Nové mrakodrapy v Bratislavě navrhne Zaha Hadid

Nové mrakodrapy v Bratislavě navrhne Zaha Hadid

(8. 10. 2010) "Projekt Čulenova" společnosti Penta.
V architektonické soutěži zvítězila Zaha Hadid.

 
 
 
 

Nové mrakodrapy v Bratislavě navrhne Zaha Hadid

"Projekt Čulenova" společnosti Penta.
V architektonické soutěži zvítězila Zaha Hadid.Vizualizace – Zaha HadidEuro.cz: Mrakodrapy Penty v Bratislavě navrhne Zaha Hadidová

Praha 7. října (ČTK) - Investiční skupina Penta chce v roce 2012 v Bratislavě zahájit stavbu mrakodrapů. Investice odhaduje na 267 milionů eur, tedy asi na 11 miliard korun. Uvedl to dnes server Euro.cz. V architektonické soutěži zvítězila britská architektka iráckého původu Zaha Hadidová.

Penta získala pro stavbu pozemky v Zóně Čulenova od Bratislavské teplárenské letos na jaře. Ve slovenském hlavním městě už skupina rozvíjí také například kancelářský komplex Digital Park.


Na čtyřech hektarech chce firma vybudovat přibližně 120 tisíc m čtverečních užitkové plochy - s využitím pro bydlení, obchodní a kancelářské plochy, ale i s kulturním využitím v podobě národní galerie. Cílem projektu má být vytvoření části nového městského centra s nejvyšší úrovní kvality urbanismu i architektury. Médii proběhnul i návrh studenta, který navrhoval zachovat komín v areálu a využít ho jako vyhlídkovou restauraci. Projekt se ale ukázal být nerentabilním a Penta komín již zbourala. (doplněno Stavbaweb)

Do závěrečného kola architektonické soutěže postoupilo podle serveru deset návrhů. "Projekt Zahy Hadid byl nejkomplexnějším a nejpřesvědčivějším řešením, které nejlépe splňuje zadaná kritéria," cituje Euro.cz člena poroty a bratislavského hlavního architekta Štefana Šlachtu.

Zaha Hadidová je v Česku známá hlavně jako členka poroty, která vybrala nakonec neuskutečněný návrh Jana Kaplického na novou budovu Národní knihovny v Praze na Letné.

Penta je středoevropská investiční skupina, založená v roce 1994. Investuje především do maloobchodu, zdravotnictví, letecké výroby, strojírenství, energetiky, zábavního průmyslu, telekomunikací a privátního bankovnictví. Penta působí ve více než deseti zemích Evropy. Nejvíce investičních projektů zatím Penta realizovala v Česku, na Slovensku a v Polsku.


Doplněno Stavbaweb:
Architektonická soutěž se skládala ze dvou kol. Do první se mohl přihlásit každý evropský architekt. Z takto přihlášených byly vybráni tři, kteří postoupili do druhého kola. Tady na ně už čekala pětice vyzvaných ateliérů: 
David Chipperfield, Dominique Perrault, Neutelings Riedijk, Bothe Richter Teherani; Foreign Office.
Porota pracovala v tomto složení: Jozef Oravkin, Juraj Šaštinský, Miro Hrušovský, Linda Trembová, Štefan Šlachta (hlavní architekt Bratislavy ) a Peter Gero. 
Dokument o soutěži naleznete
zde.

Další informace o projektu Čulenova naleznete na stránkách Penty zde.


Základní informace o objektu

 
 
 
 

Kategorie

Ostatní

Komentáře ke článku

 
 
 
 

Registrace k zasílání newsletteru

Stavbaweb.cz informuje o novinkách v oboru architektury a stavebnictví, představuje zajímavé objekty, projekty a materiály. Prostřednictvím tohoto formuláře se můžete přihlásit k odebírání denního newsletteru, a dostávat tak pravidelné informace přímo do své e-mailové schránky.

*Povinné položky
Vaše registrační údaje nebudou poskytovány třetím stranám a budou chráněny. Svou registraci můžete kdykoliv zrušit zde nebo prostřednictvím odkazu v zápatí každého newsletteru.
 
 
Nové komentáře
 
© 2007–2020 Business Media One, s. r. o. Nádražní 762/32, 150 00 Praha 5, e-mail: stavbaweb@bmone.cz