Matthew Stewart: Amazon Patents and the Uncanny World of Logistics (Future Architecture Talks)

Matthew Stewart: Amazon Patents and the Uncanny World of Logistics (Future Architecture Talks)

(18. 2. 2019) Přednáška  je součástí doprovodného programu výstavy Krajiny Logistiky v galerii VI PER

 
 
 
 

Matthew Stewart: Amazon Patents and the Uncanny World of Logistics (Future Architecture Talks)

KDY: 20. února 2019, 19:00 hod
KDE: Galerie VI PER, Vítkova 2, Praha 8

Galerie VI PER Vás srdečně zve na přednášku Matthew Stewarta, která je součástí doprovodného programu výstavy Krajiny Logistiky. .

Od roku 2010 podala společnost Amazon Technologies Inc. na 5 860 patentů, od drony ovládanými distribučními centry a mobilními robotickými sklady, přes nábytek s rozšířenou realitou, nafukovací datová centra, podvodní a létající skladiště, až po nekonečnou výrobu oděvů na vyžádání, automatizované nákupy se systémy pro rozpoznávání obrázků a všudypřítomnou dovážku zboží drony. Přednáška se bude zabývat souvislostmi tohoto budování „světa“ jako příkladu platformového kapitalismu, v němž Amazon usiluje o kontrolu nad digitální a fyzickou infrastrukturou, která dalece přesahuje jejich začátky v oblasti elektronického obchodování a která nyní zahrnuje obchody, automatizaci domácností, datová centra, technologie strojového učení, lodní a letecké operace přepravy nákladů.

Zkoumáním divize logistiky společnosti Amazon v kontextu výstavy Krajiny Logistiky v Galerii VI PER bude podrobněji popsána širší síť a strategie, které Amazon využívá pro dodávky zboží po celé Evropě. Na základě příkladů nejnovějších logistických patentových dokumentů společnosti Amazon se přednáška bude zabývat různými prostorovými stupněmi, na nichž nyní Amazon operuje, od 1 km dlouhého poloautomatického distribučního centra až po nositelnou techniku používanou pro monitorování pracovníků. Stewart tak objasní posedlost Amazonu organizací a produktivitou v kontextu tayloristické teorie managementu, aktualizovanou na abstraktní uživatele, měřenou v datech a řízenou algoritmy.

Matthew Stewart je výzkumný pracovník a architekt z Londýna, který se zajímá o prostorové projevy naší rozvíjející se ekonomiky dat. Jeho práce se snaží dokumentovat jak abstraktní, tak i každodenní prostory definované datovými technologiemi, zkoumané prostřednictvím psaní, výstav a stáží pro designéry. Jeho poslední projekt Ústav patentového porušování vznikl na objednávku Het Nieuwe Instituut pro holandský pavilon na Bienále architektury v Benátkách v roce 2018. Matthew je přispěvatelem on-line výzkumného kolektivu Failed Architecture a vyučuje architekturu na University of Westminster.

Přednáška je součástí celoročního programu Galerie VI PER v rámci platformy Future Architecture.

vipergallery.org

podle podkladů pořadatele

Komentáře ke článku

 
 
 
 

Registrace k zasílání newsletteru

Stavbaweb.cz informuje o novinkách v oboru architektury a stavebnictví, představuje zajímavé objekty, projekty a materiály. Prostřednictvím tohoto formuláře se můžete přihlásit k odebírání denního newsletteru, a dostávat tak pravidelné informace přímo do své e-mailové schránky.

*Povinné položky
Vaše registrační údaje nebudou poskytovány třetím stranám a budou chráněny. Svou registraci můžete kdykoliv zrušit zde nebo prostřednictvím odkazu v zápatí každého newsletteru.
 
 
 
© 2007–2019 Business Media CZ, s. r. o.