Nízkonákladový bytový dům Sušice
(22. 11. 2008)

Nízkonákladový bytový dům Sušice
Adresa: ulice Pod Vodojemem 1245, Sušice, Zahradní čtvrť Vojtěška
Investor: Město Sušice
Autor: Pavel Vaněček, Vladimír Žďára
Projektant: Bohumír Španihel — stavební část, Ladislav Bureš — statika
Profese: Vladimír Rais, Ondřej Mindžák, Michal Andrle
Dodavatel: STAVOPLAST KL, s. r. o.
Termíny: projekt 2002, realizace 2003
Plocha stavebního pozemku: 2474 m2
Zastavěná plocha: 368 m2
Celková podlahová plocha: 1095 m2
(z toho 240 m2 1.PP — krytá parkovací stání+komory)
Celkový obestavěný prostor: 4487 m3
(vč. pavlačí, zasklených lodžií, schodišť a parkovacích stání)
Náklady na m2 podlahové plochy: 11 798 Kč/m2
(bez krytých parkovacích stání)
Náklady na m3 podlahové plochy: 2905 Kč/m3
(bez krytých parkovacích stání)
Celkové náklady: 10,5 mil. Kč (vlastní objekt), 1,8 mil. Kč (krytá stání)
Ceny jsou uvedeny bez nákladů na pozemek, inženýrské sítě, komunikace, projekt.
Nosné konstrukce: příčné nosné stěny jsou z betonových tvárnic tloušťky 200 mm, stropy železobetonové monolitické
Výplně otvorů: dřevěná eurookna + dvojskla plněná argonem
Izolace: minerální rohože ROCKWOOL
Střecha: dvouplášťová, krytina — asfaltové modifikované pásy
Příčky: sádrokartonové s akustickou izolací ITAVER
TZB: topení — zdrojem tepla je domovní teplovodní kotelna na zemní plyn, kotel VITOGAS 100, Viessmann, výkon 35 kW, vzduchotechnika — každá bytová jednotka je osazena větrací jednotkou s rekuperací DUPLEX 300 ECL02 z 01, TUV — každá bytová jednotka má v přilehlé komoře elektrický boiler 125 l, kuchyň má 10-ti litrový ohřívač
Měřená potřeba tepla na vytápění: 42 kWh/m2/rok
Ve vybraných 3 bytech s různorodou polohou bylo prováděno celoroční měření (záznamník teploty a relativní vlhkosti s displejem logger S3120.
V roce 2005 byla celková spotřeba tepla k vytápění domu (9 bytů) —
133 GJ/rok. Roční průměrná teplota v regionu byla 7,9°C.
Součinitel prostupu tepla:
Obvodová stěna: 0,23 W/m2K
Základová deska: 1.PP — parkovací plocha
Okna / dveře: 1,1 W/m2K
Střecha: 0,18 W/m2K
Autor fotografií: MATYPO, s. r. o. Sušice — Michal Fornous,
SEVEN, o. p. s. Praha
Pavel Vaněček
Zadání agentury SEVEN, zadavatele projektu, bylo velmi přísné — dosáhnout při zachování standardní ceny adekvátní velikosti bytů dle MMR padesátiprocentní úspory energie na vytápění bytů.
Vzhledem k souběžné platnosti obou podmínek jsme na základě principů stavební fyziky vyloučili postupně různá zařízení na využívání sluneční energie (sluneční kolektory, elektrovoltaické články), dále tepelná čerpadla, tepelné zásobníky a podobně, z důvodů vysokých pořizovacích a následně provozních nákladů.
Tyto principy se přímo promítly do architektonického výrazu objektu, do jeho hmotového, dispozičního a provozního řešení bytů jakož i konstrukčního řešení.
Z urbanistického hlediska je objekt situován na pozemku čtvrti Vojtěška, která je zastavěna nízkopodlažními bytovými domy, řadovými a skupinovými rodinnými domky. Z hlediska orientace ke světovým stranám a z hlediska morfologie terénu je objekt situován na jihovýchodním svahu.
Na základě výše uvedených principů je bytový objekt navržen jako deskový zónovavý pavlačový dům.
1. zóna — venkovní pavlač krytá dřevěnou stěnou s větrací dřevěnou žaluzií
2. zóna — pás nevytápěných prostor
3. zóna — pás vytápěných obytných prostor
4. zóna — pás zimních zahrad (lodžií, ze 3/4 otevíratelných s použitím OPTIMI systému)
Vnitřní vytápěné obytné místnosti jsou chráněny nevytápěnými prostory, ze severní strany pavlačí a pásem komor, předsíní, šatnou a spíží a z jižní strany zimní zahradou (spíše prosklenou otevíratelnou lodžií). Tyto „nárazníkové zóny“ chrání vnitřní prostředí před účinky větru, snižují infiltraci tepla a zvyšují vnitřní teplotu o cca 3°C.
Při hledání optimalizovaného řešení bylo použito skotského programu ECP-R. který modeluje dynamické chování jednotlivých variant konstrukčního řešení.
Bytový objekt je navržen se 3 nadzemními bytovými podlažími (se
3 byty na podlaží) a jedním podzemním podlažím s využitím pro krytá parkoviště o 9 stáních, kde se využívá svahu se spodním zajížděním. 3 byty v 1.NP jsou bezbariérové.
Dům je navržen jako pavlačový, s mírně šikmou odstupňovanou prosklenou fasádou, tvořenou zimními zahradami na jižní straně. Objekt je odstupňován vzhledem k svažitému terénu v podélném i v příčném směru. Má pultovou střechu. Z hlediska situování objektu v podhůří Šumavy v Sušici a také z ekonomického hlediska bylo použito v maximální míře dřevo v přírodním tónu.
Dřevo je použito i na štítech objektu, takže tři fasády jsou navrženy z dřevěné konstrukce nebo s dřevěným obkladem a jižní fasáda je prosklená, což dává objektu výraz a charakter nízkoenergetického objektu využívajícího sluneční energii. K
Low-energy, low-cost apartment buildings
in Sušice
Pavel Vaněček
The brief given by SEVEN, the project commissioner, was very strict — achieve energy savings of fifty percent for flat heating while retaining a standard price corresponding to the size of the flats.
The building is situated in the Vojtěška district on a southeast-facing slope. The apartment building is designed as a panel-based, zoned building around a central courtyard.
Zone 1 — outdoor gallery covered by a wooden wall with wooden ventilation blinds
Zone 2 — band of unheated spaces
Zone 3 — band of heated residential spaces
Zone 4 — winter gardens band (loggias, 2/3 openable)
The heated interior living rooms are protected by unheated spaces, to the north by the gallery and a band of chambers, antechambers, cloakroom and pantry, and to the south by a winter garden (or rather a glass-fronted openable loggia). These “buffer zones” protect the interior environment from the effects of wind, reduce heat infiltration and raise the internal temperature by approx. 3°C.
The search for the optimal solution led us to a Scottish programme called ECP-R, which models the dynamic behaviour of various construction design alternatives.
The building is designed around a central courtyard, with a slightly slanting glass facade formed from the winter gardens on the south side. E
Publikováno ve stavbě č. 1/2006
Základní informace o objektu
Kategorie
Bytové domy
Komentáře ke článku
Registrace k zasílání newsletteru
Stavbaweb.cz informuje o novinkách v oboru architektury a stavebnictví, představuje zajímavé objekty, projekty a materiály. Prostřednictvím tohoto formuláře se můžete přihlásit k odebírání denního newsletteru, a dostávat tak pravidelné informace přímo do své e-mailové schránky.

1. 2. 2023 12:42:47
40 000 kc do 60 000 000 kc pujcky
Nabízíme půjčky následovně Půjčky na auta Auto půjčky Podnikatelské půjčky Půjčky na rozšíření podnikání Projektové půjčky Studentské půjčky Osobní půjčky Půjčky v mateřství Firemní půjčky Konsolidace půjček Kontaktujte nás nyní a získejte schválení. E-mail: kdfin11@gmail.com WhatsApp +420608758113
27. 1. 2023 16:18:19
Re: Rekonstrukce domu Pod Vrškem
Tak tohle je vymazlená úprava. Teď jen aby to z venku nezkazil soused.
22. 1. 2023 16:33:01
Re: Rodinný dům Na Rade
Zase jedna pustá krabička.....ať žije architektura.....
22. 1. 2023 16:29:29
Re: Rezidence Oliva na Brumlovce v Praze 4
Konečně zase něco oblého. Dost těch fádních krabic! Jezdím kolem již leta na kole, škoda trochu té silnice......Blahopřeji
22. 1. 2023 16:29:27
Re: Rezidence Oliva na Brumlovce v Praze 4
Konečně zase něco oblého. Dost těch fádních krabic! Jezdím kolem již leta na kole, škoda trochu té silnice......Blahopřeji
20. 1. 2023 17:32:48
Re: Vídeňský palác prošel miliardovou modernizací
A co na to říká Klub za starou Prahu?
20. 1. 2023 17:26:32
Re: Interiér horského apartmánu
Můžete mi, prosím, vysvětlit rozdíl mezi "víkendovým apartmánem o výměře 110 m2", který má svého vlastníka, a bytem? Byty jsou definovány normou a mohou být i mnohem menší. Tak proč tohle není byt, když to má všechny jeho atributy? Pokud vím, tak název "apartmá" se používá v hotelích, když má host k dispozici pod jedním uzavřením víc pokojů. Ale kde se vzaly "apartmány"? Mimochodem - jestli není dítě levák, tak tomu stolku v dětském pokoji zoufale chybí světlo zleva.
20. 1. 2023 17:03:05
Re: Rodinný dům Dvě věže
Tak mě při prohlížení fotografií napadlo, že k zabydlenosti bytu patří tři K: Koberec, Knihy a Kytky. Tady je to jasně vidět. A pro mě ještě Obrazy.
4. 1. 2023 15:08:26
Re: Rekonstrukce parku Koliště v Brně
Ten Pospíšil napsal samé bláboly
2. 1. 2023 19:41:46
Re: Skleněná chalupa
Chalupa moc pěkná, jenom mi vrtá hlavou jedna věc: standardní součástí závazného stanoviska CHKO JH a AOPK ČR je z důvodu ochrany ptactva požadavek "Prosklené nečleněné souvislé plochy musí být vždy o max. ploše 2,0 m2, souvislé prosklené plochy o ploše větší musí být rozčleněny příčkami o šířce min. 10 cm tak, aby souvislá plocha bez členění byla max. o ploše 2,0 m2".. atd. Tady to tam asi zapomněli napsat.
27. 12. 2022 19:30:39
Re: Rostislav Švácha: Architektka Alena Šrámková
Nejhorší, nejméně přehledné, špatně fungijící, s holuby dokonce v Bille, je Wilsonovo nádraží, Každý, kdo je tam prvně, o cizincích nemluvě, tam bloudí, Na peronech se hodně kouří, všichni policajti z tepla haly ještě nikdy nevylezli, ale za to, Šrámková, nejhorší architekta poslední doby, nemůže.
20. 12. 2022 12:16:37
Re: Re: Re: Stavební zákon - blýská se na lepší časy?.
Spamy řešíme a neustále mažeme, pokaždé ale přichází z jiné adresy, navíc ve formě komentáře, tak jim nelze zcela zabránit. Jedná se většinou o "odpověď" na newsletter od čtenářů, jejichž počítač je zavirován a automaticky vir rozesílá dál. Snad se bude nová administrace stránek, kterou chystáme, umět se spamy lépe vypořádat.
19. 12. 2022 10:33:48
Re: Re: Stavební zákon - blýská se na lepší časy?.
Taky mě napadlo, že vlastě nevím, co tím chtěl básník říct. Mimo téma - dotaz pro administrátora: nedá se zabránit spamu s nabídkami půjček? Člověk už se ani nedostane k reakcím na starší články.
16. 12. 2022 14:14:59
Re: Libeňské Docky
Moc hezké. Ale je to už taková třešínka na dortu. Měli by dostat pochvalu všichni, kteří se na libeňákách podíleli úplně od začátku - podklady k dokumentaci k územnímu řízení a stavebnímu povolení (Ateliér A+R system s.r.o.), včetně dendroloogického průzkumu, podkladů ke kácení dřevin, sadových úprav, posouzení vlivu na životní prostředí ... Když už je vše dokonale připravené, tak se pak navrhují i pěkné stavby. Ale ta příprava, ta je taky velmi důležitá pro to, aby mohla vzniknou takováto čtvrť holandského typu na Vltavě. Vzpomínka na libeňáky, když se začínalo: https://www.uschovna.cz/zasilka/FSBH3R4FRUL4HAI9-ILH/
14. 12. 2022 18:34:57
Re: Česká stopa na MS v Kataru nechybí
Ano, je to skvělé a udivující, když víme, a historicky je prokázané, že pálená keramika do Evropy přišla s muslimskou vírou v 1.tisíciletí letopočtu přes Španělsko. To znamená, že kvalita a design českého výrobce (tedy výrobních závodů v ČR) je na nejlepší dosažitelné úrovni, jako ve světě výrobci dosahují. Skvělý úspěch přátelé v Lasselsbergeru!
14. 12. 2022 18:29:03
Re: Stavební zákon - blýská se na lepší časy?
Hle, jak lze mnoha slovy a mnoha větami napsat hodně řádků, ale přitom čtenářům prakticky nic neříci, tedy cokoliv, co by blíže vysvětlovalo, o co v té tzv. "integraci" půjde. Zejména u velkého kritika Jana Kasla to překvapuje.
14. 12. 2022 18:21:23
Re: Libeňské Docky
Tak já budu zase za škarohlída, i když mě to netěší. Ale páni architekti, opravdu je nutné to neustále se opakující klišé, že teprve když okna nejsou nad sebou a ideálně je každé jinak velké, pak je to ta pravá architektura? Jak je potom možné, že stovky let to fungovalo přesně naopak a vznikly neskutečně dobré stavby, z nichž mnohé ta staletí přetrvaly? Je to naše trauma z paneláků, že už neumíme navrhnout normální barák, kde i fasáda má řád a logiku? (Třeba i statickou, protože jak debilně se přenášejí síly z těch mimochodných meziokenních pilířů, byť chápu, že ty obvodové stěny třeba nejsou nosné, že?) No nic, to je jen takové popíchnutí, jinak samozřejmě dík za každý urbanisticky aspoň trochu promyšlený počin, sloužící bydlení a navíc rehabilitující brownfield, abych nebyl jen negativní. :)
14. 12. 2022 17:16:48
Re: Libeňské Docky
Slušelo by se zmínit, že návrh urbanismu celé lokality vzešel z mezinárodního workshopu a vítězného návrhu libereckého SIALu někdy kolem roku 2000. Po povodních se muselo několik let počkat, než se lidé přestanou bát bydlet u vody. Nicméně mě těší, že původní koncept přežil.
14. 12. 2022 14:26:27
Re: Libeňské Docky
Jste dobrý kluci! Pěkný je to.
4. 12. 2022 19:03:52
Re: Rodinný dům na západním okraji Prahy
Tak tohle je přesně případ, kdy má někdo vysněný dům, ale je mu jedno, že se vůbec nehodí na pozemek (navážka na svahu - chudáci sousedi) ani mezi okolní stavby (šikmé střechy). Čiší z toho bezohlednost investora. A pokud jde o požadavky území studie - i kdyby nebyla platná, je to hlavně zodpovědnost projektanta, aby jeho návrh odpovídal charakteru území.