Nová mateřská školka v Horoměřicích

Architektonický návrh nové mateřské školy zpracovali  Ondřej Šmejkal a Michal Širmer. Vlastní stavbu podle projektu ateliéru HLAVÁČEK & PARTNER, s. r. o. realizovala společnost VCES, a. s.

autor Martin Hlaváček
spolupráce Michal Širmer, Ondřej Šmejkal
lokace okres Praha-západ
projekt 2008

Soubor pavilonové mateřské školky je projektován na jihovýchodním okraji Horoměřic v okrese Praha-západ. Trojice dvoupodlažních pavilonů (kapacita 150 dětí) s pavilonem jídelny a hospodářskou budovou stojí na mírně svažitém pozemku. Zastavovací plán klínovité parcely vychází ze snahy maximálně využít zelené plochy ke zbudování dětských hřišť a herních ploch. Provozní a stravovací objekty těsně přiléhají ke Komenského ulici, odkud budou zásobovány a kde budou také odstavné plochy pro parkování rodičů. V projektu se počítá s alternativním využitím energií – zejména použitím zemních vrtů a tepelných čerpadel pro vytápění pavilonů.
(HLAVÁČEK & PARTNER, s. r. o.)




TZ VCES:
Obec Horoměřice rozšířila kapacitu svých předškolských zařízení. V sobotu 2. října zde totiž byla slavnostně otevřena nová mateřská škola.

„Hlavním důvodem pro výstavbu nové mateřské školy byla dlouhodobě neuspokojená poptávka rodičů po umístnění dětí v mateřské škole,“ uvedl starosta obce Václav Kášek. Stávající mateřská škola s kapacitou 70 dětí využívá prostory v budově základní školy, kde však není možné dál navyšovat její kapacitu. V posledních dvou desetiletích však v Horoměřicích narůstá počet obyvatel s tím, jak se zde rozšiřuje výstavba nových rodinných a bytových domů. „Noví obyvatelé jsou převážně mladé rodiny s dětmi, proto počet dětí nepřijatých do mateřské školy každoročně narůstal. I po otevření nové budovy nám stále ještě chybí 40 míst v mateřské škole,“ doplnil Kášek. Původní plány počítaly s tím, že v Horoměřicích bude vybudována celá nová mateřská škola pro 150 dětí, která by sestávala ze tří pavilonů se šesti třídami a z jednoho centrálního objektu s kuchyní, jídelnou a technickým zázemím. Vzhledem k tomu, že se obci nepodařilo získat potřebné prostředky z Regionálního operačního programu Infrastruktura, rozhodla se pro variantu výstavby jednoho pavilonu financovaného z vlastních zdrojů. „Nová škola tak představuje investici ve výši téměř 28 milionů korun,“ uzavřel Kášek.
Kapacita nového pavilonu je 50 dětí. Budova nové mateřské školy má dvě identická podlaží, každé z nich obsahuje vlastní šatnu, hernu, pracovnu a sociální zařízení. Vnitřní a vnější prostor pak propojuje venkovní dřevěná terasa. Budova je výjimečná tím, že se jedná o dřevostavbu. Největší místnosti (herny a pracovny) jsou bohatě proskleny. Pro zvýšení celkové pohody jsou prosklené plochy vybaveny předokenními roletami a slunečními clonami, což umožní optimálně využít sluneční energii. Ke kompletnímu dokončení areálu mateřské školy ještě schází dobudovat venkovní hřiště.
Architektonický návrh nové mateřské školy zpracovali Ing. Ondřej Šmejkal a Ing. arch. Michal Širmer. Vlastní stavbu podle projektu ateliéru HLAVÁČEK & PARTNER, s. r. o. realizovala společnost VCES, a. s. „Nová mateřská škola spatřila světlo světa v průběhu čtyř měsíců,“ řekl v průběhu slavnostního předání personální ředitel VCES, a. s. Ing. Vladimír Ujec. „Takto krátký termín výstavby umožnila technologie využívající dřevěných sendvičových panelů,“ přiblížil detaily stavby Ujec.
Obec Horoměřice v uplynulých letech investovala nemalé finanční prostředky do modernizace a přístavby objektu základní školy a školní jídelny. Kromě toho obec realizovala výstavbu dvou dětských hřišť a dlouhodobě přispívá na provoz Mateřského centra Pohoda.
Zdroj: TZ VCES, a. s.

Zadejte komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

*