Nadace Proměny podpoří proměnu nábřeží v Litomyšli

Nadace Proměny podpoří proměnu nábřeží v Litomyšli

 
 
 
 

Nadace Proměny podpoří proměnu nábřeží v Litomyšli

(9. ledna 2012) Praha – Nadace PROMĚNY vybrala nový projekt, který získá podporu z grantového programu PARKY. Vítězem grantové výzvy, jíž se v loňském roce zúčastnilo 50 měst z celé České republiky, se stala Litomyšl. Nadace zde podpoří proměnu nábřeží řeky Loučné v návaznosti na historické centrum města. Nadace na projekt přispěje grantem do výše 25 mil. Kč, jeho realizace se předpokládá v letech 2012-2015.

nábřeží v lokalitě Vodní Valy v Litomyšli (archiv města)


Grantová výzva nadace PROMĚNY s podtitulem „městský prostor“ byla pro příjem žádostí otevřená od září 2010 do dubna 2011. Kromě proměn veřejných městských parků mohli žadatelé o grant předkládat také projekty zaměřené např. na rekultivaci zámeckých parků, veřejně přístupných zahrad, lesoparků či jiných typů parkově upravených veřejných prostranství. Nadace obdržela 52 projektů z 50 měst celé České republiky – 33 z českých a 19 z moravských.

Složení projektů, které se v nadaci vloni sešly, bylo díky širšímu zaměření výzvy skutečně pestřejší než v předchozích letech, současně bylo mnohem obtížnější jejich hodnocení. U Litomyšle nás přesvědčila především myšlenka dialogu řeky s městem, jak zní i podtitul předloženého projektu,“ vysvětluje ředitelka nadace PROMĚNY Gabriela Navrátilová. „Využití potenciálu přirozených vodních prvků ve veřejném prostoru a jejich zpřístupňování lidem v našich městech stále velmi chybí. Doufáme, že se v Litomyšli podaří s podporou nadace zrealizovat další modelový příklad funkčně řešeného prostoru, který se rovněž stane inspirací pro ostatní města.“

Zájmové území v lokalitě Vodní Valy se nachází v blízkosti historického centra Litomyšle, městského kulturního domu, středních škol a sídliště a je rovněž důležitým tranzitním místem. Plánovaná proměna by měla navázat na část nábřeží řešenou v předchozích letech architektem Josefem Pleskotem. Cílem projektu je tak další zhodnocení vodního toku procházejícího městem. Zástupci města Litomyšle ho chtějí maximálně zpřístupnit lidem a celkově tak zvýšit společenskou a rekreační hodnotu přilehlého území.

V letošním roce se uskuteční příprava projektu pro realizaci s podporou nadace PROMĚNY. Plánováno je rovněž místní šetření, které by mělo poskytnout souhrnný přehled názorů a potřeb místní veřejnosti ve vztahu k řešené lokalitě. Výstupy z místního šetření budou součástí podkladů pro architektonickou soutěž na návrh proměny nábřeží. Její vyhlášení se předpokládá na začátku příštího roku. Postupně budou navazovat zpracování projektové dokumentace a stavební práce. Otevření nábřeží po proměně by mohlo proběhnout v prvním pololetí roku 2016.


Petra Hrubošová / manažerka komunikace
nadace PROMĚNY / www.nadace-promeny.cz

 
Související články:
Litomyšl upraví s pomocí grantu lokalitu Vodní valy 5.1.2012

 

Základní informace o objektu

 
 
 
 

Kategorie

Veřejný prostor/landscaping

Komentáře ke článku

 
 
 
 

Registrace k zasílání newsletteru

Stavbaweb.cz informuje o novinkách v oboru architektury a stavebnictví, představuje zajímavé objekty, projekty a materiály. Prostřednictvím tohoto formuláře se můžete přihlásit k odebírání denního newsletteru, a dostávat tak pravidelné informace přímo do své e-mailové schránky.

*Povinné položky
Vaše registrační údaje nebudou poskytovány třetím stranám a budou chráněny. Svou registraci můžete kdykoliv zrušit zde nebo prostřednictvím odkazu v zápatí každého newsletteru.
 
 
 
© 2007–2018 Business Media CZ, s. r. o.