Mateřská škola U Stromu

Mateřská škola U Stromu

(14. 11. 2017) Inspirativní dětský svět dotvořený materiály Knauf

   
 
 
 
 

Mateřská škola U Stromu

Nové předškolní zařízení „U Stromu“ pro děti od dvou let vzniklo komplexní rekonstrukcí bývalého nevyužívaného a chátrajícího sportovního centra na Ovčím hájku. Stavební projekt vychází z nápaditého architektonického řešení, které vytvořilo co nejvíce přátelskou a „chytrou“ školku, nabitou moderními technologiemi, kde nechyběly ani speciální materiály ze sortimentu Knauf. Projekt vznikl díky finanční podpoře Magistrátu hl. města Prahy, využití dotace z operačního programu Praha – Pól růstu ČR a za pomoci Ministerstva školství, mládeže a tělovýchovy ČR.

V čem je mateřská škola „U Stromu“ jiná?
Prostředí, ve kterém děti tráví čas, je pro jejich zdravý tělesný i duševní vývoj důležité, takže bylo třeba myslet jak na jejich pohodlí, tak i zábavu. Ve vybavení heren proto nechybí interaktivní tabule pro výuku i promítání pohádek a u budovy jsou hřiště s bezpečným povrchem a herními prvky, které slouží nejen k odpočinku, ale i k výuce. Při nepříznivém počasí lze využít vnitřní oválné multifunkční atrium s proskleným zastřešením, stěnou porostlou zelenými rostlinami a osazené živým stromem. Pro vnitřní komfort místností a chodeb byly zvoleny podlahy a podhledy tlumící hluk, chytrá světla regulující sluneční paprsky procházející světlovody ve stropě … to vše vytváří ojedinělý stavební projekt. A kde je více dětí pohromadě, tam je smích a hluk, ale také naopak potřebují klid při odpoledním odpočinku. Použitím systémů a konstrukcí Knauf se podařilo vyřešit oba tyto požadavky.

Speciální děrované akustické sádrokartonové desky Knauf Cleaneo čistí vzduch a usměrňují hluk
Mateřská škola je typickým příkladem zařízení, ve kterém je absorpce hluku velmi důležitá, a proto se této vlastnosti věnuje při projektování a výběru materiálů náležitá pozornost. Pro vytvoření adekvátního akustického prostředí jsou vhodné podhledy (stropy), které dokáží nadměrný hluk v místnosti pohltit a vytvořit optimální dobu dozvuku v místnosti. Právě děrování desek pohlcuje hluk vznikající v prostoru pod nimi a tím snižuje emise hluku v interiéru. K tomuto účelu se výborně hodí akustické děrované desky Knauf Cleaneo s přímým děrováním 8/18R. Tyto desky navíc přispívají aktivně ke zdravému prostředí a vylepšení kvality vzduchu uvnitř interiéru a to není v případě zařízení pro děti zanedbatelný argument. Obsahují příměs Zeolith (přírodní hlinitokřemičitan vulkanického původu), který rozkládá škodlivé látky přítomné ve vzduchu (obvykle jde o těkavé látky, které se uvolňují z podlahových krytin, nábytku, čisticích prostředků apod.) katalyticky na vodu a oxid uhličitý a pomáhá tak snížit koncentraci těchto znečišťujících látek v místnosti. V podstatě čistí vzduch 24 hodin denně, 7 dní v týdnu a jejich čisticí kapacita je prakticky neomezená. Výhodou je rovněž moderní a dekorativní vzhled.

Sádrokarton Knauf DIAMANT – pevnost a akustický komfort
Speciální sádrokartonová deska Knauf DIAMANT kombinuje odolnost proti požáru i vyšší vzdušné vlhkosti s vysokou tvrdostí jádra i povrchu. Její lepší akusticko-izolační vlastnosti jí propůjčují lepší vzduchovou neprůzvučnost u příček či podhledů. Ideální použití je všude tam, kde je třeba docílit silného zvukového útlumu, například oddělení jedné hlučnější místnosti od druhé. V případě mateřské školy „U Stromu“ byly desky Knauf DIAMANT použity např. u dělicí příčky mezi třídou v prvním patře a bytem školníka, kde se z těchto desek realizovaly i další příčky, aby byl splněn požadovaný akustický komfort. Desky DIAMANT se také hodí všude tam, kde hrozí poškození. Mechanická odolnost povrchu je v podobných zařízeních pro děti žádoucí. Proto se desky Knauf DIAMANT používají zejména pro akusticky náročné konstrukce s případným rizikem mechanického poškození, jaké jsou ve školách, nemocnicích, na chodbách administrativních budov, ale i v novostavbách a bytové výstavbě.

Knauf RED Piano – požární ochrana a vylepšená akustika
Při tak náročné stavbě, jakou je mateřská škola, nemohou z pohledu pasivní protipožární ochrany chybět červené desky Knauf RED Piano s vyššími požadavky na požární odolnost. Byly použity nejen na požární oddělení technického zázemí (ochrana elektrických svodů, šachet a médií), ale i na obklady tubusů světlovodů v horním patře budovy, protože světlovody procházejí dvěma požárními úseky a bylo zapotřebí splnit podmínku požární odolnosti 30 minut. Desky Knauf RED Piano jsou také použity na rozhraní požárních úseků, tedy především mezi třídou a gastropřípravnou. Na stavbě mateřské školy byly použity ještě i další sádrokartonové desky ze sortimentu Knauf. V případě sociálních zařízení se uplatnily impregnované desky Knauf GREEN, odolné vůči vlhkosti, a při realizaci tvarovaných podhledů, příček, stěn a předstěn posloužily vedle desek DIAMANT i standardní desky Knauf WHITE.

Knauf lepidla, hydroizolace a spárovací hmoty
Mateřská škola má v každém patře sociální zařízení přizpůsobené malým dětem. Interiér musí proto působit vesele, svěže a čistě. Tomu odpovídá architektonické ztvárnění těchto prostor včetně výběru obkladů, to vše v kontextu s barevným řešením celé školky. Protože se ve školce nacházejí různě namáhaná prostředí, byl obklad stěn a podlah realizován s inovovanými lepidly Knauf Flexkleber a Knauf Easykleber. Především lepidlo Flexkleber je vhodné do interiéru i exteriéru, pro všechny druhy dlažeb a obkladů, včetně velkoformátových. Je také vhodné pro extrémně termicky namáhané prostory, tedy i venkovní terasy, podlahová topení apod. V případě realizace obkladů a dlažeb byla rovněž použita Knauf Tekutá hydroizolace, která po zaschnutí vytvoří elastický a těsně voděodolný nátěr. Spárování bylo provedeno „chytrou“ spárovací hmotou Knauf Fugenbunt se zvýšenou odolností proti plísním.
David Šíma, Ivan Sklenář
foto Ivan Sklenář a Jaroslav Appeltauer

Mateřská škola U Stromu
Adresa: Ovčí hájek, Praha 13 - Stodůlky     
Investor: Městská část Prahy 13
Generální dodavatel: Z&D Stavební společnost, spol. s r. o.
Projektant: Inpros, Ing. Evžen Krouský

Použité materiály Knauf:
DK Red Piano, GREEN, Diamant, Cleaneo, White, Fliesenkleber N, Easykleber, Flexkleber, hydroizolace, Fugenbunt

Publikováno v časopise Stavba č.4/2017, str. 72–73

Základní informace o objektu

 
 
 
 

Kategorie

Rekonstrukce

  Výrobci/dodavatelé

Mladoboleslavská 949

190 00 Praha 9-Kbely

Telefon +420 272 110 112

info@knauf.cz

http://www.knauf.cz

Komentáře ke článku

 
 
 
 

Registrace k zasílání newsletteru

Stavbaweb.cz informuje o novinkách v oboru architektury a stavebnictví, představuje zajímavé objekty, projekty a materiály. Prostřednictvím tohoto formuláře se můžete přihlásit k odebírání denního newsletteru, a dostávat tak pravidelné informace přímo do své e-mailové schránky.

*Povinné položky
Vaše registrační údaje nebudou poskytovány třetím stranám a budou chráněny. Svou registraci můžete kdykoliv zrušit zde nebo prostřednictvím odkazu v zápatí každého newsletteru.
 
 
 
© 2007–2018 Business Media CZ, s. r. o.