Mrakodrap v Šanghaji letos nejkrásnější výškovou budovou

Mrakodrap v Šanghaji letos nejkrásnější výškovou budovou

(24. 11. 2008)

 
 
 
 

Mrakodrap v Šanghaji letos nejkrásnější výškovou budovou

Fotogalerie ke článku (2)

Shanghai World Financial Center (Zdroj: Kohn Pedersen Fox Associates)

Shanghai World Financial Center (Zdroj: Kohn Pedersen Fox Associates)

Nejvyšší budovy světa - porovnání. (Zdroj: Wikipedia)

Nejvyšší budovy světa - porovnání. (Zdroj: Wikipedia)
Celá fotogalerie (2)

Autorem projektu je architektonická firma Kohn Pedersen Fox Associates.

Za nejkrásnější mrakodrap, který byl letos dostavěn, vybrali architekti nejvyšší čínskou budovu a druhou nejvyšší budovu na světě - 101patrový mrakodrap Shanghai World Financial Center, píše agentura Reuters.

"Charakteristickými rysy tohoto mrakodrapu je jednoduchost forem a velikost," řekla Carol Willisová z rady pro vysoké budovy a městská obydlí, která sdružuje architekty a inženýry z mnoha zemí světa.

Šanghajská věž je dílem architektonické firmy Kohn Pederson Fox Associates, která sídlí v New Yorku a má svoje pobočky po celém světě.

Architekt Tim Johnson, který předsedal výběrové komisi, ocenil inovativní strukturální design budovy. Ocelový nosník chrání budovu před silnými větry a zemětřesením, budova působí nadlehčeně, zužující se věž vytváří dojem, že se rozplývá v nebi.

Willisová, která řídí newyorské muzeum mrakodrapů, řekla, že se opakovaně objevují názory, že mrakodrapy jsou mrtvá záležitost, ale supervysoké budovy se neustále vracejí do módy, hlavně v Asii, na Blízkém východě bohatém na ropu, ale také v Rusku.
Teroristické útoky na věže newyorského Světového obchodního střediska v roce 2001 vyvolaly v mnoha lidech obavy z toho, že by měli žít a pracovat v takových budovách, ale tyto obavy se zřejmě vytrácejí, soudí experti.

Letos bylo dostavěno 24 budov vysokých nejméně 244 metrů, zatímco v roce 2005 to bylo jen osm, uvedla společnost Emporis, která shromažďuje data tohoto typu. Příští rok má být dokončeno 47 mrakodrapů stejné výšky nebo ještě vyšší, i když nynější ekonomická recese by mohla stavbu některých z nich zastavit.

Ve stavbě 101patrového šanghajského mrakodrapu (492 metrů) byla dlouhá pauza, a to od poloviny 90. let do roku 2000. Výstavba byla obnovena poté, co se Čína vzpamatovala z ekonomického poklesu.

Šanghajský mrakodrap byl vybrán za nejkrásnější ze tří výškových budov postavených v jiných regionech: New York Times Building v New Yorku, administrativní budovy na 51 Lime Street v Londýně a Bahrain World Trade Center v Manamě.

Šanghajská věž má rozlohu 377.000 metrů čtverečních, bude v ní sídlit 12 000 úředníků v 70 patrech, dole bude konferenční středisko a prodejny, nahoře hotel a úplně na vrcholu potom plošina s výhledem.

Věž se co do výšky řadí až za 101patrovou věž Taipei na Tchaj-wanu, která měří 508 metrů. Brzo ale obě předčí Burj Dubaj, která se staví v Dubaji. Až bude věž Burj Dubaj dokončena, bude se tyčit 800 metrů k nebi, i když konečná výška se zatím drží v tajnosti.

Zdroj: Zpráva ČTK 22.11.2008

Doplněno Stavbaweb:
Shanghai World Financial Center
slvnostně otevřen 30.8.2008
Oficiální stránky Shanghai WFC naleznete zde.
stránky autorů o tsvabě naleznete zde.


Komentáře ke článku

 
 
 
 

Registrace k zasílání newsletteru

Stavbaweb.cz informuje o novinkách v oboru architektury a stavebnictví, představuje zajímavé objekty, projekty a materiály. Prostřednictvím tohoto formuláře se můžete přihlásit k odebírání denního newsletteru, a dostávat tak pravidelné informace přímo do své e-mailové schránky.

*Povinné položky
Vaše registrační údaje nebudou poskytovány třetím stranám a budou chráněny. Svou registraci můžete kdykoliv zrušit zde nebo prostřednictvím odkazu v zápatí každého newsletteru.
 
 
Nové komentáře

17. 1. 2022 23:24:11

Re: Re: FN Ostrava.

Mimina?

 
© 2007–2020 Business Media One, s. r. o. Nádražní 762/32, 150 00 Praha 5, e-mail: stavbaweb@bmone.cz