ke Globusu skrz plně urbanizované a přírodně skvěle stabilizované prostředí 3 městských obvodů! Jediným motivem k rozjetí této monstrakce v roce 2017 byl dnes již propadlý příslib 1,5 mld. Kč z evropských fondů. Dnes to hodlá primátor financovat jinak, ale možná sám neví, jak. Osobně si myslím, že ten záměr bude nakonec zrušen. Investovaných 30 až 40 milionů Kč do přípravy stavby město hravě odepíše. To jsou přece drobné proti již výše uvedeným stavbám.

 
© 2007–2020 Business Media One, s. r. o. Nádražní 762/32, 150 00 Praha 5, e-mail: stavbaweb@bmone.cz