Nejlepší novostavbou Opavska v roce 2010 se stal dům navržený Atelierem 38

Nejlepší novostavbou Opavska v roce 2010 se stal dům navržený Atelierem 38

(3. 1. 2011) V regionální architektonické soutěži Opavská cena J. M. Olbricha letos zvítězil rodinný dům navržený opavskými architekty Tomášem Bindrem a Janem Zelinkou z Atelieru 38. Ze 13 nominovaných novostaveb ocenila odborná porota také rodinný dům od opavského architekta Jiřího Horáka z ateliéru Arche's, který obsadil druhé místo. Ocenění dnes architektům předalo sdružení Za Opavu, které soutěž pořádá čtvrtým rokem.
 

 
 
 
 

Nejlepší novostavbou Opavska v roce 2010 se stal dům navržený Atelierem 38

V regionální architektonické soutěži Opavská cena J. M. Olbricha letos zvítězil rodinný dům navržený opavskými architekty Tomášem Bindrem a Janem Zelinkou z Atelieru 38. Ze 13 nominovaných novostaveb ocenila odborná porota také rodinný dům od opavského architekta Jiřího Horáka z ateliéru Arche's, který obsadil druhé místo. Ocenění dnes architektům předalo sdružení Za Opavu, které soutěž pořádá čtvrtým rokem.
 

Vítězný rodinný dům s ordinací v Opavě-Kylešovicích (realizace 2008) oslovil porotu jednoduchou prostorovou kompozicí ve svahu, které nechybí přesvědčivost a kvalitně zpracované detaily. "Dům je výrazem solidnosti a sázky na jistotu," shodli se porotci. Ani vítěze však neušetřili kritice, když poukázali na absenci jisté míry experimentu a překvapení.Rodinný dům od autorské dvojice Bindr-Zelinka získal již třetí ocenění. Loni se umístil na prvním místě v kategorii Rodinné domy v krajské soutěži Stavba Moravskoslezského kraje 2008; je také držitelem titulu v celorepublikové soutěži o nejlepší fasádu roku.

Na druhém oceněném domě, který stojí také v Opavě-Kylešovicích, zaujala porotu jeho jednoduchost a funkčnost. "Bílá barva, prostý tvar... Dům jako minimalistická socha, kterou tvoří dva hranoly položené na sebe," uvedla v hodnocení porota. Vytkla to, že působivou jednoduchost a přehlednou geometričnost architekt nepřenesl přiměřeně i do interiéru domu.

Mezi nominovanými novostavbami letos převládaly rodinné domy, průmyslové stavby měly jen dva zástupce. Podle poroty je s podivem, že na Opavsku nevznikla v uplynulých letech žádná architektonicky kvalitní stavba financovaná z veřejných zdrojů. "Pokud takové stavby vznikají, jsou zpravidla řešené utilitárně bez větších reprezentačních a architektonických ambicí," dodali porotci.

Vítěze letošního ročníku vybralo občanské sdružení na základě návrhů sedmičlenné poroty, kterou tvoří například sochař Kurt Gebauer, šéfredaktor časopisu Era 21 Osamu Okamura, architekt Radim Václavík z ostravského Centra nové architektury či Yvette Vašourková z Centra pro středoevropskou architekturu v Praze. Do letošního ročníku byly opětovně zařazeny i stavby nominované v roce 2008, kdy se ceny nakonec neudělily kvůli malému počtu přihlášených novostaveb.

Soutěž založená v roce 2007 je pojmenována po významném opavském rodákovi, který výrazně zasáhl do evropské secesní vlny a patřil k nejuznávanějším své doby. Olbrich je mimo jiné autorem výstavního pavilonu Wiener Sezession ve Vídni, sedmi vil a budovy ateliérů s výstavními síněmi v umělecké kolonii v Darmstadtu v Německu.

 

Zpráva ČTK, 22. 12. 2010

 

Základní informace o objektu

 
 
 
 

Kategorie

Rodinné domy

Komentáře ke článku

 
 
 
 

Registrace k zasílání newsletteru

Stavbaweb.cz informuje o novinkách v oboru architektury a stavebnictví, představuje zajímavé objekty, projekty a materiály. Prostřednictvím tohoto formuláře se můžete přihlásit k odebírání newsletteru, a dostávat tak pravidelné informace přímo do své e-mailové schránky.

*Povinné položky
Vaše registrační údaje nebudou poskytovány třetím stranám a budou chráněny. Svou registraci můžete kdykoliv zrušit zde nebo prostřednictvím odkazu v zápatí každého newsletteru.
 
 
Nové komentáře
 
© 2007–2020 Business Media One, s. r. o. Nádražní 762/32, 150 00 Praha 5, e-mail: stavbaweb@bmone.cz