NBJ Architectes: rodinný dům v Montferrier-sur-Lez

NBJ Architectes: rodinný dům v Montferrier-sur-Lez

 
 
 
 

NBJ Architectes: rodinný dům v Montferrier-sur-Lez

Dům architektů Elodie Nourrigatové a Jacquese Briona získal hlavní cenu v kategorii rodinných domů v letošním ročníku Palmarès Architecture Aluminium Technal.

Architekt: NBJ ARCHITECTES, Elodie Nourrigat - Jacques Brion – Romain Jamot
Autoři: Elodie Nourrigat a Jacques Brion
Místo: Montferrier-sur-Lez, Francie
Plocha: 170 m²
Realizace: 2013
Foto: © Paul KozlowskiDům se nachází v borovém lese na strmém pozemku, proto bylo především nutné vytvořit příznivé prostředí pro zbudování domova. Svah je jak prvotním omezením, tak významným přínosem místa, neboť se tak před ním na horizontu otevírá krajina. Dvě osy vyznačily dvě možnosti v tvorbě místa. Za prvé, doplněk svahu kvůli vytvoření pravidelné úrovně. A za druhé, podobně jako terasy v krajině doprovází cesta z kortenových plechů příchod domů; během této cesty se objevuje krajina.
Poté bylo učiněno rozhodnutí o sérii. Spíše než by se celá krajina odhalila naráz, rozvíjí se její vnímání v domě postupně; scénář se skládá z několika příběhů, kde každá sekvence představuje nový objev. Tři zvlněná tělesa byla umístěna na svahu, která se natahují jako štíhlé převisy nad krajinou. Jsou propojeny jednoduchým hranolem; další prostory vznikají díky chráněným terasám a jiným venkovním plochám domu.
Aby bylo možné vychutnat si výhled bez efektu přehřátí, jsou všechny tři objemy na koncích tlustší a jejich čela jsou chráněna velkými protislunečními clonami, které mohou být zcela otevřeny. Na jižním konci zajišťují ochranu proti slunci, na severu poskytují vizuální filtr, který chrání soukromí místa. Převažující materialitu kamene narušují jen lehounké niky dveří. Kámen a velké arkýře chráněné dřevěnými slunečními žaluziemi nabízejí jednoduché čtení, formulují prostorové kvality a určují hodnotu tohoto prostředí.


Základní informace o objektu

 
 
 
 

Kategorie

Rodinné domy

Komentáře ke článku

 
 
 
 

Registrace k zasílání newsletteru

Stavbaweb.cz informuje o novinkách v oboru architektury a stavebnictví, představuje zajímavé objekty, projekty a materiály. Prostřednictvím tohoto formuláře se můžete přihlásit k odebírání denního newsletteru, a dostávat tak pravidelné informace přímo do své e-mailové schránky.

*Povinné položky
Vaše registrační údaje nebudou poskytovány třetím stranám a budou chráněny. Svou registraci můžete kdykoliv zrušit zde nebo prostřednictvím odkazu v zápatí každého newsletteru.
 
 
 
© 2007–2018 Business Media CZ, s. r. o.